"Miksi ovet ei aukene meille ?", kysyvät lapset päivähoitopaikan edessä.
"Te ette nyt vaan lukeudu Suomen nuoriin tulevaisuudenlupauksiin."
"Sen, minkä nuorena kaurapuurolla aloittaa, on hyvä vanhana vellillä lopettaa."
"Nyt syötte vaan äkkiä hernekeittonne täällä nuorten ulkoleirillä, jottei tarvitse kylmää soppaa niellä."
"Näillä säästöillä meidän lastemme kilpailukyky kasvaa".
"Ja HUOM ! Kun puhutaan meidän lapsista, niin sillä tarkoitetaan teidän lapsia nyt ja aina"
"Meidän lapset maailmalla, mikä ihana tulevaisuuden näky."
Tarkoittaa oikeasti ...
"Teidän lapset taivasalla ..."
Isoissa päiväkotiryhmissä lasten pedagokinen hoito on verrattavissa vanhusten ja mielenterveyspotilaiden vertaishoitoon - suuri ryhmä lapsia pitää huolta toisistaan.
"Miten mä voin auttaa sua ?", kysyy lapsi toiselta päivähoitopaikassa.
"Et mitenkään, koska mä oon 3 vuotias ja sä oot 4 vuotias, höhlä !"
"Mutta miten Suomen terveydenhoito- ja vankeudenhoito henkilökuntaa pidetään voimissaan tulevaisuudessa, jos kaikki Suomen lapset ovat hyväkäytöksisiä, sosiaalisia ja supersuorittajia ?"
"Osa köyhemmistä on tarkoituksenmukaista tiputtaa sosiaalisista ympyröistä ulkopuolelle, koska ei heillä ole kuitenkaan varaa kouluttautua tarpeeksi kilpailukykyisiksi työntekijöiksi globaalisti yhdentyvässä maailmassa.
"Ja ajatelkaa - nämä tulevat epäsosiaaliset lapset saattaisivat sosiaalisina ja hyvinvoivina kilpailla meidän lasten kanssa samoilla työmarkkinoilla. Eihän sellaista epävarmuutta erkkikään kestä."
Suomen toivot (tomat)
Valtio-orja
1
100
Vastaukset
- selvennätkö
Ei päätä ei häntää tuossa kirjoituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854910- 1902298
- 402181
- 791966
- 1331899
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231708- 1781530
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161431Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3451214- 351136