Jotenkin minusta tuntuu, ettei rehevöityminen ole enää pelkkä Puulan ongelma, mutta en ole itse verkkokalastaja. Verkkojen kunto kertoo käyttäjälleen paljon. Niinpä kyselen tässä todellisten tietäjien kantoja. Onko Liekuneen kirkkaus himmennyt?
Vastaukset 9
- turveSaastetta
Elokuussa lopetin verkkojen laskun, kun muuta ei saanut, kuin limotusta.
- limottuu
Nyt kun vesi on ennätysalhaalla vaikuttaisi humuspitoisuus lisääntyneen.
- uskonMa
Käykääpä katsomassa vaikka sillalta Kissakosken patoallasta. Kaukaa tulee turvetuotannon haitat, mutta vaikutus on ilmeinen.
- turpeetVeks
2016 on Puulan puhtautta käsittelevät teemapäivät. Siellä nähdään!
- Vain_emäntää
Eurooppalaiset vesistöt ovat ruskettumassa varsinkin havumetsävyöhykkeellä. Ja Kanadassa on sama meno päällä. Syitä on etsitty laajalti. Suomen ympäristökeskuksessa on alkamassa valtioiden välinen projekti, jossa tätä ongelmaa puidaan. Alustavasti on ajateltu syiksi happaman laskeuman vähenemistä, vetisempiä vuosia, lämmön johdosta enemmän hajoavaa humusta/turvetta. Syitä on varmaan paljon. Eikä ole syytä unohtaa raudan liikkeitä maalta veteen. Turpeen noston nimeäminen syylliseksi on hätiköintiä ja hiekkalaatikkoleikkiä. Syyt ovat paljon laajemmat ja monimutkaisemmat.
- rehevöityykö
Mitä on tapahtunut puula forum'lle? 2015 oli ilmeisen kuollutta. Onko 2016 tapahtuman ajankohta tiedossa?
- valveutukaa
Joku ainakin yrittää tehdä jotain. Turvetrolli on kerennyt jo tähänkin ketjuun. Maksaako Vapo sponsorirahaa?
http://www.puhdaspuula.com/- Buula
Nii. Missä on trolli.
- turpeetVeks
Aika merkitä kalenteriin:
http://puula.fi/UserFiles/file/puula_forum esite 2016.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666