Olin kavereiden kanssa eilen kokopäivän kaupungilla hengailemassa ja tulin kotiin just ku mutsi oli siivonnu ja pessy pyykit ja meillä oli ruokana riisiä, lihakastiketta, kasviksia, puolukkasurvosta, leipää, rasva, leikkeleitä, maitoa, piimää, ja joku jälkkäri ni tökin ruokaa sormella ja sanoin mutsille että: paska ruoka, koiran ruoka, koira ei syö, wii hävö proplem, niin mutsi veti avokämmenellä korville ja laittoi kotiarestiin koko viikonlopuksi..
Niin että kysyisinkin että onko tää nyt oikein? Alanko nälkälakkoon vai järjestänkö mielenosoituksen vetämällä natsimutsin rintaliivit lipputankoon?
Niin että kysyisinkin että onko tää nyt oikein? Alanko nälkälakkoon vai järjestänkö mielenosoituksen vetämällä natsimutsin rintaliivit lipputankoon?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kutsu äitiäsi äidiksi ja opettele vähän ihmisten tapoja!
Jospa joskus ajatteleisit että sinulla on ruokaa ja puhtaat vaatteet ja siisti koti.
Mitä olet itse aikaansaanut?
MITÄ?
Luuletko että pakolaisilla on helpommin?
Istuisitko itse jollain leirillä ja söisit jotain ruokaa (lue mitä syövät), oletko joskus siivonnut oman huoneen ja pessyt pyykit, yleensä oletko tehnyt mitään?
Olet pelkästään tyhmä.
Miten tämä muka liityy taas pakolaisiin?? Kaikki vaan puhuu pakolaisista.
On se paskaruokaa vaan mutsis tarjonnu. Älä ihmeessä vaan suostu syömään vaan mene nälkälakkoon heti. Jos äitisi ei kykene tekemään lankkupihviä ja ranskiksia. Jälkkärinä jotain kivaa olis kiva saada. eikö?
Ettekö tollot snaijanu,että tuohan oli vertaus miten mamut käyttäytyi, ei kelpaa kuin raha.
Lukekaa lehtiä, katsokaa TV muutakin kuin kauniita ja rohkeita, ettei voi elää kuin säkissä, tietämättä mitä ympärillänne tapahtuu!
Muutenhan kepulaiset alistaa ja vievät kuin pässiä narussa!
Vaadi ruoka rahana ja käy ABC:lla. Mutsin eväiden annoshinnaksi on voinut tulla 4 euroa, mutta korvauksen muodossa hinta on 12 e per ateria. Vaadi omat rahasi.
Pakolaisten ruokalakosta sen verran,että kun lakkokuvaukset loppui,samat pakoiliat kävi satsaamassa ruokaa jopa kolme kertaa. Haluavat vain kaikissa asioissa yhä parempaa ja parempaa. Monet nuoret miehet ovat lähteneet retkeilemään niin hyvistä olosuhteista,että ovat ihmeissään,kun täällä ei omakotitalot olekaan odottamassa. Entäs kun tulee talvi ja pakkaset,saattaa rajalla olla suunta poispäin.
Toiset tökkii ruokaa sormella ja toiset vetää kuulemma yhdellä ruokailulla 8 pihviä, keittäjien on vaikeaa kuulemma arvioida paljonko ruokaa valmistetaan.
Meillä työmaaruokalassa kylläkin pihviastiassa lukee montako pihviä ateriaan kuuluu, siis ateriassa jonka itse maksan työstä saamillani rahoilla.
Pihvilöistä puheenollen näin kerran Lidlissä kun neuvostoihminen hamstrasi Lidlin eines-jauhelihapihvejä kymmeniä pakkauksia. Varmasti oli edullinen kg-hinta, mutta eiköhän niissä einespihveissä liha ole vähemmistöosakkaana. Kun ehtii loisia Joensuussa pidempään, jotkut oppivat ymmärtämään että kun lihan kg-hinta on kympin ja lihapihvejä kaupitaan parilla-kolmella eurolla kilo, niin ehkä ne pihvit nyt eivät ihan lihaan rinnastettavia ole. Mutta kukin tavallaan.
Miltäköhän näistä n. 20 000 leipäjonoissa päivittäin seisovista Suomalaisista vähäosaisista tuntuu tällaiset pakolaisten ruoan sormella tökkimiset, nälkälakot ja mielenosoitukset.