Sininen valo rasittaa silmänpohjaa ja virkistää enemmän kuin kahvi.
Miten löytäisi ja asentaisi läppäriin suodattimen?
https://www.google.fi/?gfe_rd=cr&ei=2i4RVtmuHKSr8weggpHoDA&gws_rd=ssl#q=sinivalosuodatin
https://www.google.fi/search?q=sinivalosuodatin&biw=1288&bih=631&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CE0QsARqFQoTCKPsn76PqcgCFUaNLAoduPgHIw&dpr=1
Sinivalosuodatin läppäriin?
23
5484
Vastaukset
- 5qLyerX8
Minä säädin läppäri näytön paremmaksi kun oli mittalaite. Tehdasasetuksilla olikin hirmuisen sininen. Kirkkautta on hyvä säätää ympäristön mukaan.
- ei-oo-enää-sininen
Kytke se läppäri putkinäyttöön. Hyvällä tuurilla sellasen löytää takapihan roskiksesta ilmaiseksi!
- ettyrstyseeryseysery
Sinivalosuodatin on samaa sarjaa kuin korvavalo. Eli viedään herkkäuskoisilta rahat. Varmaanki nukut huonosti jos on täysikuu?
Säädä näyttö värisävyltään lämpimämmäksi ja himmeämmäksi. Sinisen valon osuus vähenee kummasti.
- Öööökl
Vilkaise tota: http://www.iltalehti.fi/terveys/2015010518977105_tr.shtml
- fdsafdsa
On tutkimustuloksia ja hutkimustuloksia. En nyt lähtisi panikoimaan asian kanssa, ellei tule laajempaa näyttöä ongelman olemassaolosta.
Toisekseen kannattaa varmistaa, että läppärissäsi/näytössäsi ylipäätään on LED-lamppu - itselläni on pöytäkoneen näytössä perinteinen CCFL-tekniikalla toteutettu taustavalo, ei LED.
Voit toki alentaa näytön kirkkautta, vähentää TV:n katselua ja asentaa vaikka himmennyskalvon näytön eteen, mutta lopulta on aivan sama mitä teet, koska vihreät ovat päättäneet pelastaa maailman pakottamalla luopumaan hehkulampuista ja vaihtamaan putkiin ja ledeihin, jolloin kyseistä valorasitusta tulee joka suunnasta koko ajan sisätiloissa. - hohhoijjaa
"Tutkimustulokset ovat vasta alustavia"
"Saattaa aiheuttaa"
"VOI pahentaa uniongelmia."
Tyypillistä hömppä-uutisointia.
Aikoinaan myytiin putkinäyttöjen säteilysuojaimia.. - hmhmhm
hohhoijjaa kirjoitti:
"Tutkimustulokset ovat vasta alustavia"
"Saattaa aiheuttaa"
"VOI pahentaa uniongelmia."
Tyypillistä hömppä-uutisointia.
Aikoinaan myytiin putkinäyttöjen säteilysuojaimia..Tieteessä mikään ei ole koskaan varmaa.
Siksi tulokset on aina noin, että jokin VOI aiheuttaa jotakin.
Tieteen prosessissa tehdään hypoteesi / kehiteteään teoria, tätä teoriaa testataan kokeilla. Tutkimustulokset ja koetulokset, sekä tarkalleen se miten on testattu julkaistaan. Jotta muut voivat tehdä ja vahvistaa tai kumota saadut testitulokset.
Jos jossakin kokeessa tulee teoriaa ja olettamusta vastaan oleva tulos, niin teoriaa pitää korjata. Ja taas kokeiden tekeminen alkaa alusta.
Eli tuossa prosessissa tieto ei koskaan ole lopullista ja 100% varmaa, vaan tiedon laatu paranee jatkuvasti. - hmhmhm
hohhoijjaa kirjoitti:
"Tutkimustulokset ovat vasta alustavia"
"Saattaa aiheuttaa"
"VOI pahentaa uniongelmia."
Tyypillistä hömppä-uutisointia.
Aikoinaan myytiin putkinäyttöjen säteilysuojaimia..Eli hömppäuutisointia olisi se, jos väittäisi jotakin täysin varmaksi, koska näin ei voi olla.
- Silmätsuojaan
Läppärissä lisänäyttö Pavilion 23 xi.
Säätö ei riitä kirkkauden vähentämiseen. Pitänee vielä yrittää. Sinisyys on sitten erikseen.- Himmenee
Maalaa se mustaksi?
- Pietux
Itse käytän aina välillä aurinkolaseja ruskean sävyisillä linsseillä silloin, kun silmät ovat väsyneet. Joop, ja tiedän kyllä että kuulostaa tosi tyhmältä, mutta auttaa väsyneisiin silmiin kuitenkin.
- Silmätsuojaan
Ruskeat aurinkolasit varmaan OK.
Häikäisy väheni, kun pienensin kontrastia.- Kalstaulan
Minä teippasin bissepullon pohjat silmieni eteen ja nyt leikin tietotekniikasta ymmärtävää eikä näyttö häiritse simmujani kun on pullonpohjat päässä.
- Anonyymi
Windows 10 yömoodi mikä kellastaa näyttöä ja vähentää sinivaloa.
Muuten voit käyttää fluxia, mikä tekee saman: https://justgetflux.com/
Kalvon sijasta suosittelen sinivalolaseja. Tässä hyvä arvostelu: https://asmr.fi/sinivalolasit/ - Anonyymi
Kannattaa lopettaa tuijottaminen muutamaa tuntia ennen nukkumaan menoa ja harrastaa se aika jotain muuta, jääköön sanomatta mitä.
- Anonyymi
Sinivalosuodatin on välttämätön ominaisuus puhelimissakin. Silmät sen sanoo onko siitä todellista hyötyä vai ei. Tutkimustuloksia turha tuijottaa. Esim windowsissa yövalo on sama asia ja joka on todella hyvä juttu. Käytän sitä jatkuvasti. Puhelinten valmistajat ei kerro laitetietoissa onko sinivalosuodatin laitteessa vai ei, se on iso puute.
- Anonyymi
Wintossassa pääsääntöisesti on näytönohjaimessa värinsäätöjä, sieltä vaan sininen alas. Jos ei ole niin esim https://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/QuickGamma.shtml
Mutta näyttöjen valoteho on niin vähäinen ja kapeakaistaista etteivät ne seratoniinitasoihin vaikuta. - Anonyymi
Käyttöjärjestelmissä yleensä on sellainen 'night mode', joka muuttaa värisävyä auringolanskun oranssin tyyppiseksi, ja nämä asetukset löytyvät niin windowsista kuin Linuxeista, että monista tableteista ja älypuhelimista.
Tässä jotain windows-ohjetta:
https://fossbytes.com/how-to-use-blue-light-filter-in-windows-10/ - Anonyymi
vääriä linkkejä jaat
- Anonyymi
Lähes kaikissa nyky käytiksissä on sellainen kuin "Yövalo"
- Anonyymi
Eli sinisen valon vähennys.
https://149366088.v2.pressablecdn.com/wp-content/uploads/2017/10/fedoraapp-tile.jpg
- Anonyymi
Ei se mitään rasita silmiä, mutta pitää virkeenä ja Nukahtaa helpommin kun käyttää yövalo ominaisuutta jos mahdollista mitä illalla koneella tekeekin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt201714