Rautammin reitti

Kallaveenveneilijä

Haluaisin ajaa Rautalammin reitin läpi mutta en löydä siitä minkäänlaista reittikarttaa. Löytyykö jostain edes suuntaa antava kartta jonka mukaan retkeä voisi suunnitella?

5

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KarttaaKäyttänyt
    • Kallaveenveneilijä

      Karttoja löytyy kyllä kiitos siitä. Mutta mistä minne menee Rautalammin reitti?

    • Yläkoski

      Rautalammin reittiä ei ajeta. Kajakillakin tekee tiukkaa väistellä kiviä.

    • Retkiveneilijä

      Tarkoitat todennäköisessti tätä. Matkan voi aloittaa vaikka Iisveden satamasta. Siitä merkittyjä reittejä Niiniveden puolelle ja Nokisenkoskelle. Tästä eteenpäin reitti on merkitsemätöntä Konnekoskeen asti. Miekkaveden kautta Koskelovedelle ja siitä Tyyrivirrankautta , kosken etelänpuoleinen reuna on varovasti ehkä ajettavissaki,itse olen sen lykkinyt alavirtaan varmuuden vuoksi. Sitten Rautalammin kautta Tallivirtaan ja sieltä Hankavedelle. Sen toisella reunalla onkin sitten Konnekoski joka myös ajetaan eteläreunassa. Itse olen mennyt senkin varmuude vuoksi airoilla avittaen. Konnevedeltä jatkuukin sitten merkitty reitti. Eli kovin suurelle veneelle reittiä ei voi suositella. Itse olen mennyt sen pari kertaa läpi kevyellä 5m avo moottori veneellä

    • Anonyymi

      Olen ajanut Rautalammin reitin Päijänteeltä-Nilakalle. Retki tehtiin alkukesäisenä viikonloppuna pienellä avoveneellä Padasjoelta Tervoon ja takaisin. Muistaakseni mittariin tuli n. 600 km m-p.

      Oma reittimme kulki Padasjoelta, Vaajakosken, Laukaan ja Äänekosken kautta Keitele-järvelle, ja sieltä kapeita ja lyhyitä kanavia pitkin itään Konneveden ja Iisveden kautta Tervoon.

      Oli oikein hieno retki ja suositeltava kokemuksena. Hienoja paikkoja reitin varrella sekä yöpymiseen, että ruokailuun. Laukaan Kuusaankoskella oli ainakin silloin vielä eläväinen baari/ravintola.

      Sulut toimivat automatisoituina moitteettomasti. Mitä nyt itänaapurilta aikanaan hankittu sulkutekniikka hieman alkeellisella periaatteella toimivaa... Vinkkinä voi sanoa, että ei kannata ajaa syvälle sulkuun, ylöspäin suluttaessa. Sieltä tulee koko järvi niskaan kun sulku täytetään avaamalla portteja raolleen. Kuohua riittää. Voi olla kokemattomalle epämiellyttävää kun vene tempoilee pyörteissä.

      Vesistöistä löytyy ihan viralliset merikortit. Ne taitaa saada sähköisenä Sailmate-sovellukseen. Ja tietenkin myös merenkulkuhallitukselta (Trafi?) paparisina merikarttoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2189
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      190
      1665
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1309
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1025
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      780
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe