Reilut kolme viikkoa annettu nyt koiralle merileväjauhetta ruokailun yhteydessä ja sinä aikana koira on alkanut kutiamaan ja raapimaan itseään, ihoon tullut paljon rupia ja mm.kaulassa tulehtunut rikkinäinen ihon alue ja myös silmät rähmivät, ja nyt toisen silmän yläluomi tulehtunut ja karvat osittain lähtenyt. Nyt merilevän syönti lopetettiin koska ruokavaliossa ei ole tapahtunut muita muutoksia niin epäilen vahvasti ,että merilevä aiheuttaa allergisia oireita. Muuten koira on pirteä ja täysin terve. Onko muilla kokemuksia merilevästä allergian aiheuttajana ?
Merileväjauhe aiheutti allergian ?
5
3154
Vastaukset
- EiOngelmia
Meillä ei ainakaan ole mitää allergiaa havaittu, tosin meidän valmistetta suositellaan syöttämään maks 10pv kuureina. Käytössä siis aptuksen tehobakt (tjsp). Myös sitä hammaskiveä irroittavaa merilevää on syöty ilman oireita. Olet varmaan ottanut ell yhteyttä? Koira voi tarvita kortisonia yms jos allergia puhjennut rajuksi. Minkä merkkinen valmiste teillä käytössä?
- 7v.Kääpiösnautseri
Joo en puhu nyt mistään maitohappobakteeria sisältävästä valmisteesta joka tasapainottaa mahan ja suolen toimintaa vaan merileväjauheesta jota käytetään lisäravinteena ja turkin kasvun ja värin kohentajana. ( Dorwest Herbs merkkistä).
Nyt,kun merilevän käyttö lopetettiin niin koiran iho on alkanut parantua ja silmäluomen tulehdus on parantunut ilman mitään kortisoneja ja antibiootteja. Eikä koira myöskään raavi enää itseään. Eli oli ilmeisesti vain allerginen merilevälle.- 8743
Tehobakt sisältää kyllä merilevää, eli sillon tuokin allergisoisi jos koira allerginen olisi. Meidän koiralle tuli silmätulehdus kun annettiin PlaqueOff:ia. Mitään iho-oireita koira ei kuitenkaa saanu. Eli tosiaan allergioita löytyy. Kannattaa tarkistaa, ettei kuivaruoka (tai muu valmisruoka) sisällä myöskään merilevää, sillä varsin monesta sitä löytyy.
Sen verran vielä kysyisin, että oliko silmäluomentulehdus pelkkä iho-oire (kutinaa, punoitusta, hilseilyä), vai syntyikö siihen ihan mätäpaise niinkuin meillä.
- 7v.Kääpiösnautseri
Koira on nyt täysin parantunut, kuukausi siitä ,kun merileväjauheen antaminen ruoan seassa lopetettiin. Eli oli allerginen sille.Ei sovi näköjään kaikille koirille.
- ettt
Meillä merilevä närästää koiraa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658