Hei, eli tässä nyt ihan muuten vaan mietin että jos joku tekisi itsemurhan, niin olisiko parempi jättää joku viesti vai ei? Mitä viestissä olisi hyvä kertoa jos joku sellaisen laittaisi?
Viesti vai ei?
4
103
Vastaukset
- eikannata
Kukaan ei oo tarpeeksi tyhmä tekemään itsemurhaa. Itsemurha ei ratkaise tilannetta. Se vaan päästää pois tilanteesta.
Alotetaa siitä, et toivottavasti et oo tekemäs itsemurhaa. Elämä muuttuu paremmaks JOSKUS. En lupaa muutosta päiväs mut ootas 10-20 vuotta eteenpäin ja harkitse sit uudestaa.
Mutta. Asiaan. Riippuu siitä onks sul sanottavaa/kerrottavaa jolleki/joillekin , tai haluutko tehä itsemurhan "tyylikkäästi". Ite saattasin jättää pari viestii, ja ottaa mukaan viel jonkulaisen kestävän viestin (kaiverrettu kiveen, puuhun, metalliin). Jotai mikä kuvastais mua, mun logiikkaa, ajatuksii. Tai iha vaan mun yleist vihaa/välinpitämättömyyttä maailmaa kohtaa. Se kiinni ruumiiseen ja sit itsemurha.- OletTärkeä
Jätä viesti. Muuten sun läheiseet jää loppuelämäkseen miettimään, mitä ne ois voinu tehä toisin/mitä ne teki väärin.
Mutta älä tee itsemurhaa. Jos sä oot jättämässä viestiä, niin sehän meinaa, et joku välittää susta. Hei nimimerkki Mietinvaan
Itsemurha on asia, josta omaiset eivät koskaan tule pääsemään yli. Se on lähtökohta. Itsemurha on siis tavallaan äärimmäisen itsekäs teko, vaikka sitä ei tekijä ehkä masennuksensa syövereissä jaksa tulla ajatelleeksi. Jos jokin selittävä viesti on olemassa, se helpottaa vain nimellisesti. Sitä luetaan sitten etu- ja takaperin ja koetetaan löytää selitystä. Omaiset syyllistävät itsensä ja toisensa ja koko yhteiskunnan: mitä olisi pitänyt tehdä toisin, miten olisimme voineet auttaa häntä jne.
Elämä on ainutkertainen asia. Se, että jollain menee huonosti tänään ei takaa millään tavalla sitä, että koko loppuelämä tulisi olemaan kurjuutta. Apua on saatavilla. masennuksesta parannutaan, toivoton löytää toivoa elämään. Yksinäinen löytää kaverin. Se vaatii kyllä omaakin vaivannäköä, halua lähteä purkamaan asioitaan jonkun kanssa ja tahtoa parantua.
Jos Sinä itse tai joku läheisesi on miettimässä itsemurhaa, on se vakava hätähuuto johon pitäisi heti vastata. Itsemurha on peruuttamaton. Tuska loppuu, se on totta. Mutta silloin jää kokematta koko loppuelämä ja aiheuttaa loputtoman tuskan ja syyllisyyden omille läheisilleen.
Kuitenkin meille on lahjaksi annettu tämä ainutkertainen elämä! Siitä on oikeus nauttia, oikeus saada kokea hienoja asioita.
Lämmöllä
Pappi Elisabet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798