Onko jakohihna vai ketju?
Auris Touring Sports Hybrid
10
9055
Vastaukset
- JohtajaW
Ketju! Kaikissa uusissa Toyotissa on jakoketju.
- Kissie75
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Näin arvelinkin.
- Hoplaatia
Hybrideissä on tosin hammaspyörät.
- Ei_mitään_väliä
Kun auto on monella tapaa säälittävä vehje, ei ole mitään väliä toimiiko jakopää hihnalla, ketjulla, rattailla tai vaikka pyhällä hengellä!
- Ruudennegger
Sääliä ja ymmärrystä kaipaat itsekkin, kun tuollaisia aivopieruja kirjoittelet. Varmaan perheesi on "ylpeä" sinusta.
- toisarvoinen_asia
Ei penintäkään väliä kuinka on toteutettu jos toimii. Autossa on satoja komponentteja jotka voidaan totettaa eri tavoin. Tärkeintä on, että auto vastaa käyttäjän tarpeita ja odotuksia.
Vaikka et tätä kysykään, niin kerron, että omalla kohdallani Auris Touring Sports oli paha pettymys omistajatasolla, aivan muuta kuin koeajo antoi odottaa. Ajoltaan talvikelissä rasittavaa, maantieajo myös väännöttömän moottorin vaatiman runsaan vaihtamistarpeen takia, kulutti kokoisekseen paljon ja huollon tarve jotain käsittämätöntä - kolme kertaa vuodessa! Niinpä vaihdoin auton melko tarkkaan vuoden ikäisenä toisen merkkiseen. Nyt on ilo lähteä liikenteeseen kelissä kuin kelissä, eikä Suomen pääteiltä löydy sellaista mäkeä, että vaihdekeppiin tarvitsisi koskea millään kuormalla. Bonuksena pienempi käytännön kulutus, halvempi vakuutus ja huollon tarve vain puolet Auriksesta.- Autotoimitus
Olisit valinnut hybridin.
- Tero.huomauttaa
Ei aikuinen ihminen tarvitse polkuautoa eikä halua olla kepin heiluttaja.
- Jokin.mättää
Hybridissä on automaatti, joten miksi valitat siitä manuaalista tässä topicissa?
Miksi valitset yli 45 tkm vuotuiseen ajoon bensakoneen, kun ainoa järkevä on diesel tai kaasu, ellet ole taajamassa sahaava ammattikuski.
- Anonyymi
Tuleeko lohkoon aina reikä, kun alkaa rahisemaan motor engine?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481241- 1581067
- 57863
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27726Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli178719Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä50714- 8712
- 12701
- 346688
Kamalateltta
Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise11651