Mihin päin Perhosta yleensä lähdetään, jos pitää hakea jotain mitä ei omalta kylältä löydy? Pitkä matka tuntuu olevan joka suuntaan. Vai onko niin, että eletään niillä antimilla mitä omalta kylältä löytyy?
Perhon asiointisuunnat
mertaedemmäs
2
274
Vastaukset
- Perhospoika
Perhon lähikaupunki on Alajärvi ja sinne on matkaa Perhon kuntakeskuksesta noin 50 km. Eli vähemmän on tuohon suuntaan matkaa kuin Veteliin, Kaustiselle tai Kokkolaan, jonne on matkaa peräti 100 km. Perho on Alajärven esikaupunkialuetta ja Alajärveltä saa kaikki tarvitsemansa, jos ei omalta paikkakunnalta löydy. Kerran tai pari kertaa viikossa asioin Alajärvellä, kun meiltä on matkaa vielä vähemmän kuin kuntakeskuksesta. Hienoa olla kaupungin naapurina Perhossa!
- Perho_on_maailman_napa
Joka paikkaan on pitkä matka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1364726Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2504361Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat273930Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,73744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1813429Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis783143Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813069Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2222725Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1342700- 522391