Verikokeet

alkoholistiY

Kuinka voi olla mahdollista, että alkoholinkäytön lisääntyessä, maksa-arvot esim alat laskee lähes normaalilukemiin. Bilirubiiniarvot ovat reippaasti alle viitearvojen eli täysin kunnossa, b12-vitamiiniarvo samoin, maksan utrassa ei ole todettu mitään epänormaalia sekä maksan toimintakokeet ovat täysin ok? HIEMAN ihmetyttää.! Asiallisia vastauksia kiitos ja mieluiten omakohtaisiin kokemuksiin perustuvia.

8

365

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edellinen

      Tarkennuksena vielä, alkoholia on mennyt 30 v n. 70-120 annosta viikossa putkeen.

    • Nenis

      Geenit kohdallaan. Onneksi olkoon.

    • KokemustaOn

      Kaikilla ei maksa-arvoissa näy mitään hämärää vaikka kuinka joisivat. Se on yksilöllistä. Varoitan tuudittautumasta siihen uskoon, että voi juoda ja juoda kun ei maksa-arvot reistaile.

    • Osastonhoitajasi

      Miten se oli niiden aivojen kanssa ?
      Alkoholi on liuotin ja verenkierron mukana liuottaa lähinnä rasvoja sisältävän harmaan aineksen korvien välistä. Otan osaa.

    • labraanvaan

      Mitä mahtaisi sinulla S-cdt arvo näyttää, tämä kertoo alkoholinkäytön

      • ilmiselväätaitaaolla

        No käyttöhän lienee selvää kun kerran tyyppi itse sen kertoo. Outo on elimistö, jollei CDT oo siellä sadan huitteissa.


    • Axc

      On tosiaan poikkeukselliset geenit. Ne eivät suojaa sinua kuitenkaan muilta alkoholihaitoilta (esim. aivojen muutokset).

    • finaalissako

      "Hieman ihnetyttää"...todellakin. Jos arvot alkaa tippua ALLE viitearvojen luulisi jotain jo alkavan tapahtua. Jos vaikkapa GT putoaa ryyppäämisestä huolimatta pysyvästi alle viitearvojen niin huolta pukkaa. Sehän viittaa siihen, ettei maksa enää jaksa reagoida rasitukseen....ja loppuliukuhan siinä on edessä... Luulisinpa kuitenkin parhaan vastauksen tulevan hoitavalta lääkäriltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1324
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      458
      1023
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      159
      617
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      184
      553
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      43
      549
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      528
    7. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      513
    8. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      36
      472
    9. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      471
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      18
      461
    Aihe