Onko ketään ollut aiemmin liiketalouden pääsykokeissa, esim. Haaga Heliassa, Metropoliassa tai Laureassa? Itse oon hakenut Laureaan ja pohdin vain millaisia ne "matemaattis-loogista" päättelykykyä mittaavat tehtävät ovat? Mistään en löytänyt esimerkkejä.
AMK liiketalouden matematiikan osuus
354rfgdgd
874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, oon ollut parikin kertaa. Itselleni aika haastavia, mut esim lukion käyneille ihan helppo nakki. Varmaan myös juuri amiksen suorittaneillekin. Aika perusjuttuja, murtolukuja ja yhtälöitä. Pari hankalempaa sanallista tehtävää, ja pari päättelytehtävää. Itselläni kaatunut molemmat kokeet tähän osuuteen. :(
Ja, vielä lisätäkseni, sama pääsykoe on valtakunnallisesti kaikissa liiketalouteen hakeutuvilla. Eli eri kouluilla on samat pääsykokeet.
Aika perustehtäviä, %-laskua, murtolukuja, tilastomatematiikkaa, ensimmäisen asteen yhtälöitä jne. Ja tosiaan sanallisia myös tyyliin, 'Jos kaksi henkilöä poimii 3 l mustikoita kahdessa tunnissa, montako henkilöä tarvitaan poimimaan 25 litraa neljässä tunnissa?' Monivalintatehtäviä, joissa ainakin meillä oli neljä vaihtoehtoa ja se neljäs aina 'ei mikään annetuista vaihtoehdoista'.
Mites englanninkielinen materiaali? Onko siitä ollut monivalintaa vai kirjoitelma yleensä?
Kerran pääsykokeessa oli kirjoitelma enkun materiaalista, ihan pieni otsikko monen sivun tekstistä, ja piti kirjoittaa vielä enkuksi. Meni yllättäen täysin penkin alle.
Viimeks oli pelkkiä monivalintoja enkuks.
monta laskua yleensä sitte ollu ja paljo siihen matikkaosioon on ollu aikaa?
Oliskohan ollu 20 matikan tehtävää. Koko kokeeseen on 2h aikaa, itse voi päättää minkä osion tekee missäkin järjestyksessä :D
okee kiitos!!