Morjens..
Näin joulun kunniaksi kirjoitan Albertin elämästä.
Se oli VIISAS kultakala,niinkuin kultakalat ovat.Se oppi monia temppuja ja kun olin kotona se seurasi aina mitä tein huoneessa.
Jos se ei saanut ruokaa ajallaan se loukkaantui ja meni nurkkaan kasvien sekaan mököttämään ja kesti kauan suostutella se syömään.
Kun kaikki oli hyvin se mielellään ui käden sisään, kun käden laittoi akvaarioon tai sitten imeskeli sormea.Monia mukavia aikoja Albertin kanssa.Joskus olin sairaana ja makailin sohvalla niin kala ei liikahtanutkaan kun se vahti minua,kun nousin ylös se lähti uimaan ja kaivelemaan pohjakiviä..ajatteli kaikki hyvin.
Sain Albertin noin kaksi kolme vuotiaana ja se eli yli kymmenen vuotiaaksi.Paljon oli sairauksia ja ongelmia mutta aina niistä lääkkeillä ja hyvällä hoidolla selvittiin,kunnes tuli matkan pää.Albert vain lakkasi hengittämästä,pidin sitä kädelläni oikeassa asennossa ja hieroin mutta ei auttanut enään.Albert nukahti siihen kädelleni.
Hautasin sen asiaankuuluvaan paikkaan,vieläkin katson usein miten voi Albert mutta sitten muistan ei sitä ole enään.Kultakalat voivat hyvällä hoidolla elää jopa 30 vuotta minun eli noin 13 vuotta.Aasiassa kultakaloja arvostetaan melkein kuin perheenjäsenenä,ennenkaikkea niiden sympaattisuuden,kauneuden ja viisauden tähden.Usei ajatellaan että kalat ei ymmärrä mistään mitään...näinhän ei ole,niissäkin on eroja ja kultakala on tunteva ja jonkinasteiseen päättelyyn kykenevä eläin.
Siis hoida ja kohtele kalaasi hyvin niin se on ilonasi monia vuosia ja palkitsee vaivasi uskollisuudella ja olemalla iloinen kun tulet kotiin...ikävöin kalaani.
Ikävä Alberttia
Albert
3
561
Vastaukset
- Alberta
Kuinka suuressa akvaariossa kalasi eli?
- Noxxxer
Aika ikävältä kuulostaa että kala kuoli jo noin pienenä... Ei voi mitään, viittaa huonoihin oloihin!
Tietänet että kultsit ovat parvikaloja, miniminä voisi pitää 600l ja siellä 5 kultsia...- KultakalaJulkaPala
Hei.
Tarinasi liikutti minua!
Oma kultakalani on poikainen ja on nimeltään Tappinen II
Minun sammakkoni nimi on Albert ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693225
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591674- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411500Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105