Kävin äsken pienellä pyörälenkillä auringon laskeuduttua. Oli jo pimeää. Vastaan tuli n. 10 pyöräilijää, joista vain kahdella oli valot! mm. isä pienen tytön kanssa täysin pimeillä pyörillä. Älkää vaarantako itseänne ja toisia. Valoja saa pyöriin muutamalla eurolla.
Pyöräilijät käyttäkää valoja!
näkykääpimeässä
43123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
kyllä valottomuutta pahempi onnettumuusriski on nyt muodissa oleva keuliminen,
jota koululaiset tekevät avoimesti suoraan kohti vastaantulijoita, mopolla ja fillarilla.
olen nähnyt useita tilanteita joissa kymmenvuotiaat tyhjentävät pyörätien vastaantulijoista ao tempulla.
Vai on ne 10-vuotiaat pojankoltiaiset pahin liikenneriski :D Enpä ole huomannut, vaikka olen pyöräillyt tänä kesänä yli 2000km.
Ehkäpä nyt meni jo hieman liioittelun puolelle, sillä varmasti liikenteessä on paljon suurempiakin vaaroja kuin "10-vuotiaat pojankoltiaiset".
Taas kyylääjä narsisti liikkeellä.
Heti haukutaan kyylääjäksi jos on huomioinut jotain toisissa ihmisissä.
Ihmeellinen maailma, laput silmilläkö pitäis kulke?
Tyypillinen Joensuulainen mieleltään sairas kyylääjä ja narsisti olet! Pidä huoli omista asioistasi, äläkä puutu ja tartu asioihin mitkä ei sinulle kuulu!
Nyt saa pyörään laittaa suuntavilkutkin :)
Eipä maksa valot paljon ja ovat kyllä nykyään hyviä.
Totta ja kävelijät heijastinta, on halpa henkivakuutus!
Vieläkään ei ole lunta, joten on pimeää. Huomenna jakavat Ilosaaressa 1000 heijastinta!
Joensuun Polkijat jakaa ti 10.11. Led-valoja!
Parempi sekin kun ei mitään!
Asiallinen aihe joka ansaitsee tulla nostetuksi ylös.
Uutinen asiasta:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441673017187.html
Niitä valoja jaetaan tänään klo 16-18 Siltakadun ja Kirkkokadun kulmassa. Kaikki vielä valottomat sinne!!!
Tais loppuu kesken :/
arvasin perkele!
Karjalaisessa oli haastateltu jotain ukkoa, joka tuli hakemaan valoa, vaikka hänellä sellainen jo oli. Naurettavaa!
Aivan saatanan säälittävää!
polkupyörässä on pakollisia varusteita on:
-ainakin yksi tehokas jarru
-heijastin edessä, sivulla, takana ja polkimissa
-soittokello
-lastenkuljetusistuin, jos kuljetat lasta pyöräsi kyydissä.
-Valaisinta ei tarvitse olla katuvaloilla valastulla tiellä, mm. kaupungissa.
valaisin on pakollinen PIMEÄLLÄ tieosuudella. (ettei aja vahingossa ojaan ym..).
Kuka täällä on väittänytkään, että valo olisi aina pakollinen?
Valo on pakollinen aina pimeän tai hämärän aikaan ajettaessa
"Lain mukaan ajovaloja on käytettävä jokaisessa ajoneuvossa, kun sitä kuljetetaan tiellä pimeän tai hämärän aikana tai näkyvyyden ollessa sään vuoksi tai muusta syystä huonontunut. (Tieliikennelaki 36§ 2. momentti)."
up up
Niin ja mitään vilkkuvia ei saa olla,otatte sen normaali lampunja laitatte dynamolla toimintaan tai vaihtehtoisesti jeesus teipillä kiini ,ei missään tapauksessa otsaan,siintä minä en teitä humaan vaan kiihdytän auton entistä kovempaan vauhtiin joten vikanne on oma jos ei ole lamppu juuri niin kuin kerroin.
Sitten saatte syyttää itseänne sairalassa kun luut on tuhannen kappaleena,valot pitää olla ja kuunnolliset ei mitään niitä joita yrittävät myydä ledilöitä.
Onpa taas joku harvinaisen sairas kirjoittelemassa.
tommosia vähä-älyisiä täällä suomi24ssä riittää.
Led-valot on parhaat mahdolliset.
on museokamaa :D
Mulla on valot edessä, takana ja kypärässä. Kunnon strobo vaan vilkkumaan ;)
up up
nyt kun 70% pyöräteistä jää auraamatta (niinkun viimekin vuonna), laittakaa kaupunki niille ystävällisesti kyltti että ei talvihoitoa, tai ei talviaurausta, ettei tarvitse arvata reittejä.
Vaikka Joensuussa pyöräillään paljon talvellakin?
eipä ole luntakaan.
Nyt viimeistään talvirenkaat alle :)
Joululahjaksi ne valot, jos ei ole.
upup
Ei ole pakko olla valoja pyörässä. ei ole lakia joka käskisi kaupungissa laittaa pyörään vajoja. Ihan homojen juttu koko valot
Suomen laki velvoittaa käyttämään polkupyörässä valoa hämärässä ja pimeässä ajettaessa, oman ja muiden turvallisuuden takia.
hävetkää nimimerkille:
No turha tulla sitten valittamaan ja vaatimaan korvauksia jos jäät auton alle!!!!
Ja jos olet autoilija niin turha tulla sitten valittamaan ja vaatimaan korvauksia jos ajat valoitta ajavan pyöräilijän päälle.
Ja uskon että moni homo on fiksumpi kuin sinä ja käyttää polkupyörässään valoja!
Minä en ainakaa pysähry kun ajelen autol,paenan kaassuu vaa lissää kun jok tullee vastaan...;Mie en hiljennä vauhtii...
Upup
Hommaan sit kunnon lyhdyn niin varmasti näkee?
Juu sokaise kaikki