"Miksi ovet ei aukene meille ?", kysyvät lapset päivähoitopaikan edessä.
"Te ette nyt vaan lukeudu Suomen nuoriin tulevaisuudenlupauksiin."
"Sen, minkä nuorena kaurapuurolla aloittaa, on hyvä vanhana vellillä lopettaa."
"Nyt syötte vaan äkkiä hernekeittonne täällä nuorten ulkoleirillä, jottei tarvitse kylmää soppaa niellä."
"Näillä säästöillä meidän lastemme kilpailukyky kasvaa".
"Ja HUOM ! Kun puhutaan meidän lapsista, niin sillä tarkoitetaan teidän lapsia nyt ja aina"
"Meidän lapset maailmalla, mikä ihana tulevaisuuden näky."
Tarkoittaa oikeasti ...
"Teidän lapset taivasalla ..."
Isoissa päiväkotiryhmissä lasten pedagokinen hoito on verrattavissa vanhusten ja mielenterveyspotilaiden vertaishoitoon - suuri ryhmä lapsia pitää huolta toisistaan.
"Miten mä voin auttaa sua ?", kysyy lapsi toiselta päivähoitopaikassa.
"Et mitenkään, koska mä oon 3 vuotias ja sä oot 4 vuotias, höhlä !"
"Mutta miten Suomen terveydenhoito- ja vankeudenhoito henkilökuntaa pidetään voimissaan tulevaisuudessa, jos kaikki Suomen lapset ovat hyväkäytöksisiä, sosiaalisia ja supersuorittajia ?"
"Osa köyhemmistä on tarkoituksenmukaista tiputtaa sosiaalisista ympyröistä ulkopuolelle, koska ei heillä ole kuitenkaan varaa kouluttautua tarpeeksi kilpailukykyisiksi työntekijöiksi globaalisti yhdentyvässä maailmassa.
"Ja ajatelkaa - nämä tulevat epäsosiaaliset lapset saattaisivat sosiaalisina ja hyvinvoivina kilpailla meidän lasten kanssa samoilla työmarkkinoilla. Eihän sellaista epävarmuutta erkkikään kestä."
Suomen toivot (tomat)
Valtio-orja
1
162
Vastaukset 1
- selvennätkö
Ei päätä ei häntää tuossa kirjoituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202542Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101240- 1081042
- 721018
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101852
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791