Löysin sieltä ison määrän hyvin pakattuja Roope-Setä lehtiä vanhaan hyvään kirpparihintaan eikä kiskurihintaan.
Tulipas hyvä mieli.
Jotakin positiivistakin näinä päivinä. :D :D :D
Kammarin kirppari
8
1818
Vastaukset
- KirpparinKävijä
Sieltä löytyy kaikkea kivaa, van Tintin Realisointi on kumminkin parempi kokonaisuutena. Tintti on kokenut kirppis isäntä ja tietää miten homma hoidetaan. Kammaria vetävät vielä kokemattomat lapsukaiset.
Valituksia ja päälekkäinvarauksia on turhan monta.
Mutta löytyy sieltä vielä muutamia myyjiä jotka tuovat edullista kamaa myytäväksi. - Myyntimies_Minäkiin
Halvin kirppis Kiteellä löytyy silti Vapaakirkon alakerrasta. Sieltä tekee hyviä löytöjä vaatteista, mutta muuten se tarjonta on mitä on. Joskus oon löytänyt sietä aarteita myös astioista, koska hinnoittelu on koohtuullista.
Tintin kirppis on paras mitä tulee tilavuuteen, siellä mahtuu liikkumaan ja kattelemman.
Tintillä on paremmat pöydät ja avarammat ja valoisammat tilat, yleisö wc, kunnollinen sovituskoppi, kauppakasseille säilytyslokerot ja kahvillekin sinne voi pistäytyä.
Kammari ja vapaakirkon kirppis ovat tunkkaisia ja ahtaita, vaikka niissä onkin halpaa kamaa myynnissä.
Tosin ei Kammari minusta sen halvempi ole kuin Tintin kirppiskään.
Samat vuokrahinnat niillä on. Tavaroiden hinnathan määräävät myyjät eikä kirppari-isännät.
Mulla on kirppispöydät Joensuussa.
Asiakkaita on enemmän ja voi pitää halvempia hintoja.
Niitä Roope Ankkoja pitää käydä vilkaisemassa.
Vois ostella itellni uudelleenmyyntiin. Heheh. - hooteem
Positiivista ja yritystä kaikilla heillä, hyvä niin, etenkin näinä aikoina! Olisihan cityssä vapaata liiketilaa reippaasti, mikä lie taksa? Ei olisi aikanaan uskonut kylän noin hiljenevän ja taantuvan, monessa mielessä.
Erikoisliikkeille toivoisi myös menestymismahdollisuuksia, muutama uusi lie tullut, entä joku eksoottinen/ "lähi"/eko-ruoka-aineliike vaikka osuuskuntana tms? Mitä venäläiset toivovat jne?- Niinmutta
Mitä erikoisliikkeillä on tekemistä kirpputorien kanssa?
Eikä Kiteen kaltaisissa pienissä rajaseutupitäjissä riitä asiakkaita tai kapasiteettiä erikoisliikkeille. Ihmisillä on autot ja Joensuu on lähellä. Halpakauppoja löytyy myös Tohmajärveltä. Venäläisä ruokatarvikkeita saa Tokmannilta. Neistä löytää melkein mitä vaan....
Kitee on kuoleva kunta, mikä kohta kaatuu omaan konkurssiinsa.
Jäljelle jäävät vai ympäri pitäjää paarustavat Afrikan pakolaiset joita kunta ja sossu hyysäävät.
Tohmajärvelä erikoisliike vois vetääkin, siellä on enemmän venäläisperäistä väkeä. - Tottahan_Tuo
"Kitee on kuoleva kunta, mikä kohta kaatuu omaan konkurssiinsa.
Jäljelle jäävät vai ympäri pitäjää paarustavat Afrikan pakolaiset joita kunta ja sossu hyysäävät."
Eipä tuohon voi vastaan väittää, eli jos ihmeitä ei tapahdu niin Kiteen / Kesälahden asukasluku pienentyy pienentymistään kun suurin osa normaaliväestöstä muuttaa Joensuun kaupunkialueelle lähimpien vuosikymmenien aikana.
Jäljelle jää tuskin kovin paljon muuta väestöä kuin soshuollon työntekijät, ns.pakolaisiksi nimetyt ja ne joilla ei ole (hienotunteisesti ilmaisten) "erilaisista syistä" muuta mahdollisuutta, sekä mahdollisesti vanhukset, mikäli heidänkin hoitoa ei keskitetä sinne missä on muutkin ihmiset.
Itsepähän asioista päättävät ovat konkurssinsa suunnitelleet, mutta valitettavasti he eivät joudu vastaamaan teoistaan joten ne on seuraavan sukupolven kärsittävänä. - KyllähänSeNiinOn
Totta kuin rotta!
Itse en voi vielä poies muuttaa koska miulla on siteitä Kiteelle, mutta kunhan tässä muutama vuosi mennään niin pois täältä on lähetävä. Omat sukulaiset ovat jo aikaa sitten muuttaneet pois ja mukulatkin lentäneet pesästä (Ja pois Suomestakin)
Aikoinaan suuniteltiin puolison kanssa Riäkkylään muuttoa, kun se on niin mukava maalaiskunta, vaan sinnepä perustetaankin syöpäläiskeskus joten antaapa olla.
Mennään Tohmajärvelle ja jos niikseen sattuu, opetellaan suosiolla Venäjän kieli ja muutetaan suoraan itärajan yli.
Mieluummin Putin kuin Ahmed Ahne. - EtVoiTullaRajanTaa
"Aikoinaan suuniteltiin puolison kanssa Riäkkylään muuttoa"
Ei helevetissä!
Kuka siellä kuolevassa konkurssikunnassa kaukana kaikesta jaksas ellää?
Kahtele vaan suosiolla tuolta isomman kaupungin suunnalta asutoja.
Nii ne on muutki tehny viimesten vuosiin aikana ja tekkeevät tulevaisuuvessaki.
Sitä en sitte oo ihan varma kannattaisko ihan lähivuosina sinne Vennään maalle muuttaa. Näillä näkymillä ei taija nii kovin paljo kehumista olla senkään maan tulevaisuuvesta. Rikkailla tietysti ei oo mitä valittamista, mutta tavallisilla immeisillä sen enemmän. - KyllähänSeNiinOn
Ei myö issoon kaupunkkiin lähetä vanahoilla päivillä.
Kitteellä kittuutetaan niin kauan kun eläkkeelle jäähään joskus (jos sitten ees piästään eläkkeelle - nykyinen herrojen ketkuilu siinäkiin assiissa...) nin sitten muutettaan johonkiin pieneen rajaseutupitäjään jossa suahaan olla ja ellää hidasta ja hiljasta eloa loppupäivät.
Myö ei vaimon kanssa paljoo tarvita. Vähän ruokaa, lämmin asunto ... ja ladattu haulikko sekä pari laatikollista lisäpanoksia ... höm ... heh heh ... rajaseudulla on vaaransa tiälläkkiin. Kaiken mualiman siirtohmmjuttuja ja mitäkaikkee..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544806
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1343977
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493711Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793528- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514