Suuren armahtajan syntymä...

Lahjaksi.

Suurin ja kirkkain, ei uskonnollisen vaan Uskon / Jumalan tuntemiseen = (totuuden ja oikeuden tuntemiseen) myös rakkauden ja armon oikein käsittämisen TÄHTI syntyi jo lähes 2000 vuotta sitten, pelastukseksi pahaa ja väärää palveleville totuudesta ja rakkaudesta pois eksyneille ja sen tähden kärsiville ja kadotukseen ! Ikuiseen tuskaan ja kärsimykseen, sokeina, = tajuttomina, (ei totuuden tuntoa) menossa oleville onnettomille, mutta myös tästä pahasta ja väärästä onnellisille ihmisille.

Mutta kiitos Jumalalle joka antoi ainoasyntyisen, Pyhän Vanhurskaan poikansa syntiemme tähden syntien sovitus viattomaksi Täydelliseksi uhrikaritsaksi, niille jotka Hänen kauttaan tahtovat pelastuksen armon vastaan ottaa, niillä uusi liitto Kristuksessa Jeesuksessa pelastumisen mahdollistavilla kaikesta pahasta ja väärästä irrottautumisen mahdollistavilla ehdoilla. Ja sen ansiosta uuden elämän puhtaalta pohjalta ja puhtaana uutena luomuksena Kristuksessa Jeesuksessa, Häneen ja Pyhällä hengellä kastettuna aloittamalla.

Tämän Tähden Suomen joulua virallisesti ja julkisesti vietetään. Ja siitä, uusi liitto Kristuksessa Jeesuksessa, vuosilukummekin hyvästä ja uskottavasta (kiistattomasti todistetusta) syystä alettu laskemaan. Hyvää / siunattua vapahtajan syntymän muisto juhlaa, siitä armosta kiitollisina viettäjille, mutta kaikille tiedoksi / pelastukseksi muistuttaen ja uudeksi elämäksi, sen uskon kautta löytämiseksi näin toivoen ja toivottaen hyvää, armorikasta ja rauhaisaa joulun aikaa kaikille lahjaksi rukoillen.

3

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiuhti

      Hyvää pakanallista talvipäivänseisausta sinullekin, vaikka päivän myöhässä toivotetaankin. Aurinkokuninkaan syntymäpäivää sinäkin vietät tähän aikaan vuodesta, vaikka miten yrität mussuttaa raamattupotaskaa. Kristityt ne tumputtivat juhlansa pakanaperinteen päälle. Ei joulun (omaa sukua Yulen) vietto ja talvipäivänseisaus samalle päivälle osu ihan vahingossa.

    • Pakana

      Häivy muualle höperöine juttuinesi.
      Joulu on alunperin pakanajuhla.

    • heathen

      Etsi itsellesi muita kiusattavia joihin yrität syöttää valheitasi. Raamatun myytit ovat vain myyttejä muiden joukossa, ei niitä järkevä ota kirjaimellisesti todesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3623
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2274
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1895
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1628
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1325
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      15
      1293
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe