Jos avioliittoon ei panosta ollenkaan

Vaan keskittyy esimerkikisi vain lapsiin, toinen osapuoli voi jossain vaiheessa kyllästyä. Koskee sekä miehiä että naisia. Tässä tapauksessa kuitenkin mielessä nainen.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tunnistan tästä itseni..kunhan keskustelen..asiaa auttoi valtavasti se, että mies jätti koko arjen pyörityksen minulle. Koska hänen oli käytävä töissä ja elätettävä perhe. Ei siinä mittään, mutta kun minäkin töitä tein. Mutta palkkani oli pienempi, joten tekemäni työ vähempiarvoista sitten ilmeisesti. Kun väsyyneenä kiukuttelin, maanittelin, sovittelin toista osallistumaan perheasioihin töitten jälkeen, sillähän työpäivät alkoi pidentyä. Eikö kuulosta ihan siltä tavalliselta tarinalta? Ja sitten vieraannuttiin.

Äänestä

Ei vaan se menee niin päin että kyllästyy ja pettyy ja suuttuu siihen mieheen jolloin ei jää muuta kuin keskittyä enää niihin lapsiin... Ihan luonnollista. Mut osaa ne miehetkin keskittyä valitettavasti vain lapsiin. Synnäriltä asti kun huomioidaan ja ihaillaan vaan sitä vauvaa ja ollaan sokeita sille uupuneelle ja onnettomalle äidille siinä vauvan vieressä, puhutaan aina vaan "mitä te" eikä ikinä "miten sä voit". Pahinta on jos alkaa olemaan miehen mielestä "äiti" eikä mitään muuta enää.
En haluis tänne enää kirjottaa mut nyt oli pakko kun aloitus oli jotenkin ykspuolinen.

Äänestä

No niinhän se meilläkin meni, että mies pakoili vastuutaan ja jätti lapset ja kodin täysin mun hoidettavaksi. Ei jotenkaan jaksanut olla rakastava puoliso siinä työ-päiväkotirumbassa, kun toinen vaan harrasti ja kävi viihteellä, eikä mikään puhe tehonnut. Lopulta löysikin sitten empaattisen naisen, joka ymmärsi miehen tuskan kylmästä vaimosta.

Nyt on sitten uusi lapsi tulossa uudelle naiselle. Onkohan oppinut mitään vai kokeeko uusi nainen asian toisen puolen omakohtaisesti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajatuksiaelämästä kirjoitti:

Vaan keskittyy esimerkikisi vain lapsiin, toinen osapuoli voi jossain vaiheessa kyllästyä. Koskee sekä miehiä että naisia. Tässä tapauksessa kuitenkin mielessä nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu