labra-arvot tulivat, suosittele hoitoa

Tyreotropiini 2.14 mlU/l
tyroksiini vapaa, 13,17 pmol/l

riittäkö parantava ravinto?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mahdotonta sanoa näillä tiedoilla. Arvot ovat viitteissä, mutta mikä on olo?

Äänestä

ei sitä voi pelkkien arvojen puolesta sanoa. Joillakin paranee, joillakin ei - se riippuu ihan siitä mitkä ne alkusyyt on olleet. Joillakin esim. gluuteeniyliherkkyys / non celiac gluten intolerance aiheuttaa autoimuunireaktion, joka ryssii kilpparin ja joillakin siitä kärsivillä saattaa kilpparivaivat parantua kokonaan kun gluteenin jättää pois. sama muilla ruokayliherkkyyksillä. joillakin taas jodinpuute on syy. Eli kannattaa varmasti kokeilla, mutta ei se niistä arvoista riipu vaan siitä mikä on vajaatoiminnan alkusyyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusipotilas kirjoitti:

Tyreotropiini 2.14 mlU/l
tyroksiini vapaa, 13,17 pmol/l

riittäkö parantava ravinto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu