Kuinka voi olla mahdollista, että alkoholinkäytön lisääntyessä, maksa-arvot esim alat laskee lähes normaalilukemiin. Bilirubiiniarvot ovat reippaasti alle viitearvojen eli täysin kunnossa, b12-vitamiiniarvo samoin, maksan utrassa ei ole todettu mitään epänormaalia sekä maksan toimintakokeet ovat täysin ok? HIEMAN ihmetyttää.! Asiallisia vastauksia kiitos ja mieluiten omakohtaisiin kokemuksiin perustuvia.
Verikokeet
8
279
Vastaukset
- edellinen
Tarkennuksena vielä, alkoholia on mennyt 30 v n. 70-120 annosta viikossa putkeen.
- Nenis
Geenit kohdallaan. Onneksi olkoon.
- KokemustaOn
Kaikilla ei maksa-arvoissa näy mitään hämärää vaikka kuinka joisivat. Se on yksilöllistä. Varoitan tuudittautumasta siihen uskoon, että voi juoda ja juoda kun ei maksa-arvot reistaile.
- Osastonhoitajasi
Miten se oli niiden aivojen kanssa ?
Alkoholi on liuotin ja verenkierron mukana liuottaa lähinnä rasvoja sisältävän harmaan aineksen korvien välistä. Otan osaa. - labraanvaan
Mitä mahtaisi sinulla S-cdt arvo näyttää, tämä kertoo alkoholinkäytön
- ilmiselväätaitaaolla
No käyttöhän lienee selvää kun kerran tyyppi itse sen kertoo. Outo on elimistö, jollei CDT oo siellä sadan huitteissa.
- Axc
On tosiaan poikkeukselliset geenit. Ne eivät suojaa sinua kuitenkaan muilta alkoholihaitoilta (esim. aivojen muutokset).
- finaalissako
"Hieman ihnetyttää"...todellakin. Jos arvot alkaa tippua ALLE viitearvojen luulisi jotain jo alkavan tapahtua. Jos vaikkapa GT putoaa ryyppäämisestä huolimatta pysyvästi alle viitearvojen niin huolta pukkaa. Sehän viittaa siihen, ettei maksa enää jaksa reagoida rasitukseen....ja loppuliukuhan siinä on edessä... Luulisinpa kuitenkin parhaan vastauksen tulevan hoitavalta lääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks785884Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1094263Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää1113680- 1233052
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri742606Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1642432Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1202150Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu471888En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131605Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis31584