Tarkista Saunalahden laskut! 1,99€ vedätys / kk!

KuinkaMoniMaksaaTurhasta

Onko sinulla tai läheiselläsi Saunalahden minuuttivelotteinen liittymä?
Siis esim. Saunalahti Satakieli 2000 / Saunalahti Norppa / Saunalahti Oiva tai vastaava?

On todennäköistä, että laskuhisi on tungettu huhtikuusta 2015 alkaen täysin tilaamaton ja ylimääräinen veloitus 1,99€ / kk nimikkeellä " Alle euron päivät "

Lakimies Niina Ojajärvi toteaa selvästi mm. Kuningaskuluttaja -ohjelmassa
http://areena.yle.fi/1-2467153 videon kohdassa 18 minuuttia 38 sekuntia eteenpäin!

"Kysymys on sopimusehtojen muutoksesta(!)
Se täytyy ilmoittaa niin,
että kuluttaja VARMASTI saa ilmoituksen!

Ilmoitus ei saa sekoittua esim. markkinointimateriaaliin tai laskuun!"


Miten Saunalahti varmisti sopimusmuutokseen suostumisen asiakkaaltaan!?

Ei mitenkään!

Asiakas ei ole saanut mitään kysymystä siitä,
tahtooko hän tuollaisen maksullisen(!) bonus"palvelun"!


Asiakkaalta on kysyttävä tahtooko hän jotain palvelua ja
myös saatava vastaus kyllä tai ei!

On röyhkeää tunkea laskuun jotain sellaista maksullista "palvelua",
jota asiakas ei ole itse tilannut!

Virheet koskevat esim. Saunalahti Norppa / Saunalahti Oiva / Satakieli 2000

Tilanne on erityisen vastuuton esim. pienituloisten vanhusten kohdalla,
jotka eivät käytä sähköpostia tai nettipankkia!

Saunalahti oli ilmoittanut yksipuolisesti (!) tekemästään sopimusehtojen muutoksesta vain sähköpostilla ja e-laskun liitteessä!

Mietin vain kuinka moni vanhus esim. menettää nyt vähiä rahojaan
sellaiseen, mitä ei ole itse edes tilannut!

Tehkää ystävällinen palvelus itsellenne ja ikäihmisille,
joita ehkä autatte muutenkin, tarkistakaa Saunalahden laskut
huhtikuusta 2015 alkaen!

Vaatikaa virheellisen veloituksen poistoa, jollette oikeasti
tahdo sitä maksa tai ette voi edes hyödyntää "palvelua"!

Todella ikävää toimintaa Saunalahdelta!

8

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensuosittele

      Joo siis en suosittele kyllä Saunalahtea muutenkaan. Meillä oli puhelinliittymä sekä reititin Saunalahdelta. Laskuihin tuli aina kymmenen euron lisäkustannuksia, mukamas soitettu asiakaspalveluun ja niistä sitten tuo lisälasku, asiakaspalveluun vaan ei oltu soiteltu, joten revittiin laskuun tuo kymmenen euroa lisää ihan tyhjästä. Paljon sai tapella, että hyvittivät tuon kymmenen euroa. Samoiten sitten kun muutettiin, saunalahden netti ei täällä nyt sitten toiminut ja moneen kertaan piti olla yhteydessä, ennen kuin suostuivat katkaisemaan liittymän. En minä nyt helkkari rupee maksamaan netistä joka ei täällä toimi.

    • ei_ihan_noinkaan

      Olen avautunut täällä samasta aiheesta. Härski vedätys todellakin!

      Mutta täytyy ihan oikeudenmukaisuuden vuoksi todeta, että tuo Kuningaskuluttajan stoori ei ole aivan tosiasioihin pohjautuva. Itse sain maksullisuudesta hyvissä ajoin ilmoituksen erillisessä kirjekuoressa. Ei ollut minkään laskun liitteenä. Lisäksi olen saanut Saunalahdelta sähköpostissa kirjeen 11.2.2015, otsikolla "AlleEuronPäivät-lisäpalvelusi uudistuu 1.4.2015". Viestikentässä lukee: "Hei! Tämän sähköpostin liitetiedostona on Sinulle tärkeää postia Elisalta.
      Liite aukeaa Adobe Reader -ohjelmalla, jonka voit tarvittaessa ladata osoitteessa http://get.adobe.com/fi/reader/.
      Ystävällisin terveisin,
      Elisa"
      Liitetiedosto: asiakirja.pdf

      Jos joku on noi molemmat missannut, niin saa kyllä tuolta osin syyttää itseäänkin. Ei ne viestit noin vaan itsestään päädy roskapostikansioon. Jotain on ihan itse mennyt sössimään.

      Törkeää koko hommassa oli se, että AlleEuronPäivät-palvelu laitettiin liittymiin ilmaisena lisäpalveluna kysymättä asiakkaalta ja sen myöhemmästä maksullisuudesta ei ilmoitettu ennakkoon. Aika samanlaisen rahastuksen Elisa/Saunalahti teki pari vuotta aiemmin lisäämällä kaikkiin liittymiin 2 e/kk datapaketin, vaikkei sille olisi ollut tarvetta.

      • ketkuja.ovat

        Tuon saman 2e/kk datapaketin lisäsi myös Tele Finland /Sonera paketteihinsa alkukesällä. Tuosta vaan, oletuksena päälle.


      • FirmanTarkistettava

        Kaikki vanhukset varsinkaan eivät todellakaan avaa sähköposteja kun eivät osaa avata edes tietokonetta! Tai edes omista sellaista! Esim. avustamalleni henkilölle Saunalahden lasku tulee vain tekstiviestinä Nokian kännykkään, jolla ei ole mitään pääsyä nettiin!

        Paperilasku tulee vain niille, jotka siitä erikseen maksavat!
        Joten on todellakin ryhmä, jolle mitään kyselyä ei ole tullut!

        Firman pitäisi saada todellinen vastaus: Kyllä tai ei asiakkaalta!
        On pelkkää uskottelua ja luulottelua firmalta,
        että jos asiakas ei reagoi mitenkään,
        asiakas suostuisi muutokseen!

        Miten reagoida, kun ei tiedä edes koko muutosuhkasta!?


      • ei_ihan_noinkaan
        FirmanTarkistettava kirjoitti:

        Kaikki vanhukset varsinkaan eivät todellakaan avaa sähköposteja kun eivät osaa avata edes tietokonetta! Tai edes omista sellaista! Esim. avustamalleni henkilölle Saunalahden lasku tulee vain tekstiviestinä Nokian kännykkään, jolla ei ole mitään pääsyä nettiin!

        Paperilasku tulee vain niille, jotka siitä erikseen maksavat!
        Joten on todellakin ryhmä, jolle mitään kyselyä ei ole tullut!

        Firman pitäisi saada todellinen vastaus: Kyllä tai ei asiakkaalta!
        On pelkkää uskottelua ja luulottelua firmalta,
        että jos asiakas ei reagoi mitenkään,
        asiakas suostuisi muutokseen!

        Miten reagoida, kun ei tiedä edes koko muutosuhkasta!?

        Sama uudelleen: "Itse sain maksullisuudesta hyvissä ajoin ilmoituksen erillisessä kirjekuoressa. Ei ollut minkään laskun liitteenä."

        Ilmoitus ei ollut millään muotoa sotkettu laskujen sekaan. Toki e-laskun yhteydessä voisi olla lisäksi tiedote asiasta, muistaakseni ei ollut.

        Ei tuossa ilmoituksessa sinänsä ole mitään erikoista. Todella harvinaista olisi, että palveluntarjoaja jotain kyllä/ei -vastauksia kyselisi... Niillähän menis siihen ihmisten tavoitteluun turhaan resursseja, jotka olisivat jostain muusta pois.

        Jos avustamallesi henkilölle todella tulee laskut noin vaikeasti, niin voisit avustaa häntä siirtymään e-laskuun, jonka voi laittaa suoraveloitukseen.


      • smsok

        Tuo tekstiviestilasku on maksuton ja kätevä, kunhan vain laskuttaja itse ei mokaa ja lisäile laskulle tilaamattomia "palveluita".


    • A.E

      Tänään tuli vastaus asiakaspalvelusta:
      --------------------
      - AlleEuronPäivät -palvelu on liitetty osaksi niitä käytön mukaan veloitettavia matkapuhelinliittymiä, joilta kyseinen palvelu puuttui mobiilipuheliittymien uudistuksen yhteydessä 1.4.2013.

      AlleEuronPäivät -palvelu itsessään uudistui 1.4.2014 kattamaan puheluiden lisäksi myös viestit, kuvaviestit ja videopuhelut. Samalla palvelu muuttui liittymälle lisättäväksi tai siltä irtisanottavaksi lisäpalveluksi 1,99 euron kuukausihinnalla. Asiasta on infottu asiakkaitamme laskujen mukana toimitetulla viestillä sekä erillisellä sähköpostilla alkuvuodesta 2014.

      Sopimusehtojemme mukaisesti Elisalla on oikeus muuttaa hintojaan ja uudistaa palveluitaan.
      --------------------
      Niiiin....

      • hohjaa

        Aika pitkät piuhat sinulla, jos tuo tuli jotenkin uutisena. Tai sitten olet aktiivisesti jättänyt lukematta kaikki tiedotteet ja laskun lisähuomautukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4208
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3778
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      87
      3140
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1589
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1418
    6. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1365
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      1357
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1341
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1130
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1053
    Aihe