Museojuna välillä Parkano-Niinisalo

VRläinen

Museorautatiet järjestää sunnuntaina 27.9 museojunamatkan Kihniöstä Kankaanpään Niinisaloon. Juna lähtee Parkanon asemalta klo 10.30, Parkanon keskustan eli Kairokosken asemalta klo 11.00 ja se saapuu Niinisaloon klo 12.45, joten se tarkoittaa että juna on Jämijärven alueella noin klo 12, jos pysyy aikataulussaan. Jämijärven alueellahan sijaitsee noin kymmenen kilometrin edestä raiteita.

Takaisinpäin se lähtee Niinisalosta klo 14.30 joten on Jämijärvellä uudestaan noin klo 15.

Kannattaa käydä ihmettelemässä koska kyseinen juna saattaa olla viimeinen juna joka Jämijärvellä kulkee, kun Niinisalo-Parkano välin sotilaskuljetuksektkin ovat lakkautusuhan alla.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34342

      https://www.youtube.com/watch?v=FYLgfjWhCJs

      Löytyy näköjään videomateriaaliakin siitä kun juna käväisi Niinisalossa ja Jämijärven puolella. Todella vähän löytyy tietoa Jämijärven junaliikenteestä kun googlettaa, mutta ilmeisesti Jämijärvellä on joskus ollut rautatieasema kun asematiekin löytyy (vai olisiko se kulkenut silloin nimellä Tykköön rautatieasema, kun Tykköössä se asematie sijaitsee) ja vaunut.org sivustolta löytyy kuva asemarakennuksesta vuodelta 1984). Milloin lie junaliikenne loppunut Jämijärvellä, joku tietävä voisi kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      96
      6366
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3180
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe