kunnollista wlani laitetta vaikea saada

openwdrpelastus

hintakaan ei sitä kerro.
applej laitteet on ihan paskaa.

itse kulutin varmaan toistatuhatte euroa näihin sähläyksiin, nyt varoitan muita.

Ongelma ratkesi sillä, kun tapasin nörtin joka teki mulle openwdr sohtalla olevan laitteen. siihen loppu katkominen ja laitteiden yhteysongelmat.
laite on yksi halvimpi nyt tp-link joka omalla softallaan kaatuili heti kun kuormitti nettiä. openwdr softalla toimii kuin junan vessa. ollut kohta 2 kk päällä putkeen, eikä pienintäkään ongelmaa, 100mb netistä saa wlaninkin läpi 80mb.

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölmöolet

      Nörtti osasi vaihtaa langattoman tukiaseman kanavan.

    • 5.0_GHz_verkko_paras

      Mikä softa on "openwdr"? Toistatuhatta euroa kotikäytössä? Ei ole mahdollista.

      Itse saan 5.0 GHz:lla (käytössä Dual-band-reititin/modeemi) 50 Mbit/s -valokuituliittymästä läpi 50 Mbit/s sekä tietokoneella että tabletilla (en ole 100 Mbit/s:ää kokeillut kuitenkaan, kun 50 riittää meillä). Yleisesti käytetyllä langattoman verkon taajuusalueella 2.4 GHz:lla ei pääse lähellekään tuota edes kanavalla, jossa myös viereiset kanavat ovat vapaana. Kannattaa käyttää 5.0 GHz:aa ja sellaista kunnon modeemia, jossa riittää tehoa sekä nettiyhteydelle että langattomalle verkolle.

    • Jalaa

      Omapa on tyhmyytesi, jos olet onnistunut heittämään noin paljon rahaa hukkaan. Kotikäyttöön tehdyt WLAN-laitteet maksavat korkeintaan sen 200€. Ostitko tuollaisia laitteita kerralla 10 kpl, ja et osannut käyttää ainuttakaan niistä? Tosin viestisi sisältö on sitä luokkaa, että en usko tuosta sepustuksesta sanaakaan.

    • Pätkijakatkoo

      OpenWrt vakaampi?
      Mikä olisi katkomaton laite ihn normi asetuksilla!
      Ei osaamista OpenWrt asentamiseen jota monet kehuu, onko se silti edes turvallinen?
      Kyseessä olis VDSL linja, Intenosta olen saanut tarpeekseni.
      Enkä telewellistäkään ja zyzelistä kuullut sen parempaa.

      Asus??? Onko se hyvä?

    • ihansontaaaaaon

      vaikkeeta on, kaikki katkoo ja pätkii..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      499
      2365
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1383
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      95
      1232
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1088
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      974
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe