Voiko hakea moneen oppilaitokseen?

Pirjetaa

Haluaisin opiskella lähihoitajaksi vielä näin viisikymppisenä. Täällä Helsingissä voi opiskella Stadin aikuisopistossa ja diakonilaitoksella. Voinko hakea molempiin? Vielä Espoossakin on Omnia. Voinko laittaa haun myös sinne?

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylkylk

      Voit hakea joka paikkaan.

    • habanamera

      Jos yrittävät kieltää sinulta hakemisen myös kilpailevaan oppilaitokseen, yhteys välittömästi kilpailuasiamieheen.

    • paskis

      Voi hakea moneen. Jos käyt yhdessä soveltuvuustestissä, voit pyytää heitä lähettämään testin tuloksen useampaan oppilaitokseen (saat lisätietoja oppilaitoksesta). Eli et joudu vuoden aikana maksamaan useita soveltuvuustestejä, jos pääset ensimmäisestä läpi. Lähetä hakemus kuitenkin ajoissa erikseen joka oppilaitokseen.

      Muista opiskella vähän perusmatikkaa ennen testiä, peruskoulun keskinkertainen taso riittää (plus, miinus, jako, kerto, prosentti... kaikkea ei edes tarvi). Kuuntele kokeessa ohjeet hyvin ja toimi pilkulleen niiden mukaisesti. Älä pidä liikaa kiirettä edes aikarajoitetuissa tehtävissä, sillä kiire aiheuttaa virheitä. Joissain tehtävissä on bonuskierros, lisää aikaa tai samat tehtävät uudelleen. Mieti, miksi juuri sinut pitäisi valita koulutukseen, sillä sitä tullaan kysymään noin neljässä eri muodossa. Lue lähihoitajan työstä etukäteen. Pidä vastaukset melko positiivisina ja ihmisläheisinä joka tehtävässä, myös haastattelussa. Vältä ns. "valtavirrasta" poikkeamista. Tavallinen on yleensä parasta. Itse pääsin läpi kokeesta hiljattain.

      Onnea hakuun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      81
      9882
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      128
      7365
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      53
      4114
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4020
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      57
      3070
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3067
    Aihe