Olisiko kenelläkään tietoa tai kokemusta purjeveneen kuljettamisesta laivalla Itämereltä tai esim. Hollannista Espanjaan. Laivakuljetus sen vuoksi, että veneen koko rajoittaa maantiekuljetusta.
Purjeveneen kuljetus laivalla Espanjaan
14
760
Vastaukset
- huolitsija
Ota yhteyttä huolintaliikkeisiin! Niillä on kokemusta ja faktatietoa myös hinnoista.
Esim containerships:illä menis kansilastina varmaan suomesta tai hollannista kätevästi. Kysy kunkulta! Se ei varmaan itse seilaa Suomesta ostamaansa 6mR Iania Espanjaan.
http://www.iltasanomat.fi/kuninkaalliset/art-1443494225691.html- ikävää_kokemusta_on
Ei ole juuri tuolta matkalta kokemusta mutta muualta on. suosittelen lukemaan tarkasti ehdot ja sopimaan mastosta erikseen miten se tulee toimittaa satamaan ja miten kulkee veneen mukana. se nimittäin pyritään lukemaan veneen kokonaispituuteen jolloin kuutiot kasvavat hurjasti. Riippuu miten se kuljetetaan laivassa. Jos jätät sen lastaajien huoleksi niin voi käydä niin että et saa venettäsi määränpäässä ulos ennenkuin olet maksanut heidän tulkintansa mukaiset maksut riippumatta siitä mitä itse olet mieltä. he eivät asiaa enää lastatessa kysy vaan sinne menee. etukäteen sopimalla vältyt tältä.
- seppomartti
" ikävää kokemusta", hyvä varoitus. Ei tulisi heti mieleen. Oliko Atlantin yli kuljettava firma?
- timppa01
oli joo. North Carolinasta Usasta Saksaan.
Kuulin että jos vaikka matkailuautosta unohtaa kääntää sivupeilit sisään niin lastaajat eivät niitä sisään kääntele ja veloitus on sitten ulkomittojen mukaan. En osaa sanoa pitääkö paikkansa mutta en ihmettelisi. - nooooooup
timppa01 kirjoitti:
oli joo. North Carolinasta Usasta Saksaan.
Kuulin että jos vaikka matkailuautosta unohtaa kääntää sivupeilit sisään niin lastaajat eivät niitä sisään kääntele ja veloitus on sitten ulkomittojen mukaan. En osaa sanoa pitääkö paikkansa mutta en ihmettelisi.No ei sitä lastatessa enää mittailla!
Ensin sovitaan mitat, eli paljonko pituuttaxleveyttäxkorkeutta ja katsotaan meneekö täkillä vai sisällä, rorona vai lolona ja sitten määritellään hinta!
mikään ahtaaja sitä ei enää mittaile!!! - timppa01
nooooooup kirjoitti:
No ei sitä lastatessa enää mittailla!
Ensin sovitaan mitat, eli paljonko pituuttaxleveyttäxkorkeutta ja katsotaan meneekö täkillä vai sisällä, rorona vai lolona ja sitten määritellään hinta!
mikään ahtaaja sitä ei enää mittaile!!!kyllä ne nimenomaan mittaavat sen todellisen tilanteen ennenkuin menee laivaan.
- nojoop
timppa01 kirjoitti:
kyllä ne nimenomaan mittaavat sen todellisen tilanteen ennenkuin menee laivaan.
Niin no jos olet etukäteen valehdellut sen kappaleen liian pieneksi eikä se sitten mahdu sille varattuun tilaan niin sitten kyllä.
Muuten menee lastiplanin mukaan eikä todellakaan joka romua mittailla.
kerran lāhettänyt veneen Helsingistā Englantiin. Otin yheyttä huolintaliikkeeseen ja sovittiin hinnasta, jota en nyt muista, ja satamasta joihin heillä oli liikennettä. Sovittuna päivānā autokujetus vei veneenTurkuun, jossa se laivattiin ja toimitettiin Englantiin. Ota yheyttä huolintaliikkeeseen ja homma hoituu. Helppo homma, jos vaan kukkarosi kestāä. Todennäköisesti et tarvitse edes kuljetuspukkia, koska he hitsaavat tarvittavat tuet laivan kanteen.
- Skiklari
Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä. Sain tarjouksen kuljetukselle Hollantilaiselta yhtiöltä, joka on erikoistunut veneiden kuljettamiseen. Hinta n. 10.000€. Kuljetuspukkia ei tarvita ja masto pysyy rigattuna.
- qwerdf
Kerro nyt se firman nimikin, niin tiedetään kaikki tulevaisuutta varten...
- tuttujapurjehdusmaastoja
mä voin purjehtia sen sinne kahdeksalla tonnilla tai vaikka kuudellakin :)
- Ariel37
Jos kyse on Hollannista Aurinkorannikolle, vien toimivan ja vettäpitävän purren purjehtimalla 5500 eurolla. Startti huhtikuussa ja perillä kesäkuun puolivälissä. Asun matkan varrella ja kokemusta ko. vedosta on.
Tässä vielä yhteystiedot, rekisteröin nimimerkkini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa353882Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2473429Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2503218Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2672487En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1261707Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot261639Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2441460Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm111305- 1201105
viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu191089