Näin on. On tehty aikoinaan Määttäsen johdolla kotoutusohjelma ja mallikelpoinen strategiakin. Lain mukaiset dokumentit on valmiina ihan vaikka tuhatta tulijaa varten. Valtuuston aikoinaan hyväksymä Ely-sopimus on onneksi edelleen voimassa ps:n vastalauseista huolimatta. On tuettu somalien kotoutumishanketta 60 000 eurolla. Suurempi raha tulee EU:n kautta. Hanke lienee johtanut ainakin siihen, että Rantalantielle on syntynyt somalien yhteinen koti ja puuhamaa kuulemma purettavaksi määrättyyn taloon. Kristillinen opisto on saanut kiitettävästi eu-rahaa Luma-talon kehittämiskohteeseen. Tässäkin kaupunki on mukana muutamalla kymppitonnilla. Vastineeksi Kr. opisto otti 40 nuorta turvapaikanhakijaa. Ja nyt viimeisimpänä opisto perustaa vastaanottokeskusta. Koko touhu muodostaa selkeäasti taustoitetun kokonaisuuden muualta tulijoiden tehokkaaksi kotouttamiseksi. Lieksassa on näkijät, tekijät ja ennsutajat. Nyt näitä kaikkia tarvitaan haluamme tai emme. Uskon että kaupunki siirsi hommat muiden hoidettavaksi, ettei tule turhia käräjiä virkakunnan ja persujen välillä. Ihan loogista. Syrjäläisellä on näpit näissä järjestelyissä se on fakta. Fiksu nainen.
Maahanmuuttoystävällinen Lieksa
iandrtinder
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo ja kaiken on sitten hyväksynyt Lieksan kaupunginvaltuusto / Hallitus.
Tota noin. Mitäs nämä luottamustoimenhaltijat oikein nykyisellään edustaa.
Tuossahan on tapahtunut laittomuuksia peräjälkeen koko ajan ja ainakin tänään yksikin luottamustoimenhaltija haukkui toisia. Kysyinkin, eikös nuo puheet tulisi osoittaa kaupunginjohtajalle, eikä ostoskärryntyöntäjille, mitäs meinaat.
Teli ja luikki pois.
Eli semmoisii luottamusmiehiä siellä on.
Kokeillaas herätä jo, jos ei luottamusjohto, niin lieksalaiset.
Rätyhän voisi jo lopettaa karhujahdit ja siirtyä edustamaan kuntalaisia. Ja ottas Masasa mukaan sieltä.
Olisi töitä. luottamusmiehille, vai ootteko ne niitä.
Onko Lieksassa kuntalaisten valitsema valtuusto kautta kaupunginjohto. Ja kuka valvoo päätöksientoteutumista.
Kahvipaari puheet vatuutetuilta ja teot ovat nyt ristiriidassa. Ja pahasti.
Pesus Eskon suurin ssaavutus on eriävä mielipide jouluaterialta. Kuka poistui ja kuka söi Eskon puurot. Nyt kun ois aihetta, koko PS ketju on metällä.
Parempi ois pysyä poissa kuntapolitiikasta koko ukon. Pellehän hän on kuntapolitiikassa. Jo nyt.
Näin on. Ei näytä olevan ps ketju kiinnostunut tippaakaan Lieksan työllisyystilanteesta. Kaikki aika menee joutavaan. Tuo puuronsyönti oli oiva esimerkki lillukanvarsiin tarttumisesta. No pitäähän sitä vähän rentoutua metätyksen myötä. Elämä on kovvoo. Mutta Masahan taitaa olla nyt tarkastuslautakunnan pääkiho. Ymmärtääkö asemasa ja Räty peräti valtuuston puhheenjohtaja vara semmoinen, mutta kummiskin.
Eivät tajua. Kunnallispolitiikka ja puolentuumanketju. Kummasta esim. Räty tajuaa enemmän. Onhan se jo nähty.
Se abc:lla istuminen vie energiaa