Amikset tulevaisuuden työmahdollisuudet?

Miltä teidän työkuviot näyttävät? Ovatko ne heikentyneet, kuten korkeastikoulutetuilla? Onko sairaanhoitajan koulutus paras tae ansioihin? Toisaalta julkinen sairaanhoito tullaan ajamaan pian alas.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen valmistuntu ensin maisteriksi yliopistosta psykologia pääaineena ja nyt opiskelen sairaanhoitajaksi AMK:ssa. Kyllästyin työttömyyteen ja ainakin psykiatrisilla aloillla sairaanhoitajilla on töitä paremmin kuin psykologeilla. Shoitajan tutkinnon suorittaneena voi olla töissä kyllä muuallakin kuin psykiatrisella puolella ja silti psykologian opinnoista on hyötyä.

Mitenkäs sinun ekonomin työtilanne on? Kysyn vaan, kun kirjoittelet tänne varmaan aika usein, oletko työttömänä? Meidän aikuisopiskelijoiden ryhmässä on pari kauppatieteilijääkin, jotka ovat pankkipuolelta jääneet saneeratuiksi eivätkä ole lytäneet uutta hyvää työtä talouspuolelta niin opiskelevat nyt hoitoalalle. Ehkä perustavat oman hoitoalan yrityksen jonain päivänä, ja sitähän ei voi tehdä jos ei ole rekisteröity hoitoalan tutkinto suoritettuna, eli vähintään sairaanhoitaja pitää olla ja talousosaamisestakin on tietysti hyötyä.

Hoitotyön osaamisen tarvehan ei poistu, vaikka hoito siirtyisi julkiselta puolelta yksityissektorille. Sinun voi olla sitä vaikea hahmottaa.

Sinulla tuntuu olevan muitakin ongelmia mm. muiden ihmisten arvostamisessa. Oletko koskaan pohtinut, mistä nuo asenteesi voisivat johtua? Useinhan ihminen ei pysty arvostamaan muita, jos ei arvosta ensin tarpeeksi itseään, ja yrittää pönkittää omaa arvostustaan nyppimällä toisia.

Äänestä
  • Tiedätkö mitä tarkoittaa sana "trolli"?

    Äänestä

Kysele amisten l. ammattikoululaisten palstalta. Amikset löytyy siellä.

Äänestä

Hyvältä näyttää. Puolen vuoden päästä valmistun, nyt jo töissä. Hyvähän se meillä korkestikoulutetuilla, vai mitä? Noh, sinulla ei taidakaan mennä yhtä hyvin, kun tällaisia kyselet. Olisit opiskellut AMK:ssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ekono.diidi kirjoitti:

Miltä teidän työkuviot näyttävät? Ovatko ne heikentyneet, kuten korkeastikoulutetuilla? Onko sairaanhoitajan koulutus paras tae ansioihin? Toisaalta julkinen sairaanhoito tullaan ajamaan pian alas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu