Runopalstojen surullinen tila

Uudeksi

Kun olen ajatellut näiden palstojen alamäkeä, olen huomannut yhden keskeisen syyn. Nimittäin nimimerkkien poistamisen/ poistumisen. Yksi syy seurata niitä ja luultavasti myös kirjoittaa, oli tekstien tekijän näkyvyys. Tuntemattomien tekijöitten jono ei lukijoita kauan jaksa kiinostaa. Runo pitää voida sitoa henkilöön, vaikka vain nimimerkkiin. Se antaa moninkertaisen merkityksen ja kiinnostavuuden.

Toinen palstojen merkitystä romahduttanut muutos oli hakukoneen poistaminen. Mitä merktystä on runolla, jos sitä ei voi tarvittaessa etsiä uudestaan esille?

Kun nämä kaksi emämunausta korjataan ja palataan siltä osin entiseen, ehkä palstat voidaan vielä pelastaa. Muuten ei niilä ole paljon toivoa.

Muuten. miksi mikään nimimerkki tai laskutoimitus ei kelpaa, vaikka ovat oikein???

19

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfjjggj

      Mihin katosi pökälerunous

    • Peruutettu

      Aiheellinen kommentti S24:n palstojen hoitoon, siis paremminkin kirjoittajien mielipiteitten huomioonottamiseen. Sitä ei ole.
      Ja tietysti tulokset näkyvät kirjoittaja- ja lukijakatona näillä "luovilla palstoilla". Sellaista kai kirjallisuus on.

    • routapellavapilvi

      Täytyy myöntää että ennen jopa viihdyin täällä,mutta nyt
      käyn silloin tällöin kurkistamassa,laihoin tuloksin,eipä
      ole enää kiinostavia nimimerkkejä,,,,,
      Jotain rökäle pökäleitä kyllä, juuri selaiseksi on taso mennyt,,,,
      Kertokaa minne siiryitte niin tulen perästänne ;)

      • kivojarunoja

        Katsopa aloitus"illan tullen tuonne jne...
        on maukkaita runoja paljon.


    • Toteamus

      On todella hämmästyttävää, että jollakin yrityksellä on varaa ratkaisevasti huonontaa palveluaan, kuten nämä aloittajan esimerkit osittavat. Palvelun huonontaminen kaikkialla merkitsee sen aktiivikäyttäjien siirtymistä muualle parempien palvelujen käyttäjiksi.

    • Makkaroita

      Kun listataan kaikkia huononnuksia, mitä viimeinen uudistus toi mukanaan, luettolo ei lopu. Itseäni rassasi lopullisesti se, että edes runon ulkoinen muoto ei saanut olla rauhassa. Muotohan on kirjoittajan tarkkaan harkitsema osa runoa ja sen merkityksiä selventävä elementti.
      Millaiseksi sitten tulivat nykypalstan kaikki runot? Tehtaan makkarakoneen identtisiksi pötköiksi, joissa ei edes kuori erotu massasta.

      Mutta mitäpä muuta nykyinen sairas hevonen muuta voisi tuottaa. Ainoa parannuskeino sille on lopettaa koko virheitä täynnä oleva kokeilu ja palata alkuperäiseen muotoon.

    • Moskaa

      Tosiaan minäkin koin hämmästyksen kun jaotin runoni vaan sepä
      olikin yhtenä pötkönä julkaisussa,harmillista,,,
      Ehkä meitä ei halutakaan tänne ,,,

      • pitääosata

        Kuuleha "Moskaa"
        ,

        Pilkku väliin,kaks tyhjää lyöntiä,
        se on siinä.


    • Ihailen

      Pötkönä täällä kaikki, kuin makkarakoneesta tulisi. Ja ilman tekijän nimimerkkiä! Jos pitäisi ajaa alas jokin runoja esittelevä ja esittävä, eloisa palsta, juuri näin sen tekisi. Tarjoaisi tilalle nimettömien tekijöitten harmaata makkarapötköä.

    • sinnejonnekin

      on se nyt kummaa kun ihan asiallinen kommenttini
      häviää kuin tuhka tuuleen!!!!

      • käsittämätöntä

        Myös eräiden pökälerunojen poistaminen palstalta on ollut anteeksiantamaton rikos! Takapajuista, avuttomia keskinkertaisuuksia suosivaa sensuuria! Suoranaista luovan mielen raiskausta!


      • jokutolkkupitäsolla

        Joo se on kyllä kumma,mihin kitaan ne kommentit joskus häviää,
        huiskis vaan,perhana.Niin ja vielä ne asiallisesti kirjoitetut,rrrrrrä!


      • einormitouhua
        jokutolkkupitäsolla kirjoitti:

        Joo se on kyllä kumma,mihin kitaan ne kommentit joskus häviää,
        huiskis vaan,perhana.Niin ja vielä ne asiallisesti kirjoitetut,rrrrrrä!

        Joo,et ole ainoa,kuka tai mikä syö kommentteja,mulla monta kertaa
        hävinny,että on todella takapajusta,hävytöntä!!!!!!


    • kjuhygt

      itse näen asian niin että taiteella tuodaan muuta asiaa näkyville kuin ihmisen omaa nimeä.on varmaankin niitä jotka tekevät taidetta itsestään mutta itse koen olevani vain inspiraation välikappale ja siitä syystä nimimerkillä ei ole mitään merkitystä.

      • Kysymme

        Kysymys on runojen tai muun taideluoman, romaanin, taulun tai minkä tahansa sellaisen tunnistamisesta ja yhdistämisestä tekijään, vaikka nimimerkilliseen. Moni kirjailijakin onkin kirjoittanut teoksensa nimimerkillä.
        Mutta kuka haluaa mennä kirjastoon, jossa kirjat ovat ilman nimiä ja tekijöitä ja varmuuden vuoksi vielä kirjoitettu yhteen pötköön, kuten täällä nyt käytäntö. Luulenpa, että lukijat katoaisivat samalla vauhdilla.


    • Anonyymi

      Niin, olisi mukavaa, kun voisimme kirjoittaa omalla nimimerkillämme ilman, että tarvitsee kirjautua.
      Minä muinoin kirjoitin nimimerkillä kulkija.
      (pienellä alkukirjaimella)
      Jotain muutakin nimimerkkiä jonkun kerran käytin, mutta en enää muista sitä.

    • Anonyymi

      Vuosia vanha otsikko :

      mutta

      kaikki ei halua tulla tunetuksi runojen kirjoittajana,

      voi olla pelkkä kömpely harrastus
      ajan kuluksi ilmaisee näkemäänsä , tapahtumia, tuntemuksi,

      jos tuntemattomien runot ei kiinosta jättää ne lukematta,


      mua kiinostaa runo kuin runo ja runon sanoma,


      EI henkilö joka runon kirjoitaa !

      • Anonyymi

        Niin, mutta jos pitää jonkun tietyn kirjoittamista, niin ne löytyvät silloin muiden joukosta, kun on tuttu nimimerkki.


    • Anonyymi

      16:00:31

      miksi sinua henkilö joka runon on kirjoittanu kiinostaa ,,

      mua kiinostaa VAIN se sanoma, näkemys, tunne siinä runossa
      EI sen runon kirjoittaja,

      vaikka olisi lahjakaski kirjoittaja,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      132
      3494
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      40
      2886
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      104
      2704
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      76
      1539
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1315
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1310
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      382
      1145
    Aihe