Jos haukkuu pahasti suomalaisia täällä, niin

ILMOITTAMAAN_nyt

sekö ei ole lietsomista?

Sekö ei ole rasismia?

Sekö ei ole kiihottamista kansaa vastaan?

Se on raukkamaista ja halpamaista, RIKOLLISTA,

ja siitä täytyy joutua syytteeseen!

7

197

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Twitterissä-pres.Sauli-N

      Uusi

      Minäkin pistän lusikkani soppaan, sillä en tiedä minne muuallekaan tämän ''löytöni'' laittaisin, Twitterissä nimittäin oli presidentti Sauli Niinistön viisas kirjoitus näistä turvapaikan hakijoista, kun meiltä puuttuu sopimus, joka Ruotsillakin on Irakin kanssa.

      Minustakin tuntuisi hyvältä samanlainen sopimus kuin Ruotsilla on jo ollut pitkään. ( Pyydetään jakamaan, niinpä minäkin jaan.)

      TWitter:

      Sauli Niinistö turvapaikanhakijoiden palautussopimuksesta MTV:lle: ”Ei mikään suuri ratkaisu”

      Jaa artikkeli:

      Facebook226Twitter10WhatsApp

      Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan olisi hyvä jos palauttamissopimus saataisi aikaan. Hän ei kuitenkaan pidä sopimusta "suurena ratkaisuna". Arkistokuva.

      KOTIMAA

      |

      TURVAPAIKANHAKIJAT

      Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ei pidä palautussopimusta Irakin kanssa ”suurena ratkaisuna”. Ulkoministeri Timo Soinin (ps.) mukaan sisäministeriö ja ulkoministeriö tekevät töitä sen puolesta, jotta Suomi saisi aikaiseksi turvapaikanhakijoiden palautussopimuksen Irakin kanssa.

      –Se näyttää olleen auki aika pitkään. Olisi hyvä jos tällainen palauttamissopimus saataisi aikaan. Sellainen kuin Ruotsillakin on. Se ei kuitenkaan ole mikään suuri ratkaisu tässä asiassa. Ainakin Ruotsissa on tainnut käydä niin, että vaikka turvapaikkaa ei ole myönnetty, niin siitä huolimatta ei palautuskaan ole toiminut, Niinistö sanoo MTV:n haastattelussa.

      Ruotsilla on Irakin kanssa sopimus, jonka mukaan Ruotsi voi palauttaa kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat Irakiin vastoin turvapaikanhakijan tahtoa. Suomella ei vastaavaa palautussopimusta ole, mutta vapaaehtoisesti Irakiin palaavat maa ottaa vastaan Suomestakin. Maahanmuuttovirasto on jo aiemmin kertonut selvittävänsä asiaa samalla kun virasto tekee Irakista uutta turvallisuuskartoitusta.

      Valtaosa Suomeen tulevista turvapaikanhakijoista on juuri irakilaisia, ja joukossa on myös hakijoita, joiden ei katsota tarvitsevan suojelua.

      Henkilöt:

      Sauli Niinistö, Timo Soini

      Muut asiasanat:

      Kotimaa, Turvapaikanhakijat

    • 188644

      RealistiN kirjoitti:



      Timo Soinin pinnalla pysymisen kannalta olisi hänelle nyt nopeasti tärkeää saada aikaiseksi palautussopimus Irakin kanssa, sopimus jonka kaksi hänen edeltäjäänsä on jättänyt tekemättä, huolimattomuuttaan tai haluttomuuttaan. Vielä tärkeämpi sopimus kuitenkin on Suomelle, saamme palautettua turvallisilta alueilta tulleet ja mikä vielä parempi, he jotka ovat vasta tulossa etsivät uuden maan missä sopimusta ei vielä ole.

      Seuraavaksi agendalle palautussopimus Somalian kanssa.

      Näin pystymme hoitamaan velvoitteemme oikeita avuntarvitsijoita kohtaan, eikä meidän tarvitse nousta toisiamme vastaan.

    • 000000000000000000000000

      MAMU-hyysärit...TE...ETTE....tajua.....TE...ETTE....tajua

      Hyysärit kouluun opettamaan niitä kirjoitustaidottomia mustaihoisia,


      Muuten suomalaislapset syrjäytetään aivan täydellisesti, jos opettaja joutuu ison luokan "kirjoitustaidottomaan" keskittymään, "kynää pidetään näin päin" !

      TE mamu-hyysärit ETTE tajua yhtään mitään!

    • MAMUTSINNE

      MIKSEI MAMUJA SIJOITETA AHVENANMAALLE SEHÄN ON SUOMEN TURHIN PAIKKA
      SINNE SIJOITETAAN VAAN RAHAA

    • on-syytä-loukaantua-

      ON suuri loukkaus suomalaisia vastaan arvostella panetella suomalaisia aina rasisteiksi,
      se on väärä lausunto, väätä todistus,
      raamatussa sanoraan:
      " älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi "
      se on siis täyttä valhetta, ja loukkaus suomalaisia kohtaan,

      • Suomalaisia_DISSATAAN

        OLET oikeassa!
        Olemme niin tottuneet alituiseen mollaamiseen, ettemme enää pidä puoliamme!


    • att2

      Kyllä maailma näkee mikä on Suomi ainakin EU:ssä, ex euroviisut--suomessa maailma ei ollut valmis.

      Onko koko Suomi täynnä näitä lalulajia ei varmaan, mutta asenne asiaa kohtaan, sillä he eivät itse ole syypäitä sairauteen niin ei heidän syy. Onnea Teille.
      Suomi tavallaan tekee itsensä "apinaksi" asia kuin asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe