Alkopörssin A-terminaalin lähellä olevan myymälän hintalaput ovat alvittomia. Hinnat ovat juuri euron pari alle laivahintojen. MUTTA hintoihin lisätään kassalla Viron alv 20% eli hinnat ovat selvästi kalliimpia kuin laivalla.
Tätä ei edes ole maksaessa mahdollista nähdä, kun kuitin saa vasta jälkikäteen. Ainoa mahdollisuus olisi ollut laskea yhteishinta päässä ja huomata ero. Tulin huijatuksi.
Tätä ei edes ole maksaessa mahdollista nähdä, kun kuitin saa vasta jälkikäteen. Ainoa mahdollisuus olisi ollut laskea yhteishinta päässä ja huomata ero. Tulin huijatuksi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvää huumoria!! Minkä laivayhtiön palkka Sulle juoksee.
Keksi parempia paljastuksia niin joku voisi jopa vähän uskoa.
Voihan olla niinkin että aloittaja ei ole älynnyt, että kaupoissa näkyvät hinnat ovat ilman panttia. Laivalla näkyy kokonaishinta.
Laivalla ei makseta pantteja, siksi hinta suoraan oikea.
Tuosta veronkorotuksesta ei voi kuin hymyillä, Viron pitäisi korottaa veroja aivan älyttämästi, että menisi Suomen kanssa samoihin. Hintaero vain kasvaa jos Virossa nostetaan 10% ja Suomalaiset 5%... se kun on suhteellinen luku.
Veli virolainen tekee noilla "panteilla" hyvän tilin, kun suomalaisista suurin osa ei niitä pantteja ikinä palauta...
ALV on Viroksi Käibemaksu
https://www.eesti.ee/est/kaibemaks
https://www.eesti.ee/eng/kaibemaks
Lyhennettynä KM