Onko millaisia vikoja tai ongelmia? Edellinen malli oli kauhean vikaherkkä, joten haluaisin tietää kannattaako uuteen vaihtaa.
Volvo S80 2011- tyyppiviat
3
776
Vastaukset
- voitkokertoa
Mikä oli edellinen vuosimalli? Olisi mukava tietää mitä vikoja siinä oli.
- E220_CDI
En ole aloittaja, mutta meillä on ollut uudesta lähtien 2004 S80 facelift, joka on ollut C Mersua lukuunottamatta parhaiten kokoon ruuvattu auto, joka meillä on ollut. Hämmästyttävän viaton koko 12 vuottaan tähän saakka ja matka jatkuu.
Erityishuomio alustan hyvästä kestosta isossa etuvetoisessa. Alatukivarsien isot puslat 140.000 km kohdalla ja tasonsäätöiskarit (vaihdoin tavallisiin vakiojouset) vähän ennen 200.000 km. Vain pari vuotta vanhemman Volvon tilanne voi olla aivan toinen ja alusta ihan sutta ja sekundaa (kuten edellisessä S60:ssa oli).
Suurin korjauskustannus on meillä tullut Volvon ikävästä tavasta suunnitella auto pelkästään kokoonpanon ehdoilla huollosta pätkääkään välittämättä. Ihan normijutut, kuten jakohihnan vaihto vaihdattaa myös pumpun ja teettää järjettömän työmäärän takaveto-Volvoon verrattuna, jossa hihna maksaa kympin, kiristin muutaman kympin ja kotitallissa vaihtaen ylivoimaisesti eniten aikaa menee osien noutoon Motonetistä.
Ja sitten kun moottorin tukipuslia tai mikrokytkimiä kerran ihmeeksi kilahtaa jostain, niitä ei saa erikseen, vaan ne on valettu kiinni muutamaan viereiseen osaan, jotka myydään väkisin yhtenä könttinä. Kun pienen mikrokytkimen mukana tulee myös kilpivalot, takaluukun kahva ja kilikalipurkki, jolla pääsee maalaamaan sitä kahvaa auton väriseksi, on 2€ mikrokytkimelle tullut hintaa 200€.
Kuulostaa nykyajalta, mutta ei ole. Myös huollettavia autoja tehdään. ISOIN koskaan maksamani Mersun huoltolasku Veholla oli peräti 2/3 Volvon ison huollon normaalista laskusta.
Meidän S80 on paljon kestävämpi ja laadukkaampi auto kuin yksikään aiemmista takaveto-Volvoista. Mutta kalliimpi huoltaa silti, huonojen rakenteiden kasvattaman työmäärän ja asiakasta vastaan toimivan osahinnoittelun vuoksi.
- käaytö
jakohihnan vaihtaa joka aamu kun töihin lähtee
sen voi siinä vaihtaa kun laittaa auton käyntiin niin
lämpenee sisätilat samalla.
Eli auto käynnissä hihna paras vaihtaa,jos ei pyöriä tarvi vaihtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950