Ensimmäiset nettisivut, hyvä webhotelli?

niiskuneiti-----

Tarkoitus olisi tehdä ystävän pienyritykselle sivut. Tehtävään lähdin ihan kylmiltään. Opettelin käyttämään wordpressiä ja teinkin eräänlaiset testisivut . Webhotellina käytin hostingeriä ilmaisella domainilla. Nyt olisi tarkoitus ryhtyä tositoimiin ja hankkia yritykselle oikea domain. Mitä mieltä olette tuosta hostingeristä tai suositteletteko jotain muuta webhotellia? tai onko joku webhotelli mitä kannattaa ehdottomasti vältellä? Domain kannattaa ilmeisesti ostaa hotellin kautta, käsittääkseni yksinkertaisempaa? Muita vinkkejä tähän alkuun, että saisin homman kerralla onnistumaan kivuttomasti. Kiitos jo etukäteen vastauksista.

16

3051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku_kotimainen_yritys

      Tuon Hostingerin systeemi suomessa on vähän epämääräinen, ilmeisesti jonkinlainen palvelun paikallinen "myyntipiste" enkä jaksanut kaivella sitä varsinaista yhtiötä homman taustalla (eli minkämaalainen yritys on kyseessä). Jos homma toimii niin ihan ok mutta voi olla hankala jos tulee ongelmia.

      Itse ainakin valitsisin oikeasti suomalaisen webhotellin, eli sellaisen josta yhtiön tiedot y-tunnuksineen löytyy sieltä sivustolta ilman kaivelua. Suomalaisen yhtiön kanssa mahdollisten ongelmien selvittely on aina helpompaa. Suomalaisia webhotelleja löytyy useita kohtuuhintaisia, itse varmistaisin että myös palvelimet ovat suomessa (osa suomalaisista webhotelleista vuokraa palvelintilaa ulkomaisista palvelinhotelleista).

      • niiskuneiti---

        Vähän tällaista uumoilinkin. Harjoitussivuihin käytin tuota hostingeria koska sieltä sai ilmaista tilaa. Olisiko suosituksia? Vaatimuksena edullinen ja helppokäyttöinen ja tietysti tuki pitää olla.


      • niiskuneiti---
        niiskuneiti--- kirjoitti:

        Vähän tällaista uumoilinkin. Harjoitussivuihin käytin tuota hostingeria koska sieltä sai ilmaista tilaa. Olisiko suosituksia? Vaatimuksena edullinen ja helppokäyttöinen ja tietysti tuki pitää olla.

        misshosting näyttäisi edulliselta, tosin taitaa olla ruotsalainen


      • Vähän_vertailua
        niiskuneiti--- kirjoitti:

        Vähän tällaista uumoilinkin. Harjoitussivuihin käytin tuota hostingeria koska sieltä sai ilmaista tilaa. Olisiko suosituksia? Vaatimuksena edullinen ja helppokäyttöinen ja tietysti tuki pitää olla.

        http://www.webhotellivertailu2.fi/ Tuolta voi vertailla hintoja ja ominaisuuksia.

        http://www.puskaradio.net/kategoriat.php?category=Web Hosting Löytyy arvosteluita ja mielipiteitä. Noita kannattaa lukea vähän varauksella koska seassa on melkovarmasti myös aiheettomia haukkuja ja toisaalta perusteettomia kehuja, jonkunlaisen kuvan saa kuitenkin.

        Itselläni on ollut pitkään Hostingpalvelulla ja hyvin toiminut, vanha jo myynnistä poistunut paketti joka on noiden nykyisten aloitus- ja peruspaketin väliltä https://www.hostingpalvelu.fi/webhotellit/webhotelli-vertailu/

        Domain kannattaa ottaa samalla sieltä webhotellilta, käytännössä kaikkein helpoin. Varmistat vaan että se rekisteröidään oikeasti asiakkaan nimiin. Suomessa oli ainakin aikasemmin muutama epämääräinen taho jotka rekisteröivät domainin omiin nimiinsä ja halusivat siitä ison rahatukon jos halusit siirtää sen toisaalle, esim. osoite.com teki tuota. Nykyisin toimiva osoite.fi ei välttämättä ole samojen tyyppien tekele mutta joitain samoja piirteitä pikaisella vilkaisulla.


      • Huijareita-nykyisinkin

        Näyttäisi tuo osoite.fi toimivan samalla tavoin kuin osoite.com toimi. Edullinen tarjous ensimmäiseksi vuodeksi ja jatkossa todella kallis eikä irtisanominen meinaa onnistua. Eli koitetaan saada asiakas koukkuun ja irtipääseminen on tehty mahdollisimman hankalaksi. Onneksi netistä löytyy kommentteja toiminnasta, eli kannattaa laittaa mietinnässä olevan webhotellin nimi hakukoneeseen ja katsoa mitä löytyy.


      • niiskuneiti---

        ok, kiitos paljon vinkeistä. pitääpä perehtyä noihin tarkemmin!


      • WordpressWebhotelli

        Itse löysin tälläisen webhotellin tarjoajan
        https://sisallonhallinta.com

        He asentavat ilmaiseksi sinulle wordpressin ja hotelliin sisältyi automaattiset päivitykset.

        Nyt kokeillaan kuinka palvelu toimii, tähän asti olen ollut tyytyväinen palveluun :)


    • niiskuneiti---

      Vielä kysyisin "tyhmiä". MInulla ei ole mitään käsitystä kuinka suuren tilan sivut tarvitsee... tietysti on vaikea vastata näin sivuja näkemättä mutta kyseessä melko yksinkertaiset sivut jossa kuitenkin aika paljon valikkoja joissa alasivuja ja niihin kuvia tulee kyllä, mm galleria. Heti alkuun useampi kymmen. Jatkossa yksittäisiä kuvia tullaan lisäämään silloin tällöin, koska sivun yhteyteen tulee luultavasti melko harvakseltaan päivittyvä blogityyppinen osio. Saattaapa blogiin tulla myös joskus joku pieni videon pätkä. En haluisi että maksetaan "turhasta" tilasta, mutta millä kannattaisi lähteä liikkeelle. Mikään verkkokauppa tämä ei kuitenkaan ole.

      Eli olen aika ulkona näistä teknisistä hommista. Visuaalinen puoli on lähinnä vahvuuteni.

      • niiskuneiti---

        Olen kallistumassa siis tuohon hostingpalveluun. Näyttäisi olevan selkeät sivut. Nauratti oikein esim Nettihotelli.fi. Etusivulla oli niin paljon "törkyä" että tällainen tavan tallaaja ei jaksanut keskittyä yhtään sekavaan ulkoasuun. Ei kovin ammattimaista kuvaa antanut, joten sivuutin kysisen jo heti ensivilkaisulla.
        Eli hosting palvelulla varmaan mennään, mutta mietin aloitanko aloituspaketilla vai pitääkö heti kättelyssä valita peruspaketti.


      • hmhmhmhm

        Kuvathan ne vie eniten tilaa.

        Katso yhdestä kuvastasi paljonko on sen koko.

        Jos kuvia tulee paljon, niin saa sitä tilaa 1 - 2 Gt olla.

        Mutta todellisuudessa kyllä 500 Mt tilaankin paljon kuvia saa (jopa noin 500 kpl), varsinkin kun pienentää ne vähän matalammalle laadulle nettilevitystä varten.

        Mutta vähän tilaa pitää jättää myös itse WP:lle. Tosin ei sen pitäisi paljoa viedä, sehän on pelkkiä tekstitiedostoja.


    • Anonyymi

      Nettihotelli. fi on kevyt, asiakaspalvelu on aika tylyä, lisänä vastuunkantoa virhetapauksissa ei ole, syyttävät aina muita, firma kuuluu Euronic oy ryhmään, myös domainkeskus on samaa hönttää. En suosittele.

      • Anonyymi

        Kaiken lisäksi hiton kallis.


      • Anonyymi

        hostinger.fi

        on ihan soiva ja edullinen peli kunhan varmistut siitä, ettei globaalisti toimiva liettualais-kyproslainen yhtiö laita sivujasi vahingossa jonnekin Singaporen datasaliin.

        24/7 toimivasta LIVE-chatistä kun varmistaa että sivut tulee sijainniltaan Eurooppaan (Liettua/Englanti/Hollanti...) niin uskon että olet webbihotellivalintaasi tyytyväinen.


    • Anonyymi

      Jos haluaa nopean verkkosivujen ylläpidon ja suomenkielisen tuen, omaksi suosikiksi nousee Speek. speek.fi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ukrainan komentajien kokouspaikka tuhottiin

      Suuri osa Ukrainan korkeista komentajista turvallisuusjoukoissa saattaa olla kuollut. Venäjän armeija raportoi maanantaina tuhonneensa paikan ballistisella ohjuksella, jossa Ukrainan korkea-arvoiset komentajat olivat kokoontuneet.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?

      Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa
      Sinkut
      53
      2139
    2. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      31
      1680
    3. Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa

      Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin
      NATO
      370
      1489
    4. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      14
      1474
    5. Ei ole kyllä mennyt

      Kovin hyvin kun alussa pieni sekoaminen hänestä 😏
      Ikävä
      10
      1454
    6. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      69
      1324
    7. Se sinun kaipauksen kohde

      Ei todellakaan käy täällä höppänä mies.
      Ikävä
      12
      1108
    8. En muuttaisi sinusta mitään

      Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul
      Ikävä
      8
      1034
    9. Olet muutenkin tyhmä

      Ja käyttäydyt epäasiallisesti siinä työssäsi.
      Ikävä
      81
      992
    10. Et katso sitä

      Niinkuin minua. Ehkä se luo toivetta
      Ikävä
      20
      969
    Aihe