Mikä ero on ekonomilla ja kauppatieteiden maisterilla?????
ekonomi
kysymys
91318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos olet KTM, saat hakemuksesta sen ekonomin arvon. Käytännön työelämään ei mitään merkitystä, paitsi et ekonomi kuulostaa ehkä vähän paremmalta.
ei siihen tarvita erillistä hakemusta. se on kirjoitettu tutkintotodistukseen ihan automaattisesti
Joo, taitaa olla nykyään juurikin näin. Ennen meni vähän eri tavalla. Mutta vastatakseni siis alkuperäiseen kysymykseen...
KTM on tutkinto, ekonomi on arvo!
Ei siis oikeasti ole olemassa ekonomi-tutkintoa, vaikka puhekielessä se usein esiintyykin.
Kiitos vastauksista... On vaan mietityttänyt ko. aihe välillä.. Ei tarvi enää miettiä.. ;)
Pitää kuitenkin muistaa, että ennen on ollut toisin. Mikäli nyt muistan oikein, vuoden 1978 tutkintouudistuksessa tämä hommahan meni nurin päin. Ennen sitä ensin oli ekonomin tutkinto, joka oli siis "tutkinto" (n.3v), tämän jälkeen halutessaan pystyi suorittamaan kauppatieteenkandidaatin tutkinnon (yht. 5v), jonka suoritettuaan sai hakemuksesta kauppatieteenmaisterin arvon. Ennenhän näitä "ammatillisesti suuntautuneita" tutkintoja myönnettiin yliopistoista, kuten mm.sosionomin tutkinto, toimittajan tutkinto jne.
Nykyään voisi siis karrikoiden sanoa, että KTM-tutkinnon suorittanut saa arvonimen, joka on ennen tarkoittanut alempaa tutkintoa. Oma arvioni olisi, että kannattaisi käyttää KTM-nimikettä, niin ei ainakaan tule väärinymmärryksiä. Teollisuudessa ja muualla sektorilla näitä vanhamuotoisia ekonomeja on töissä vielä runsaasti, joten sekaannusta varmasti tulee. Varsinkin kun nämä tradenomit ovat vielä tulleet uutena nimikkeenä työmarkkinoille.
Niin, ja mitä sitten? Minkä ihmeen takia pitäisi välttää väärinymmärryksiä? Työnantajia ei kiinnosta oletko vanhan polven ekonomi, tuoreempi ekonomi, KTK, KTM tai tradenomi. Meidän firmassa ovat kaikki samalla viivalla ja ihmisen todelliset kyvyt ratkaisevat. Ja tämä käytäntö pohjautuu kokemukseen - koko tuo joukko tittelinkantajia suoriutuu samoista tehtävistä, monet tradenomit ovat usein jopa paljon parempia kuin KTM:t. On toki poikkeuksiakin ja useissa yrityksissä sekä erityisesti virkamiessektorilla vaaditaan tiettyihin tehtäviin se ylempi korkeakoulututkinto. "Ruotsin mallia" tulevaisuudessa toivottavasti enemmän myös Suomeen, eli vähemmän huomiota tutkintoon, enemmän huomiota käytäntöön ja henkilöihin.
hyviä jouluja toivottaa
talouspäällikkö X
Jos opiskelee yliopistossa vaikka elintarvike-ekonomiaa voiko sanoa itseään ekonomiksi? Maisterin tutkintohan se oikeastaan on.
Ja mitä tarkoittaa KTM? Olen veikannut sen jotenkin liittyvän kauppakorkeaan, mutta en vain ole saanut fiksua sanaa päähäni josta se olisi lyhennys.
Minkä takia edes kysyin tuota KTM:ää kun juuri äsken näitä viestejä lueskellessa jo sain vastauksen. Ihmisen muisti, minun muisti. Huoh.
ei tietenkään voi käyttää, einesalan ihmisille on aivan omat tittelinsä. lyhenne viittaa luonnollisesti kauppatieteen maisteriuteen.