vaikeat sääolosuhteet

Näkyy paikallislehden mukaan, että varautuvat taas koviin sateisiin pumppauskalustolla Pattayan kapungissa. Miten Jomtienillä, ollaan tulossa lokakuun alussa.

Tulviiko siellä kadut vielä niinkuin viimeksi 2012, kun lokakuussa tuli käytyä?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Kannattaa katsoa Thaimaan sää Thaimaan meterologian laitoksen nettisivuilta. Vaatii tosin monelta puuttuvaa kielitaitoa.

    Äänestä

  • ettäsilleen kirjoitti:

    Kannattaa katsoa Thaimaan sää Thaimaan meterologian laitoksen nettisivuilta. Vaatii tosin monelta puuttuvaa kielitaitoa.

    Tomorrow Sunrise 06:05
    Today Sunset 18:11
    Yesterday Max Temperature 31.5°C
    Morning Min Temperature 26.5°C
    Amount of Rainfall 07-07 0.0 mm.

    http://www.tmd.go.th/en/province.php?id=61

    liian vaikeaa, ei tuokaan lupaa myräkkää lokakuun alkuun

    Äänestä

Kyllä tuossa loppuviikolla voi vettä tulla. Jompparin Soiden sadevesiviemärit korjattiin 2012 loppuun mennessä.

On vaan ajan kysymys, milloin remontti pitää uusia, eivät ne vielä tulvi, mutta päiväntasaajan lähellä olosuhteet ovat mitä ovat.

Äänestä
  • Luonnonvoimille ei viemärit riitä kun sellainen päivä sattuu. Viimeisen kuukauden aikana kolmasti tullut vettä niin että sitä on ollut toista metriä pahimmillaan Klangilla ja monella muulla kadulla. Johtuu siitä kun Sukhumvitilta rantaan saakka on tasaista alamäkeä niin vesi kerääntyy. Säät on sekaisin kun Norjassa saatiin tänä vuonna trooppiset sademäärät tunnin sisällä joita tiedemiehetkään eivät voineet uskoa.
    http://yle.fi/uutiset/norjassa_epavirallinen_sade-ennatys_tallaista_tapahtuu_vain_viidakossa/8155489

    Äänestä

  • Säät on sekaisin, kun koko maailma on sekaisin. Luontokin alkaa sekoamaan. Viime vuonna oli pajunkissoja Tammikuun lopulla. Lopun alkua, Tiedossamme oleva jääkausi ei ole ainoa jääkausi mitä telluksen historia pitää sisällään, niitä tulee tasasin väliajoin 3000 vuotta on pitkä aika ihmiselle, mutta kovin lyhyt evoluutiolle ja maapallon historialle.

    Äänestä

  • siis käykäämme PATTAYAN ILOIHIN !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MikkelinMelojat kirjoitti:

Näkyy paikallislehden mukaan, että varautuvat taas koviin sateisiin pumppauskalustolla Pattayan kapungissa. Miten Jomtienillä, ollaan tulossa lokakuun alussa.

Tulviiko siellä kadut vielä niinkuin viimeksi 2012, kun lokakuussa tuli käytyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu