Itse en juo usein, viikonloppuisin saattaa 1 tölkki olutta mennä. Kerran bileissä join 11 keskiolutta ja viinaa tuli vähän maisteltua, siitä määrästä en vielä kovin känniin tullut, kävely sujui ilman horjumisia. Olen 17v poika 84kg. Kertokaa sukupuolenne ikä ja paino ja paljon olette juoneet!
Mistä määrästä tulet humalaan?
5
292
Vastaukset
- Vähän
Kaks vahvaa olutta on hyvä nopeasti juotuna.kolmas on liikaa.oon 16 v tyttö,paino 50kg
- Ex-kunnollinen
Olen 18-vuotias tytsi, 171/62. Kyllä siihen jotain viitisen annosta tarvitaan, että oon vähän paremmin tuiterissa. Kerran join 0,357 l vermuttipullon (17,5 %), mistä tuli hetkeksi aika kova humala, mutta nopsaan se laskikin. Baari-iltoina saattaa mennä esim. yksi siideri, yksi pieni/iso tuoppi keskiolutta, yksi viinasnapsi ja pari drinkkiä (vaikka mojito, daiquiri, valkovenäläinen tms.) ja tuosta määrästä ja sekasotkusta olen sellaisessa hauskassa humalassa. Kävelen kuitenkin ongelmitta ja pystyn tarvittaessa esittämään lähes normaalia. Olen tuossa tilassa vienyt pari huonokuntoista kaveriakin bussilla kotiin. Mitään sen kummempaa darraa mulla ei ole koskaan, mitä nyt päätä vähän jomottaa lyhyeksi jääneiden unien jäljiltä.
- Ex-kunnollinen
Siis 0,375 l
- o..n
Jos lasillisen (2dl) vodkaa niin 5 min semmonen höpö olo ja sit taas normaali.
- oikaisuaa
Alkoholi - humala, krapula ja alkoholimyrkytys
Humala
Humala johtuu aivojen lamaantumisesta alkoholin nauttimisen seurauksena.
Humala syntyy, kun alkoholi muuttaa aivojen hermosolujen kalvojen toimintaa. Juomisen alkuvaiheessa veren vähäinen alkoholipitoisuus vilkastuttaa joitakin toimintoja, mutta suuri alkoholipitoisuus lamauttaa. Pienetkin alkoholimäärät lisäävät havaintovirheitä, hidastavat reaktioaikoja ja toimintoja.
Alkoholin poistumisnopeus on aina vakio eli 1 g puhdasta alkoholia 10 painokiloa kohti tunnissa. Palaminen tapahtuu pääosin maksassa. Muuttumattomana alkoholia poistuu hengityksen, virtsan ja hien mukana 5 %. Yhden ravintola-annoksen poistuminen kestää n. 2 tuntia, punaviinipullollisen yli 8 tuntia ja vodkapullollisen yli vuorokauden.
Rattijuopumuksen raja on 0,5 promillea. Arvioi ajokuntosi oikein! Apuna voit käyttää Promillelaskuria ja älypuhelimen promillelaskuria.
Krapula
Veren alkoholipitoisuuden kääntyessä laskuun esiintyy väsymystä, pahoinvointia ja päänsärkyä. Krapulassa on kyse alkoholin vieroitusoireista. Yhden promillen ylittäminen johtaa elimistön kuivumiseen, verensokerin laskemiseen ja myrkytysoireisiin. Oireet ovat pahimmillaan silloin kun lähes kaikki alkoholi on poistunut elimistöstä. Krapulan voimakkuus on suoraan verrannollinen humalatilan voimakkuuteen.
Krapulaan ei ole lääkettä. Oloa voi yrittää helpottaa raittiilla ilmalla ja levolla.
Raskasta fyysistä rasitusta on syytä välttää. Rasitus krapulassa voi johtaa sydämen rytmihäiriöihin, sydäninfarktiin tai aivohalvaukseen. On syytä muistaa, että krapulassa ajokyky on selvästi huonompi ja elimistön reaktiot poikkeavia.
Alkoholimyrkytys
Erittäin suurten alkoholimäärien juominen nopeassa tahdissa johtaa niin syvään myrkytystilaan, että hengitys pysähtyy. Tappava veren alkoholipitoisuus on 5 promillea, mutta alkoholiin tottumattomilla nuorilla tai iäkkäillä ihmisillä jo alle 3 promillea.
Suomessa kuolee vuosittain alkoholimyrkytykseen yli 400 henkilöä.
Artikkelin laati: Yleislääketieteen erikoislääkäri LKT Mikael Nyström /päivitti LT, dos. Kristina Kunttu 17.5.2013
Lisätietoa aiheesta
Terveyskirjasto: Alkoholihumala ja muita alkoholin välittömiä vaikutuksia
Terveyskirjasto: Alkoholi ja liikunta
Päihdelinkki: Humala ja krapula
Alkoholipromille
Aiheeseen liittyy myös
Alkoholi ja liikunta
Avainsanat: Alkoholimyrkytys, Humala, Krapula, Alkoholin poistuminen, Veren alkoholipitoisuus, Alkoholin_palaminen
http://www.yths.fi/terveystieto_ja_tutkimus/terveystietopankki/200/alkoholi_-_humala_krapula_ja_alkoholimyrkytys
linkistä lyötyy myös talukko eripainoisille henkilöille!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948271
- 403962
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241410
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361311Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121070Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807