Tällaisina vaikeina aikoina (halvin) hinta ratkaisee. Kannattaako suurimman ja kalleimman turvallisuusalan yrityksen edelleen pitää kiinni kovista taksoistaan, vaikka kohteita menetetään hintakilpailun myötä kaiken aikaa.
Vaikka Securitaksen hinnat ovat kovat, niin asiakkaan kannalta Securitaksen tarjomat turvallisuuspalvelut eivät - Palmiaa luukuunottamatta, ole sen paremmat, kuin muidenkaan turvallisuusalan yritysten tarjoamat palvelukset. Toisekseen, vaikka Securitas laskuttaa asiakkaalta eniten, niin vartijat ssavat kuitenkin vain tessin mukaista palkaa, liikevoittojen mennessä osakkaille ja muille tahoille.
Hinnoitteleeko Securitas itsensä ulos?
7
393
Vastaukset
- Tötteröörää
Pakko kysyä, miksi Palmialla olisi jotenkin huonompaa palveluntuottoa? Metron ovat onnistuneet hoitamaan alkuvaikeuksista yhtä hyvin kuin Secu.
Ja Securitashan nimenomaan harrastaa tätä hintapoljentaa, että myydään kohde aivan naurettavalla hinnalla, ja veloitetaan sitten niiltä muilta vähän enemmän.- unnukanunnuka
Poliitikkojen ja virkamiesten mukaan yksityisten vartiointifirmojen vartijat olivat lähinnä neardenthalin ihmisten tasolla. Palmialla taas olivat ne töissä ne asiakaspalvelijat joten ihan yhtä hyvä ei kelpaa kun piti olla paljon parempaa.
Harrastaa hintojen poljentaa ja veloitetaan muilta vähän enemmän? Eihän tossa ole mitään logiikkaa!
- SecuritySec
Securitas ei ole osannut hankkia oikeanlaista asiakaspalvelijaa kaikkiin paikkoihin. Ja sitten on niitä tapauksia, joissa homma on natsannut.
- palveluratkaiseekaiken
Pitää varmasti paikkansa. Tosin ei taida löytyä yritystä jonka liikevaihto on yli 100K€, työntekijöitä nelinumeroinen luku, asiakaskohteita tuhansia ja jokainen yrityksen työntekijä on asiakaspalvelun ammattilainen. Isossa kuvassa kuitenkin näyttäisi olevan enemmän onnistumisia kuin epäonnistumisia ;-)
- palveluratkaiseekaiken
Mikäli turvallisuusalan yhtiöiden liiketoiminnan kehitystä katsoo lukujen kautta, on vaikea uskoa että Securitaksen hinta -laatusuhde ei olisi tasapainossa. Yhtiö kasvaa kannattavasti joka vuosi, joten vaikea uskoa, että hinnoittelu olisi pielessä.
Mikäli katsoo monen muun turvallisuusalan yrityksen virallisia lukuja, jotain tuntuu olevan pielessä. Joko ei uskalleta hinnoitella omia palveluita kulujen mukaisesti (huono kannattavuus) tai ei saavuteta kasvua, pahimmassa tapauksessa menetetään asiakkaita, jonka pääasiallinen syy löytyy asiakaskokemuksesta palvelua tarjoavan yhtiön laadun suhteen.
Miksi sadat ja tuhannet asiakkaat valitsevat Securitaksen, jos hinnoittelu on markkinoita kovempaa ja laatu on samalla tai huonommalla tasolla kuin kilpailijoilla? Kaikenlaisia selityksiä voi yrittää keksiä, mutta pidemmällä aikajänteella markkinat toimivat aina samalla tavalla -hinta vs. laatu pitää olla tasapainossa ja asiakkaan pitää kokea saavansa rahalle vastinetta. Nykyisessä koko Suomea vaivaavassa taloudellisessa tilanteessa ei löydy yrityksiä, missä ei oltaisi kustannuksista tarkkoja. - haihai
Eihän Securitas osaa mitään tehdä oikein? Muutama kuukausi sitten norjalainen firma osti sekä Turvatiimin että G4s:n Suomen yksikön. Securitas sen sijaan kasvaa ja etsii uusia työntekijöitä uusiin toimeksiantoihin. Jostain syystä Suomessa myös ydinvoimalat yms. huipputurvaa vaativat laitokset luottavat Securitaksen palveluihin vuosikymmenestä toiseen.
Kannattaa katsoa miten Securitaksen kurssi on kehittynyt Kööpenhaminan pörssissä. Myin juuri eilen nipun Securitaksen B-osakkeita, jotka ostin muutama vuosi sitten. Voin sanoa, että olen hyvin tyytyväinen siihen sijoitukseen. - hinnanpolkua
Alkuperäiseen viestiin viitaten...Ainakin täälläpäin Securitas on jo muutaman vuoden polkenut hintansa niin alas, että ei kilpailutuksissa muilla vartiointiliikkeillä ole mitään mahdollisuuksia jos haluaa edes jonkinlaista kannattavaa liiketoimintaa harrastaa ja kun se laatu ei tällä hetkellä merkitse kilpailutilanteessa mitään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi286357- 883834
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313663717- 2403080
- 612787
- 522735
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322580- 1532460
- 322064
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1271863