Lada 112 - pian apua ostaakko kersalle piili

Kärrystä-pudonnut

Heips! Mukula sai ajokortin ja auto pitäisi hälelle laittaa, mutta rahnaa ei juurikaan ole. Tuollainen lada 112 olisi nyt edullisesti tarjolla.Kilometrejä sillä on ajettu 60 000km ja juuri leimattu. Joskus kivikaudella itse ajelin 1300s tsernobiilillä ja millään vekottimella ei ole niin halpoja kilometrejä tullut. Onko nämä nyky ladat yhtä luotettavia kuin nuo 80-luvun menopelit.

8

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ththethth

      Jos pojalla huumorintajua niin siitä vaan kun harvalla.Aika monelle ei sitten kelpaa kuin se bemari eikä mikään muu ja lintat kierrätetään.

    • reijojulonen

      Edullisesti - 200-400? Jos lapsi sillä suostuu ajamaan - sehän ei missään nimessä ole kanttiladan veroinen auto. Inhimillisempää lienee ostaa joku vanha japsi.

      • Kärrystä-pudonnut

        Rahaa ei vain liikaa ole. Ostaakko 90-luvun puolivälin jaappanilainen jolla on ajettu 300000km vai 60000km ajettu itäauto? Jos kersalle ei minun maksama kulkuneuvo kelpaa, niin sitten saa kävellä. Meillä on ollut nissan primera joka oli japanin lada, en tykkää. Toyotoja on ollut kolme kappaletta ja kestäviä ja hyviä olleet kaikki. Ne ovat vain hintavia kamppeita ja vanhaa pitää aina kuitenkin korjata, joten luulisin ladan olevan huolettomin vaihtoehto.


      • KulkupeliKutenMuutkin
        Kärrystä-pudonnut kirjoitti:

        Rahaa ei vain liikaa ole. Ostaakko 90-luvun puolivälin jaappanilainen jolla on ajettu 300000km vai 60000km ajettu itäauto? Jos kersalle ei minun maksama kulkuneuvo kelpaa, niin sitten saa kävellä. Meillä on ollut nissan primera joka oli japanin lada, en tykkää. Toyotoja on ollut kolme kappaletta ja kestäviä ja hyviä olleet kaikki. Ne ovat vain hintavia kamppeita ja vanhaa pitää aina kuitenkin korjata, joten luulisin ladan olevan huolettomin vaihtoehto.

        Mulla oli tällainen vm.-99 ollut farmari-Primera, se ainakin kesti. Ajelin sillä 7 vuotta aikalailla, eikä ikinä ollut mitään isoja remontteja. Ruostevikoja alkoi tulla sitten viimeisinä aikoina, mutta niinhän ne autot tuppaa ruostumaan muutenkin. Tosin tää mulla ollut oli tämä P11-korimallinen, viimeinen Japanissa valmistettu korimalli, tää P12 tehtiin jo Englannissa ja siinä oli aikalaillakin jo Renaultin tekniikkaa ja tuon korimallin Prierahan oli ihan täysi pommi sähköjen puolesta ainakin. Eli en ihmettele, että ko mallin valmistus loppui kokonaan.
        Näissä uudemmissa, eli 2000-luvun Ladoissa, on joitain pikkuvikoja, mutta kyllä ne muuten ovat aika hyviä perusvehkeitä. Muutamalla tutulla on näitä 110- ja 111-mallin Ladoja, eivätkä he kuitenkaan ole mitään autofanaatikkoja, joten eiköhän heidän puheisiinsa voi luottaa sen verran ainakin, että sen perusteella uskoisin heidän puhuvan asiaa. Työkaveri puhui, että hänen farkku-Ladassaan ainoa ongelma oli ajonesto, mikä välillä temppuili, mutta sekin oli halpa ja helppo korjata liikkeessä.
        Ladahan on muutenkin osiltaan halpa ja yksinkertainen korjattava, joten remontteihinkaan ei todellakaan saa uppoamaan rahaa mitään älyttömiä.
        Hän olisi muuten pysynyt merkissä, mutta tosiaan Ladan maahantuonti kun loppui Suomeen, niin hänkin joutui vaihtamaan merkkiä.
        Tietysti nuo imago-"ongelmat" Ladassa on jonkinmoiset, mutta eipä niistä kukaan päästään terve kanna huolta, varsinkaan jos oikeasti autoa tarvitsee ja jolle riittää, että pääsee kulkemaan.
        Ja itse olen ainakin omilla asuintienoillani huomannut, että aika monella nuorella on tällaista tervettä huumorintajua/raggariasennetta ainakin siitä päätellen, että aika monella nuorella sällillä on Lada kulkupelinä. Juuri näitä 1200L-mallisia sekä Samaraa, osa aika päheeksikin tuunattua ja loput ihan vakionäköisiä.


    • kysäsepäkersalta

      Ei autosta paljoa iloa ole, jos kersa ei sillä kehtaa ajaa. Tonnilla saa jo monenlaista länsiautoa vuosituhannen vaihteen tienoilta.

    • fefewfsf

      Ei ole kovin kummoinen laite, halpa ylläpidettävä voi olla jos itse osaa korjata. En ostaisi.

    • Kanto_komukka

      Mitä pahaa lapsesi on sinulle tehnyt? Ei kukaan osta lapselleen Ladaa, ellei todella vihaa häntä.

    • Ei täällä nämä avohoitopotilaat järkeviä kommentteja osaa antaa. 112 on ihan pätevän näkönen, mutta siinä on kyllä sitte sähkövikaa enemmän kuin muissa ladoissa (ajonestolaite, sähköikkunat, keskuslukko). Suosittelen lämpimästi GM Samaraa ilman ajonestolaitetta. Varmempaa peliä saa hakea. Menee 90-luvun puolelle, mutta sieltä se luotettava halpa löytyypi. Jos 2000-lukua pakko olla niin hyvin huollettu punto on ihan jees valinta. Katsoo vaan, että on 1.2 8V koneella, ettei italiaanot oo sähköillä saastuttanu perusvarmaa mottia (16V versio).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      250
      9322
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      209
      1932
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1920
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1401
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1397
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1317
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      911
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      828
    Aihe