Verikokeet

alkoholistiY

Kuinka voi olla mahdollista, että alkoholinkäytön lisääntyessä, maksa-arvot esim alat laskee lähes normaalilukemiin. Bilirubiiniarvot ovat reippaasti alle viitearvojen eli täysin kunnossa, b12-vitamiiniarvo samoin, maksan utrassa ei ole todettu mitään epänormaalia sekä maksan toimintakokeet ovat täysin ok? HIEMAN ihmetyttää.! Asiallisia vastauksia kiitos ja mieluiten omakohtaisiin kokemuksiin perustuvia.

8

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edellinen

      Tarkennuksena vielä, alkoholia on mennyt 30 v n. 70-120 annosta viikossa putkeen.

    • Nenis

      Geenit kohdallaan. Onneksi olkoon.

    • KokemustaOn

      Kaikilla ei maksa-arvoissa näy mitään hämärää vaikka kuinka joisivat. Se on yksilöllistä. Varoitan tuudittautumasta siihen uskoon, että voi juoda ja juoda kun ei maksa-arvot reistaile.

    • Osastonhoitajasi

      Miten se oli niiden aivojen kanssa ?
      Alkoholi on liuotin ja verenkierron mukana liuottaa lähinnä rasvoja sisältävän harmaan aineksen korvien välistä. Otan osaa.

    • labraanvaan

      Mitä mahtaisi sinulla S-cdt arvo näyttää, tämä kertoo alkoholinkäytön

      • ilmiselväätaitaaolla

        No käyttöhän lienee selvää kun kerran tyyppi itse sen kertoo. Outo on elimistö, jollei CDT oo siellä sadan huitteissa.


    • Axc

      On tosiaan poikkeukselliset geenit. Ne eivät suojaa sinua kuitenkaan muilta alkoholihaitoilta (esim. aivojen muutokset).

    • finaalissako

      "Hieman ihnetyttää"...todellakin. Jos arvot alkaa tippua ALLE viitearvojen luulisi jotain jo alkavan tapahtua. Jos vaikkapa GT putoaa ryyppäämisestä huolimatta pysyvästi alle viitearvojen niin huolta pukkaa. Sehän viittaa siihen, ettei maksa enää jaksa reagoida rasitukseen....ja loppuliukuhan siinä on edessä... Luulisinpa kuitenkin parhaan vastauksen tulevan hoitavalta lääkäriltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      123
      1845
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1312
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1146
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      48
      1035
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe