Apua Kalat-veljelleni

neitsyt-sisko

Hei,

Olen huolissani 22-vuotiaasta pikkuveljestäni, joka painiskelee mielenterveys ja päihdeongelmien kanssa. Veljeni oli aikaisemmin iloinen, sosiaalinen, osasi ottaa asiat rennosti ja pärjäsi suhteellisen hyvin elämässä - ja tälläisen kuvan hänestä nopealle silmäyksellä saakin. Nykyään kuitenkin edessäni on nuori, äärimmäisen ahdistunut henkilö, joka suunnittelee elämänsä lähinnä alkoholin ja ilonpidon mukaan.

Veljeni ei yksinkertaisesti enää pysty olemaan ''oma itsensä'' koulu- tai työympäristössä, vaan hän muuttuu apaattikseksi, kireäksi henkilöksi, jonka on vaikea olla läsnä kuluvassa hetkessä. Luonteeltaan hän on ollut aina leikkisä, nokkela, täydellinen seuramies, jota on enää tuopin äärellä. Vaikka juominen ei ole edes joka viikottaista, niin mielestäni se on yhteydessä vahvasti hänen psyykkiseen tilaansa, mutta miten voisin kieltää häneltä ne harvat hetket kun hän kykenee olemaan oma itsensä?

Olen lukenut tällä palstalla paljon renttukaloista ja sellaiseksi veljeni tunnistan. Parhaimmillaan hän on luotettava ystävä, supliikki herrasmies, jonka charmillaan on päässyt käsittämättömän pitkälle naisten ja koulun suhteen, mutta nyt hän on lähinnä ahdustunut hermoraunio. Mainittakoot vielä, että hänellä oli ennen uskomaton taito olla ihmistä ''askeleen edelle'', hänen siskonaan tuntui, että hän tiesi aina mitä toinen on sanomassa ja välillä, jopa vastasi kysymykseen ennen kuin toinen oli edes avannut suutaan - kaloille tyypillistä?

Hän on monelle ihmiselle äärettömän tärkeä, hän ymmärtää helposti muiden ahdinkoa ja pystyy kannattelemaan ihmisiä kun he sitä tarvitsevat, mutta kuka voisi kannatella häntä, tuntuu ettei kukaan yllä henkisesti hänen tasolleen. Veljeni ei horoskoopeista piittaa eikä myönnä löytävänsä itseään kalojen luonnekuvauksesta vaikka mielestäni se on kuin kirjoitettu hänestä, onko kukaan ennen painiskellut läheistensä kanssa samanlaisten ongelmien parissa?

tv. nuori neitsyt-nainen

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaimella

      Hei! Jokin asia painaa häntä kun se noin näkyy. Jokin urheilu ja liikunta missä muitakin ihmisiä auttaisi, jossa kävisi säännöllisesti. Siellä saisi stressiä purettua ja itsensä taas raiteille. Voisitko toimia tiennäyttäjänä? Liikunta on oikeasti parasta lääkettä! Kyllä kalat on intutiivinen merkki ja kokee asiat syvällisesti. On myös hyvin herkkä. Mutta jotain on siis mistä hän ei puhu. Ja se saa hänet ahdistumaan. Kommunikointi on toinen avain. Puhumalla selviää aina jotain. mutta varovasti. Kalat voi herkästi myös vetäytyä. Toivon ja uskon että tilanne paranee. Sinulla on ratkaisun avaimet kun mietit niin jo tiedät. Tsemppiä!

    • sarvipää1

      jep, veljesi on tyypilinnen kalat-haihattelija. ei siinä mitään aikaan, ei kestä kolhuja, aina vähän epäilen miten tuollaiset tyypit pärjää elämässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3748
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      43
      3608
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      154
      3398
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2695
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2651
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1808
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1188
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      59
      1165
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1068
    Aihe