Inte mitt Finland mera.

skrämmande

När rasister börjar klä sig i KKKdräkter och kasta sten på asylsökande då känner jag nog inte mera igen mitt fosterland.

11

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dinbubblaärmintemin

      Passa på och flytta härifrån. Om det är en ända person vilken gör det, tänker du att det är "ditt Finland" som klär sig som KKK? Vakna upp!

    • GossefrånIhantala

      Det var också fråga om en symboliskt KKK dräkt när Finlandsvenska befolkningen inte ville ta emot människor från Karelen.

      • skenhelighet

        Inte var alla finskspråkiga orter så välkomnande mot karelarna heller.Varför borde de ha placerats placerats just på svenskspråkiga orter ?Räckte det inte med främmande bostadsplatser måste också språket vara främmande ?
        För den delen har vi i Borgå som då var övervägande svenskspråkigt en karelarby,också på Kimito togs evakuerade emot.Även på andra svenskspråkiga orter,det skall alltid överdrivas.


      • svenssonifinland
        skenhelighet kirjoitti:

        Inte var alla finskspråkiga orter så välkomnande mot karelarna heller.Varför borde de ha placerats placerats just på svenskspråkiga orter ?Räckte det inte med främmande bostadsplatser måste också språket vara främmande ?
        För den delen har vi i Borgå som då var övervägande svenskspråkigt en karelarby,också på Kimito togs evakuerade emot.Även på andra svenskspråkiga orter,det skall alltid överdrivas.

        Ja, me nu snackar vi om att " det är inte mitt Finland mera" om någon har haft en lakan på sig i Lahtis. Det går precis lika långt från ärendet att börja peka på olika byer i vilka tog emot karelarna efter kriget.


      • dkkfhlv
        svenssonifinland kirjoitti:

        Ja, me nu snackar vi om att " det är inte mitt Finland mera" om någon har haft en lakan på sig i Lahtis. Det går precis lika långt från ärendet att börja peka på olika byer i vilka tog emot karelarna efter kriget.

        Istället för att demostrera mot asylsökande och Röda korspersonal när de anländer till en förläggning kunde de väl demonstrera vid riksdagen ?Våra poltiker är ju ändå sist och slutligen "de skyldiga ".


    • dinbubblaärintemin

      Jajamen. Det har jag aldrig kunna förstå. De där människor vände ryggen till våran landmänner. De skulle minst förlåta och skämmas!

    • nejtillrasism

      Figurer som draperar sig i lakan och med strut på huvudet kan man man inte annat än känna motvilja mot.Vet de alls vad deras "maskeraddräkt "representerar ?

      • anserjag

        Den finska flaggan kunde de ändå lämna hemma.


    • Fosterländsk

      Mitt Finland flyttade jag ifrån på Kekkonens tid.- Int har jag nån större hinku dit tillbaka heller.- Det enda som e bra over there e "Reissumies" :d

    • myllyjauhaa

      Asiaa tutkitaan.Ei ole varmaa oliko huppumies edes bussia odottamassa tutkinnan mukaan.Jos olisi ollut bussin saapuessa,olisi poliisit ottaneet hänet kiinni jo silloin.
      Kylläpä jaksatte jauhaa samasta asiasta,aivan kuin ei maailmassa olisi pahempiakin asioita mitä murehtia.

    • nejtillrasism

      Kan du inte byta fosterland? I Sverige finns det inga rasister.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2267
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2122
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1673
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1460
    7. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1442
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      895
    Aihe