Vihainen vanhus ei halua edunvalvojaa

jaanam44

vaikka ei osaa muistisairautensa vuksi enää hoitaa asioitaan yhtään. Ei allekirjota valtakirjaa asioiden hoidolle eikä mitään sellaista ymmärrystä mistään.syyttää vaan muita asioiden huonosta hoitamisesta.

15

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sesaitapiru

      No hänelle voidaan hakea edunvalvojaa maistraatin kautta myös ilman omaa suostumusta,jos ei enää itse ymmärrä.Kysy maistraatista miten asiaa viedään eteenpäin!

    • dementikko

      allekirjoitus ei enään päde

    • sesaitapiru

      Ei siinä tarvita hänen allekirjoituksia sitten enää,kun lääkäri on asian todennut!

      • eieiymmärrä

        Siitähän sota syttyy jos hänet edunvalvontaan laittas, kun mielestään ymmärtää ja muistaa kaiken mitä tarvitseekin. Eikä hän ymmärrä enää kuitenkaan.


      • edunvalvojako

        Mistäs sie ymmärrät ettei hän ymmärrä?Yritätkö saada toisen talouden hallintaasi?
        Lääkärin pitää tehdä muistikokeet ottaa kuvauksia kallosta ym.Sitten jos niistä ei pääse läpi voi saada edunvalvojan.


      • eieiymmärrät
        edunvalvojako kirjoitti:

        Mistäs sie ymmärrät ettei hän ymmärrä?Yritätkö saada toisen talouden hallintaasi?
        Lääkärin pitää tehdä muistikokeet ottaa kuvauksia kallosta ym.Sitten jos niistä ei pääse läpi voi saada edunvalvojan.

        sen näkee ja tajuaa ympärilläolevat ihmiset. vieraat ja omaiset. Muistisairas ei lähde tutkimuksiin, ei millään.


      • Nopitääsitlekuriin

        Minkäs ikäinen ja kumpaa sukupuolta on?


      • eieiymmärrät
        Nopitääsitlekuriin kirjoitti:

        Minkäs ikäinen ja kumpaa sukupuolta on?

        ei hän mene millään yhtään minnekään minne ei halua


      • Enymmäräkään
        eieiymmärrät kirjoitti:

        ei hän mene millään yhtään minnekään minne ei halua

        No ei kai se ole muistisairauden oire, jos ei mene, kun ei halua???


    • kristalliaivo

      Tä?mä nyt ei liity varsinaisesti aiheeseen muistisairaudet, mutta; entäs jos omaiselle on tehty kaikki mahdolliset muistikokeet laajat sellaiset, ja niiden mukaan muisti on hyvä. Ja tämän omaisen isälle, joka on häntä 30 vuotta vanhempi ei olla tehty, koska hän kieltäytyy niistä, niin voiko tämä isä sitten hakea maistraatista, jolla on selkeästi muistiongelmista kyse, edunvalvontaa lapselleen, koska hän vain tahtoisi pitää tätä kontrollin alla kuolemaansa asti. Siis eihän asia nyt voin niin mennä, että muistisairas vanhus voi saada järjestettyä omalle lapselleen, jolla on faktaa näyttää muistinsa olevan erinomainen, edunvalvojan tälle maistraatista, koska tämä vanhus on onnistunut sotkemaan sekä omat että lapsensa asiat siten, että nyt lapsi joutuu oman terveytensä kustannuksella niitä selvittelemään? Ja jos ei pysty yksin niitä selvittämään eli talous romahtaa koska vanhempi on lupautunut avustamaan jossain taloudellisissa asioissa koska tämä hänen lapsensa on työkyvytön, ei muistinsa vuoksi vaan fyysisestä sairaudesta johtuen, niin tämä muistitesteistä kieltäytyvä vanhempi voi saattaa lapsensa edunvalvonnan piiriin tuostako vain ilmoittamalla maistraattiin?

      • clementis

        hyvä esimerkki vaikeuksista dementikon kanssa.


      • raum
        clementis kirjoitti:

        hyvä esimerkki vaikeuksista dementikon kanssa.

        niinpä!
        edesvatuuton ja kyvytön huolehtimaan talousasioistaan vanhus, miten voi toimia hänen kanssaan kun hää sitä mieltä että saa rahansakin laittaa vaikka pesään palamaan, niinhän hän saakin mutta se on tyhmää. hää sanoo jos estelee järjettömiä rahareikiä ett olet vain rahojensa perään hänen jäläkeensä. ja ett hää ei tarvihe ketään huoltamhan asiosthaan. eikä todellisuuessa huolla yhtään mitään asioita kaikki tehdään puolestaan.


      • jaarrli

        voi että!!!!kamalaa elämää ja vaikeaa -


      • asko775s
        raum kirjoitti:

        niinpä!
        edesvatuuton ja kyvytön huolehtimaan talousasioistaan vanhus, miten voi toimia hänen kanssaan kun hää sitä mieltä että saa rahansakin laittaa vaikka pesään palamaan, niinhän hän saakin mutta se on tyhmää. hää sanoo jos estelee järjettömiä rahareikiä ett olet vain rahojensa perään hänen jäläkeensä. ja ett hää ei tarvihe ketään huoltamhan asiosthaan. eikä todellisuuessa huolla yhtään mitään asioita kaikki tehdään puolestaan.

        tiedän faarin joka nostelee pankista satoja euroja ja kun änen kanssaan pitää kauppaan tai jonnekin lähteä joku päivä, rahoja ei missään enää, vaikka on aina kotosalla vain. Jos omainen huomauttaa että missä ne rahat on, faari kimmastuu että ne on hänen rahojaan, saa vaikka roskapönttöön pistää jos haluaa, mutta laittaa seuraavaksi eläkkeensä mitä ruuasta jää afrikkaan hyväntekeväisyyteen kun seuraatte hänen rahojaan, ei kuulu kellekään eikä ainakaan teille,sanoo ja on vihainen.aina on hänen rahat jossain mistään ei löydy vaikka käynyt juuri pankissa.


    • Taloudenpitäjä

      Mä oon huomannu äidissä samaa.kätkee rahoja kirjekuoriin,eikä muista niitä sen enempää...on nuuka kuin mikä,ei anna rahaa ruokaan.Otin valtakirjaan nimen,hoidan hänen raha-asiat,ja pystyn näin ostaan hänelle ruokaakin,ja mitä nyt milloinkin tarvitsee,ei itse ymmärrä,säästää,ja säästää vaan.Ja hyvin rahat riittää!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3704
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      93
      1596
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1094
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1090
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      92
      858
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      797
    Aihe