Verikokeet

alkoholistiY

Kuinka voi olla mahdollista, että alkoholinkäytön lisääntyessä, maksa-arvot esim alat laskee lähes normaalilukemiin. Bilirubiiniarvot ovat reippaasti alle viitearvojen eli täysin kunnossa, b12-vitamiiniarvo samoin, maksan utrassa ei ole todettu mitään epänormaalia sekä maksan toimintakokeet ovat täysin ok? HIEMAN ihmetyttää.! Asiallisia vastauksia kiitos ja mieluiten omakohtaisiin kokemuksiin perustuvia.

8

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edellinen

      Tarkennuksena vielä, alkoholia on mennyt 30 v n. 70-120 annosta viikossa putkeen.

    • Nenis

      Geenit kohdallaan. Onneksi olkoon.

    • KokemustaOn

      Kaikilla ei maksa-arvoissa näy mitään hämärää vaikka kuinka joisivat. Se on yksilöllistä. Varoitan tuudittautumasta siihen uskoon, että voi juoda ja juoda kun ei maksa-arvot reistaile.

    • Osastonhoitajasi

      Miten se oli niiden aivojen kanssa ?
      Alkoholi on liuotin ja verenkierron mukana liuottaa lähinnä rasvoja sisältävän harmaan aineksen korvien välistä. Otan osaa.

    • labraanvaan

      Mitä mahtaisi sinulla S-cdt arvo näyttää, tämä kertoo alkoholinkäytön

      • ilmiselväätaitaaolla

        No käyttöhän lienee selvää kun kerran tyyppi itse sen kertoo. Outo on elimistö, jollei CDT oo siellä sadan huitteissa.


    • Axc

      On tosiaan poikkeukselliset geenit. Ne eivät suojaa sinua kuitenkaan muilta alkoholihaitoilta (esim. aivojen muutokset).

    • finaalissako

      "Hieman ihnetyttää"...todellakin. Jos arvot alkaa tippua ALLE viitearvojen luulisi jotain jo alkavan tapahtua. Jos vaikkapa GT putoaa ryyppäämisestä huolimatta pysyvästi alle viitearvojen niin huolta pukkaa. Sehän viittaa siihen, ettei maksa enää jaksa reagoida rasitukseen....ja loppuliukuhan siinä on edessä... Luulisinpa kuitenkin parhaan vastauksen tulevan hoitavalta lääkäriltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      236
      5433
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      57
      4751
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      12
      3589
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      288
      3306
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3275
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3189
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2840
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      65
      2067
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      29
      2001
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      1996
    Aihe