Haluaisin ajaa Rautalammin reitin läpi mutta en löydä siitä minkäänlaista reittikarttaa. Löytyykö jostain edes suuntaa antava kartta jonka mukaan retkeä voisi suunnitella?
Rautammin reitti
5
595
Vastaukset
- KarttaaKäyttänyt
Kelpaako tämän linkin mukainen nettikartta?
http://www.retkikartta.fi/ - Kallaveenveneilijä
Karttoja löytyy kyllä kiitos siitä. Mutta mistä minne menee Rautalammin reitti?
- Yläkoski
Rautalammin reittiä ei ajeta. Kajakillakin tekee tiukkaa väistellä kiviä.
- Retkiveneilijä
Tarkoitat todennäköisessti tätä. Matkan voi aloittaa vaikka Iisveden satamasta. Siitä merkittyjä reittejä Niiniveden puolelle ja Nokisenkoskelle. Tästä eteenpäin reitti on merkitsemätöntä Konnekoskeen asti. Miekkaveden kautta Koskelovedelle ja siitä Tyyrivirrankautta , kosken etelänpuoleinen reuna on varovasti ehkä ajettavissaki,itse olen sen lykkinyt alavirtaan varmuuden vuoksi. Sitten Rautalammin kautta Tallivirtaan ja sieltä Hankavedelle. Sen toisella reunalla onkin sitten Konnekoski joka myös ajetaan eteläreunassa. Itse olen mennyt senkin varmuude vuoksi airoilla avittaen. Konnevedeltä jatkuukin sitten merkitty reitti. Eli kovin suurelle veneelle reittiä ei voi suositella. Itse olen mennyt sen pari kertaa läpi kevyellä 5m avo moottori veneellä
- Anonyymi
Olen ajanut Rautalammin reitin Päijänteeltä-Nilakalle. Retki tehtiin alkukesäisenä viikonloppuna pienellä avoveneellä Padasjoelta Tervoon ja takaisin. Muistaakseni mittariin tuli n. 600 km m-p.
Oma reittimme kulki Padasjoelta, Vaajakosken, Laukaan ja Äänekosken kautta Keitele-järvelle, ja sieltä kapeita ja lyhyitä kanavia pitkin itään Konneveden ja Iisveden kautta Tervoon.
Oli oikein hieno retki ja suositeltava kokemuksena. Hienoja paikkoja reitin varrella sekä yöpymiseen, että ruokailuun. Laukaan Kuusaankoskella oli ainakin silloin vielä eläväinen baari/ravintola.
Sulut toimivat automatisoituina moitteettomasti. Mitä nyt itänaapurilta aikanaan hankittu sulkutekniikka hieman alkeellisella periaatteella toimivaa... Vinkkinä voi sanoa, että ei kannata ajaa syvälle sulkuun, ylöspäin suluttaessa. Sieltä tulee koko järvi niskaan kun sulku täytetään avaamalla portteja raolleen. Kuohua riittää. Voi olla kokemattomalle epämiellyttävää kun vene tempoilee pyörteissä.
Vesistöistä löytyy ihan viralliset merikortit. Ne taitaa saada sähköisenä Sailmate-sovellukseen. Ja tietenkin myös merenkulkuhallitukselta (Trafi?) paparisina merikarttoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242491Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492110Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261952Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o141790Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581558Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121092Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181079- 55940
- 63915
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2888