Vittu ku n vituttaa tää lestojen pakotus.
Pitäs ymmärtää että seurakunta koostuu meistä kaikista.
Eri ryhmien suosiminen johtaa toisien syrjimiseen.
Tämä pitäis kyllä tajuta jo ilman että pitää kurssit käydä.
Pitäs ymmärtää että seurakunta koostuu meistä kaikista.
Eri ryhmien suosiminen johtaa toisien syrjimiseen.
Tämä pitäis kyllä tajuta jo ilman että pitää kurssit käydä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nämä pakotukset saa loppumaan hyvin yksinkertaisella keinolla eli marssit kirkkoherran kansliaan ja jätät eroilmoituksesi. Sillä toimenpiteellä varmistat, ettei kirkosta eikä seurakunnasta ole haittaa ja kirkkoon kuuluvat saavat jahkasta omissa ympyröissään aivan rauhassa. Pystyt myös verosäästöllä ostamaan vuosittain jotakin kivaa itsellesi.
Totta kai vanhoillislestadiolaiset ja vl-papit suosivat omaa liikettään, ovathan he ainoa oikea uskonto ja kaikki muut joutuvat helvetin tulijärveen.
Sitä olen ihmetellyt, että miten te siellä ev.lut-kirkossa siedätte sitä, että teidän keskuudessa on ryhmä, joka pitää teitä alimpiarvoisina ja uskovat, että ainoastaan vanhoillislestadiolaiset pelastuvat?
Vai onko teille ihan sama,mitä siellä saarnastuolissa höpötetään?
Juuripa siksi erosin kirkosta pari vuotta sitten eikä tarvitse marssia mihinkään kansliaan vaan netissä asia hoituu heti. On tolloa kuulua mihinkään lestakirkkoon.