sariko työllistää

mistähän sari meinaa tuolle piristys ruiskeelle töitä löytää. no valoon tietysti 100 ja onhan niitä muitakin huu haa firmoja mutta me ne hölmöilyt viime kädessä maksetaan
295774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 295

Vanhimmat

Lulu nyt en saa selvää.

Äänestä
  • Ehkä kaikki muut paitsi sinä ymmärtävät, että aloitustekstin kirjoittaja ei todellakaan ole Lulu. Heikko yritys Lulu-tautiselta.

    Äänestä

  • Mitä yrität sanoo saritautine

    Äänestä

  • Yritä appari opetella kirjoittamaan suurinpiirtein selkeää ja virheetöntä tekstiä. Oletko saanut suoritettua peruskoulun hyväksytysti vai et? Epäilen vahvasti, että et ole. Äidinkielen perusopintojen kertaus olisi todella tarpeeseen.

    Äänestä

Kuntaan varmaankin avustamaan erilaisissa hoitopaikoissa. Lastentarhoihin ei kyllä saa päästää kun ei taustoista ole kunnolla tietoa.
Kun nyt eivät Sarit olisi liian sinisilmäisiä näitä heppuja ja häppyjä kohtaan.

Suomalaisia sitten palkattava lisää peräänkattojiksi ja valtio maksaa .. elikkä me vanhat myös maksamme joilta lähtee 8 lomapäivää ja osa lomarahoista ja 20 min ruokatauko työajalla lähtee myös.
Kaupunki himoitsee lopettaa ja pakottaa hoitajatkin 30 min ruokatauolle omalla ajalla. Näin saa sitten 20 - 30 min lisää työaikaa hoitsuille matujen panostukseen.

Tosin henkilöstöpäällikö on laskenut kaiken väärin. Jos hoitsut ovat puoliltapäivin kaupungilla hummailemassa kaikki joustavasti ja vuorotellen sen 30 min ... niin ei siihen juuri ajanvarauspotilaita laiteta.

Äänestä
  • kaupunkin hepput

    Äänestä

en todellakaan ole lulu vaan asuntojen omistaja hämeestä useampi valitettavasti. sinuun näköjään uppoaa kaikki minä aloitin molokin kidan ja luuranko rannikon sekä kirkon vajoaman otin kalja tölkistä joka toisen kirjaimen ja kirjoitin sen tutkimuksen nimeksi ja SINUUN meni täydestä mikähän se maan vajoama nyt olikaan .SIIS aloit kumoamaan nimikettä jota ei ole edes olemassa. jonka luulit olevan jotain termistöä jota et hallitse MIETI EKAKS sua nauretaan jo parolassakin

Äänestä

sari rassukalta on mennyt möly puiston väki ja veron maksajat vähän sekaisin ei ne renkon 50 ääliöö tosiaankaan tuo samaa kun möly puiston 50000 näistä tulee heti kohta 30000e kuluja . jaa niin tehdään joku yhtiö yhtä valo voimainen kun hämeenlinnan valo kukaan ei varmaan huomaa jos myydään suojatiet jollekkin se maksaa niistä 10 miljoonaa se pyytää niiden hoidosta 18miljoonaa hienoa ja omat välistä

Äänestä

Sinulle myös, että yritä appari opetella kirjoittamaan suurinpiirtein selkeää ja virheetöntä tekstiä. Oletko saanut suoritettua peruskoulun hyväksytysti vai et? Epäilen vahvasti, että et ole. Äidinkielen perusopintojen kertaus olisi todella tarpeeseen.

Äänestä
  • siellä yrittää taas päteä -säälittävä esitys, heh heh !

    Äänestä

  • Mene kouluun- kirjoittajalle: kiitos kommentista. En ymmärtänyt mitään tästä" ketä-kusettaja" kommentista. Ei mitään käsitystä isoista kirjaimista lauseen alussa, yhdyssanoista, täysin käsittämätöntä sepustusta.
    Eihän kaikki voi päästä edes peruskoulun oppimäärää läpi, valitettavasti

    Äänestä

Tapahtumapuisto työllistää nuoret.

Äänestä
  • työllistää kyllä mutta talkoilla joihin ei oltu otettu edes talkoo vakuutusta

    Äänestä

  • Säästyi sekin sämpylöihin?

    Äänestä

  • ..Ja can_pack heidän vanhempansa.

    Äänestä

  • Juu, juu

    Äänestä

Onhan nämä Sari Raution kommentit HäSassa jälleen ihan päättömiä Hämeenlinnan väkiluvun kasvattamisen suhteen. Sarin mielestä pakolaisten lisääntyvällä vastaanottamisella Hämeenlinnassa päästään kaupungin pahvijohdon itsensä asettamiin huimiin asukasmäärän kasvulukemiin. Olen ihan aidosti pöyristynyt siitä, miten tämä nainen päästelee suustaan jatkuvasti aivan vajaaälyisiä kommentteja, eikä kokoomuksen väki yritä edes laittaa suukapulaa tai sordiinoa Raution suuhun. Luulisi puoluetovereiden tuntevan myötähäpeää Raution sanomisista. Eihän väkimäärän kasvattaminen ole itseisarvo, vaan työpaikkojen ja työssäkäyvän sekä veroja maksavan väestönosan haaliminen kaupunkiin.

Äänestä
  • Rauhoitu Lulu.

    Äänestä

  • Huti meni jälleen. Ei ollut Lulu taaskaan.

    Äänestä

  • Synnyttää itsekin vajaaälyisiä??

    Äänestä


  • Yritän kauheesti aatella, mutt ku ei oo millä aatella!

    Äänestä

  • yritä funtsia sukuelimilläsi

    Äänestä


  • Sartsaaaaa

    Äänestä

Autio ei työllistä ketään, kun itsekkin hän tekee pätkätöitä! Tuo on Rautiolta, kun alkua uusiin vaaleihin, kukahan tähän ihmiseen enää luottaa. Omat vanhukset, veteraanit, sotainvalidit tarvisi juurikin tukea, myös rahallisesti, mutta Rautio hyysää mamuja ja homojen vihkimistä, voi mikä ääliö!

Äänestä
  • Mee Lulu takas nukkuu.

    Äänestä

  • Olet ihan oikeassa. Sari tulee yrittämään eduskuntaan vielä viidennen kerran ja tällä kertaa hänen on ehdottomasti löydettävä uusi typerysten joukko, jonka hän saa masinoitua äänestämään itseään eli kaupungin pahinta pahvipäätä. Pelkästään kokoomusnaisten äänillä hän ei eduskuntaan pääse.
    Rautio yrittää mielistelyllään saada ääniä juuri kansalaisuuden saaneilta pakolaisilta ja muilta mamuilta sekä Setan homppeleilta ja lepsandereilta.
    Äänien kalastelun vuoksi Sari suhtautuu niin ällöttävän imelän ystävällisesti sateenkaariasioihin ja esim. Pride-tapahtumiin.
    Pari päivää sitten ilmestyneen Häsan jutussa hän ilmoitti haluavansa Hämeenlinnaan runsaasti uusia pakolaisia. Niillä saadaan kuulemma kaupungin kasvukiintiöt täyteen!!! HALOO!! Tästä kuningasaivopierusta Sarille pitäisi myöntää suurmestarin aasinhattu kaikin mahdollisin tammenlehvin ja seppelein.

    Äänestä

  • Vaalipiirin vaihtohan hänellä kaavaillaan - Uudellamaalla on vielä enemmän liian hyvätuloisia eläkkeellä olevia pankkivirkailijoita kuin taantuvassa Tavastehusissa.

    Äänestä

  • Lulua taasen ahdistaa.

    Äänestä

  • Väärin tiedetty jälleen.

    Äänestä

  • Sepä kun Lulu ei tiedä.

    Äänestä

  • en kyllä ymmärrä vaikka tulisi 10000 muuttajaa jos näille ei ole työtä niin mitä me niillä tehdään tietysti vastaat että tuleehan valtiolta avustuksia mutta ne ei kuitenkaan kata menoja

    Äänestä

  • Juuri näin, mutta Sari silti haluaa lisää asukkaita, koska laskukone näyttää nyt muuttovoitolle nollakasvua. Rautiolle on siis sama muuttaako HML:n keskustan kalliisiin asuntoihin kaupungin ja valtion elättejä tai kohtuullisen hyvin hankkivia normikansalaisia, jotka maksavat jokaisesta hankkimastaan eurosta kiltisti verot.

    Sari, please, keskeytä nyt heti sinun nolo poliitikon urasi ja mene ihan aluksi opiskelemaan yritystaloutta ja sen jälkeen sinun pitäisi mennä ihan oikeisiin töihin yksityiseen yritykseen, eikä sitten mihinkään poliittiseen suojatyöpaikkaan tai muihin taivaanrannanmaalarin hommiin. Sinä et ihan oikeasti näytä ymmärtävän talous- ja liike-elämän asioista yhtikäs mitään, joten lisäopinnot ja työnteko todellisessa työpaikassa on enemmän kuin paikallaan!

    Äänestä

  • Lulu koita jälleen rauhoittua.

    Äänestä

  • Ei tärpännyt nytkään. Ei se Lulu aina ehdi joka paikkaan, vaikka sinä harhoinesi niin kuvitteletkin.

    Äänestä

  • Miksi sitten kirjoitat tänne kun olet vielä tyhmempi. Ketkä muut ei ole Lulu.

    Äänestä

  • Autismiisikin saisi hoitoa.

    Äänestä

  • hynä

    Äänestä

Alkaa kohta olla ihan oikeasti uskottava, että nää saakelin valtuutetut itse kirjoittelevat näitä solvauksia toisistaan ja lortot säestää perässä.
Hölmöydestä ja suuruudenhulluudesta hyvä esimerkki on Hämärin blogikirjoitukset.
Kannattaa seurata.

Suuria linjoja yritetään peesata politiikassa menestyneiden perässä, niin eihän se tyhmä äänestäjä tajua, kuinka pihalla arvoisa valtuutettu on asioista.
Tosin eihän siellä Hämärin blogeissa kirjoittava europarlamentaarikkokaan tai siis hänen ajatuksiaan muokkaava avustaja kovin viisaita ole itsekään kirjoittanut, mutta yritetään kuitenkin esittää asiat niin suureellisesti, ettei ehkä hölmömpi veronmaksaja ymmärtäisi.
Sinänsä myös fiksua olla vastaamatta blogissa ihmisten esittämiin kysymyksiin sekä eriäviin mielipiteisiin, koska silloin osoittaisi oman tietämättömyytensä.

Nyt jos koskaan, on aika vaihtaa korruptoituneet päättäjät kaupunkiin seuraavissa vaaleissa.

Niin sanottakoon nyt sit vielä, että en ole Sari, Iisakki, Lulu, enkä myöskään Kari.

Äänestä
  • Ketä muuta et ole Lulu.

    Äänestä

  • Mitä helvettiä tarkoittaa lauseesi: "Ketä muuta et ole Lulu". Ei tuota siansaksaa ainakaan meikäläinen ymmärrä.

    Äänestä

  • Kännissä sulla on ain sama ongelma.

    Äänestä

...vaan on kauheasti seksiä liikkeellä...

Äänestä
  • eik ookin hyä

    Äänestä

  • töhiseeks sulla, anna tul

    Äänestä

  • Kaipajaa piristysruisketta


    Decoltéédaamit sum muut sirkkusimmut kaipaa kaamokseen piristysruisketta,
    ett voiha ihme sitte sitä huisketta ...

    Hei, Levillehän vois mennä VoiLeviä taas levittään,
    ireariihess & tuumatalkoiss eittämättömii esityksii revittään ...

    Nyk ko maakki on jo pesty Jatke-suojaverhon takana,
    ni kyä konferenssisenssi maistus, ku all olis tunturipuronraikas lakana ...

    Vekan GrandTurismodösäll Tapin ohjastamana ei Leville kest menn kauvon,
    ai jai ett minkälaisen siell voiskaa nyt tuta vavisuttavan lapinlumoauvon ...

    Sitrahan - myös alppisitra ja kai si myäs tunturisitra on häntä kielisoitin,
    yks viime seminaarilainen kerto:
    sit edellisell reissull herkimmän kiälen kohralt siell soitell kovin koitin ...

    - Karin Lyösti -

    Äänestä

  • Pöhinää rasittaa kun sai potkut.

    Äänestä

Kuka sitä "Sitraa" herkimmän kiälen kohralta mahtoi vinkasuttaa? Ei kai vaan käytetty runsaasti kaupungin kustantamia taivuttelujuomia, kun tämä "joku" yritti päästä soittelemaan tuota herkkää kielisoitinta?

Äänestä
  • Se on Sitar.

    Äänestä


  • Se on Sitar.

    Äänestä


  • Sitra mikä sitra, mutta aivan liian jalo soitin noille. Noiden soittopelihän on korkeintaan pimpparauta! Sitä pimpsahutellaan!

    Äänestä

  • Lulu soitteleepi.

    Äänestä


  • Loistavaa ruiskeparodiaa!!! Ten Points!"

    Äänestä

  • Sibeliaaninen julavuosi inspiroi lentoon ventoon,
    Ventoniemi on linjaliikennöitsijä hyvinkin; vaan jos jokkut Lopell uupuu,
    voi jo Vekan reitin varrell Hattulass hymyhyn vääntyy suu!

    K a ri n L y ö s t i

    Äänestä

  • Runosuoli on puhjennut

    Äänestä

On rannoilla Vanajan meno mahdoton
Iisakki ja Sari nappia painaa ne vain on.
Näin ei pääse eduskuntaan
Vaikka luottaa Lusakan puntaan
Valita, valita oi Lulu, Kari
Tyhjääpuhuva runkkari
Sikahattu säestää
aito huoli väestään

Äänestä

Sattumoisin Esim Sarin koulukiusaamisen lopettamiseen tähdännyt kiertue kouluissa oli todella onnistunut. Opettajille tähdennettiin, että luuserilapsia on tarkkailtava kovemmalla kädellä ja jos naula lankussa repsottaa se on lyötävä lujaa takaisin sisään. Osa toisen tai jopa kolmannen polven köyhistä lapsista on sellaisia, jotka kiusaavat muita joka tapauksessa. Ostamalla asianmukaiset releet ja kännyt voit hyvin helposti ehkäistä oman lapsesi kiusaamisen. Jos lasta kiusataan, on se pääosin vanhempien syy ja pahasti kiusatut lapset pitäisikin ottaa välittömästi huostaan ja kouluttaa niistä vaikka siivoojia sinne hoitokotiin.

Äänestä

kyllä sari osaa myy taas jotain kaverille joka perustaa täysin edes vastuuttoman firman joka aikansa kuppaa kaupunkia ja menee konkkaan kyllähän tämä onnistuu kun mitään vastuuta ei ole. nuo suoja tiet olisi hyvä kohde niiden hoito ja kunnossa pito kun maksaa liikaa vai olisko viemärin kannet nyt kun nuo kalliit jannetkin pitää viedä sulattoon. on siinä "lammilaisille" työhön opastamista

Äänestä

Lulu sua ahistaa.

Äänestä

Julavuosi silkaa sulaa

Vaan sulakan paikka ei oo Lulu.

Tehdää sitä ja tätä

mutt luvatta pitää.

Perzuhengess perseeest.

K a r i n L y ö s t i

Äänestä

Kun sattuu noin mene lääkärille.

Äänestä
  • Pulssit ruuhkauttavat puhelinpalvelun.

    Äänestä

  • älä aina lulua ahistele on täällä muitakin jotka omalla järjellään ajattelee. vai ahistaako molokin kidan eteneminen kun turhiin hankkeisiin ei kukaan usko.

    Äänestä


  • Liian suuri
    www.taloussanomat.fi/porssi/2015/10/11/nobel-raati-haloo-parasiitit-myos-talouden-vitsaus/201513206/170

    Äänestä

  • Aamun Pravdassa oli Rautioskan päiväkäsky. Viisaustieteellinen ja syvyysfilosofinen. Siitä sikiää aikamoinen pöhinä.

    Linnan Kehityksen toiminnanohjaajakin löytää varmaan valkonahkaverhoillusta vähäpäästöisestä GT-Bemarista (työsuhdekoauto?) aivan uuden vaihteen kiitäessään pyloonitonttineuvotteluun Vanajanlinnaan. Vaan taksillako takas?

    Äänestä

  • Pöhinä pöhisee kateutta potkujen jälkeen.

    Äänestä

  • Ai siis toi yleisönosastokirjotus?

    Oliks toi tossa edellä muuten vitsi vai, siis toi että pöhisevällä kukkulintusella on tollanen SCC -henkinen ohjus työsuhdeautona? Ehkä Sitran rva Rautio vastaa?

    Äänestä

  • Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee auttaa. Soita Karille se tuntee tukijana SCC tapauksen ja tietää. Onne matkaan!

    Äänestä

  • Hämeenlinna kaupungin omistamat ja kuntien yhdessä omistamat yhtiöt maksavat erittäin lihavia tilipusseja johtajilleen. Näiden yhtiöiden johtohenkilöilleen maksama palkkataso on ylittänyt ajat sitten yksityisen puolen, vaikka siihen ei pitäisi olla kaupungilla varaa millään muotoa.

    Kaupungin yhtiöt eivät saisi missään tapauksessa olla yhteiskunnan "palkkavetureita", koska silloin pakka on laitettu aivan väärään järjestykseen. Suurempia palkkoja pitää maksaa tuottavasta toiminnasta, joka tuo selvää rahaa yhteiskuntaan ja paljon. Kaupungin töissä lähinnä kilpaillaan sillä, kuka saa kovinta palkkaa ja kulutettua eniten veronmaksajilta nyljettyjä rahoja.
    Ongelma on se, että kokoomus ja demerit ovat miehittäneet kaikki kaupungin yhtiöt ja laitokset omilla puoluesuosikeillaan ja heidät halutaan palkita myös kovalla palkalla.

    En siis vertaa näitä kaupungin "leikkiosakeyhtiöitä" isoihin yksityisiin yhtiöihin, vaan esim. keskikokoisiin ja pieniin yrityksiin, jotka työllistävät noin max. 300 henkilöä.
    Ajatelkaapa ihmiset Pysäköinti Oy:n tj. Jarmo Kulmalle maksettavaa palkkaa, joka on noin 100 000 € vuodessa. Mies johtaa kaupungin pysäköintiyritystä, jossa on töissä kokonaiset henkilöä ja hoitaa sivutoimisesti kylpyläyhtiön hommia. Palkka on suoraan sanottuna sikakova! Onko OK?
    Linnan Kehityksen Mervi Käki myöskin nauttii erittäin kovaa palkkaa kaupungin elinkeinonyhtiön tj:nä. Kova on palkka Tapahtumapuiston rakentelusta ja jostain muusta "puuhastelusta".
    Terveydenhoitopuolella lääkäreillä esim. kaikenlaisten "lisäkorvausten" maksaminen on nostanut heidän palkkatasoaan todella paljon. Toivottavasti siihen saadaan jotain rotia lähiaikoina.

    Eipä tarvitse kauaa ihmetellä, minkä vuoksi kaupungin suksi "lipsuu" talouden kanssa jatkuvasti. Palkkatason pitäminen kurissa ei näytä onnistuvan sitten millään. Kaupunkien palkkalistoilla erityisesti ylemmässä asemassa olevien palkkataso on noussut viimeisten vuosien aikana todellla rajussa tahdissa ja lisäksi aivan ansaitsemattomasti. Palkkanousu on erittäin merkittävä tekijä verotuksen kiristymisen takana, mutta siitä ei haluta puhua ääneen vaan painaa asia villaisella.

    Äänestä

  • Kun katee hölmö väität että palkat on liian suuret ja palkannnousu vielä nostaa verotusta niin kovaa faktaa pöytään. Heh että kahden ihmisen palkka muka joku tekijä verotuksessa.

    Äänestä

  • Pannaan Pravdan tutkivan journalismin osaston terävin eli Hanna-täti tutkimaan, niin kyllä tulee selvyys asiaan. Ja syyttömät tuomitaan ja syylliset palkitaan!

    Äänestä

  • Luuserin_itkua kirjoitti:

    Kun katee hölmö väität että palkat on liian suuret ja palkannnousu vielä nostaa verotusta niin kovaa faktaa pöytään. Heh että kahden ihmisen palkka muka joku tekijä verotuksessa.

    No niin, osuihan se teksti jonkin kaupungin byrokraatin itsetuntoon ja tekstiä alkaa syntyä, hienoa!!
    Kukas täällä onkaan kertonut vain "kahden ihmisen" palkannoususta. Esitetyt caset ovat vain ns. jäävuorenhuippu piilotellusta ja maton alle lakaistusta ongelmasta. Palkankorotuksia on kylvetty paljon laajemmin johtaja- ja päällikkötasolle kuin uskotkaan. Helpoin keino korotukseen on tietysti muodollinen tehtävänimikkeen korjaus kaverille esim. asiantuntijasta tehdään erityisasiantuntija tai johtava asiantuntija. Osastopäälliköstä tehdään esim. toiminta-alue johtaja tai minikokoisen yhtiön toimitusjohtaja etc. etc.

    Käypä katsomassa näin aluksi kaupungin organisaatiokaavioita ja tehtänimikkeiden kirjoa kaupungin omilta nettisivuilta. Kyllä sitä katsellessa leuka putoaa hämmästyksestä alas. Organisaatioissa on ihan järjettömän paljon johtajia ja päälliköitä, ja niitä riittää ihan jokaikiseen yksittäiseen toimintoon.

    Palkkataso on noussut kaupungin tehtävissä jo viimeisen vajaan kymmenen vuoden aikana yleiskorotusten ansiosta todella runsaasti, mutta härkeimmissä tapauksissa rahaa on kylvetty oikein isolla kädellä, vaikka siihen ei pitäisi olla mitään oikeutta eikä syytä.

    Äänestä

  • Yhtiöihin voi myös kätevästi jemmata kyseenalaiset loistoauto- ym. edut.

    Äänestä

  • Uusi maailmanjärjestys tuloo, oottekonna valmiit!?

    Äänestä


  • PalkkarahojaTuhlataan kirjoitti:

    No niin, osuihan se teksti jonkin kaupungin byrokraatin itsetuntoon ja tekstiä alkaa syntyä, hienoa!!
    Kukas täällä onkaan kertonut vain "kahden ihmisen" palkannoususta. Esitetyt caset ovat vain ns. jäävuorenhuippu piilotellusta ja maton alle lakaistusta ongelmasta. Palkankorotuksia on kylvetty paljon laajemmin johtaja- ja päällikkötasolle kuin uskotkaan. Helpoin keino korotukseen on tietysti muodollinen tehtävänimikkeen korjaus kaverille esim. asiantuntijasta tehdään erityisasiantuntija tai johtava asiantuntija. Osastopäälliköstä tehdään esim. toiminta-alue johtaja tai minikokoisen yhtiön toimitusjohtaja etc. etc.

    Käypä katsomassa näin aluksi kaupungin organisaatiokaavioita ja tehtänimikkeiden kirjoa kaupungin omilta nettisivuilta. Kyllä sitä katsellessa leuka putoaa hämmästyksestä alas. Organisaatioissa on ihan järjettömän paljon johtajia ja päälliköitä, ja niitä riittää ihan jokaikiseen yksittäiseen toimintoon.

    Palkkataso on noussut kaupungin tehtävissä jo viimeisen vajaan kymmenen vuoden aikana yleiskorotusten ansiosta todella runsaasti, mutta härkeimmissä tapauksissa rahaa on kylvetty oikein isolla kädellä, vaikka siihen ei pitäisi olla mitään oikeutta eikä syytä.

    Kun hölmö rahaa on härkeimmissä tapauksissa kylvetty laittomasti kuin kerrot niin tee rikosilmoitus.

    Äänestä

  • Decoltématamien mielest Kirstulan Bermudan kolmion FALLOS-symbooliss ei oo fuskuu,
    päinvastoin uuden maailmanjärjestyxen puskuu ...

    Pylooni pönöttää pontevasti pystyssä,
    tytöt tykkää tuon tuntusesta vaikka kämmenrystyssä ...

    Karin Lyösti

    Äänestä


  • Kyä haki decoltédaami Jääkiekkoliiton ohjastamana työllisyyttä ja miljoonasponsoreita HPK:lle aivan väärästä suunnasta. Kauppojen ja polttomoottoriautojen aika on auttamattomasti ohi.
    Niinkuin valitettavasti energian megasyöppö & -kaljajuoppojääkiekonkin.

    Herätkää hidalgottaret ynnä hidalgot vähäpäästöisten bemareinne ratissa vauhtisokeudesta ja kaikkivoipaisuusharhasta. Nythän tulee uusi maailmanjärjestys. Tosin aika erilainen kuni Bilderbergin salakähmäkusentaistunnoissa on kaavailtu, joista kaavailuista ei edes ihana Juttamme tohdi hiiskahtaa hiukkaakaan. Mikähän mahtaa olla konsti, jolla suukki saadaan sataprosenttisesti supisuppuun?

    Tuolta ehkä löytää viitteitä uusista suunnista, mikälitse vielä jaksas ja haluais yrittää pelastaa, mitä ehkä enää pelastettavissa on.
    Pankais koto-uskonto-isänmaa -kykykokkareet tsiigaten hiukka, kon teitillä kerta on niin isot korvakki, loistavat tähtisimmut, kirkas otta sun pusseiss niin puhast jauhoo jotta, kuni Kantolan myllyllä konsaan sillo enne:

    http://yle.fi/uutiset/kaupanala_murroksessa__kaupoilla_ja_kauppiailla_ei_ole_enaa_valtaa/8376298

    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/nordea-kiinan-luottokupla-kasvaa-pelottavan-suureksi/z3rLfcfD?ext=ltr&utm_source=Kauppalehti_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Kauppalehti_Uutiskirje

    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/porssit-euroopan-osakkeet-laskussa-kiinan-heikkojen-tuontilukujen-jalkeen/cUhNBwgs?ext=ltr&utm_source=Kauppalehti_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Kauppalehti_Uutiskirje

    http://yle.fi/uutiset/professori_uusiutuvan_energian_laskelmat_taysin_pielessa/8368465

    http://www.valomerkki.fi/puheenvuorot/kipeita-leikkauksia

    http://areena.yle.fi/1-3001541

    Äänestä

  • nyt vaan joukolla "köyhdyttämään" itseäään paperilla ja tukia hakemaan kyllä sieltä aina jotain lohkeaa kun oikein etsii. asunnot vuokralle sossun kautta y.m. taitaa ne motarin ruuhkat vihdoin toteutua valitettavasti ne muodostuukin pois muuttajista

    Äänestä

  • Vedä päähäs

    Äänestä

Lulu se luulee perzuikit kuuksi luulee

vaan koht käräjill on Karikin tuo

Lulu itkee siellä ja pöhisee kun

puolue mennyt alta on

K a r i n L y ö s t i

Äänestä
  • Työ on Kyky-Kokoomukselle ja Kyky- rva Rautiolle aivan itseisarvo. Siksi rva Rautio haki Sitraan töihin. Ja tuli tuhansista valituksi. On siinä kykyä ja tykyä. Onnittelemme!
    Nyt hän soittelee sitraansa sulosti herkimmän kielen kohdalta.

    Äänestä

  • Huomenta Lulu.

    Äänestä

  • SitranSoittoaSulosti kirjoitti:

    Työ on Kyky-Kokoomukselle ja Kyky- rva Rautiolle aivan itseisarvo. Siksi rva Rautio haki Sitraan töihin. Ja tuli tuhansista valituksi. On siinä kykyä ja tykyä. Onnittelemme!
    Nyt hän soittelee sitraansa sulosti herkimmän kielen kohdalta.

    Sartsa pääsi Sitraan pelkästään lipomalla kokoomuksen johtoa ja kokoomustaustaista Sitran porukkaa. Sartsan omaamat merkonomin paperit ja puuttuva talousalan työkokemus eivät ole lainkaan riittävä ja sopiva meriitti toimimaan investointihankkeiden johtavana asiantuntijana. Sartsan työtehtävän aihe on tietenkin kokoomuslaiselle erityisen kiinnostava, koska hankkeella halutaan edistää yrityselämän pääsemistä tyhjentämään lopullisesti kuntien rahakirstut. Sartsan mielestä se on tosi hieno idea!! (koska Sartsa ei ymmärrä todellisuudesta yhtään mitään, pää on täynnä pilvenhattaroita)

    Äänestä

  • Ei kai ny Decoltéédonna suojatyöpaikassa ole. Olé. Hänen asevelipuolueensa loistava Kauras-Aarnehan oli Ylen hyvässä suojatyöpaikassa akkiloimassa asjoita aseveliakselin attrahoimiin suuntiin.
    Että tämä *mukamas aate* myytiin eniten tarjoavalle, eli kyky-Kokoomukselle. Ja duunarit äänesti Kiemunkeja, Kaurasia sum muita luopioita ... eli siis käärme-Kokoomusta!

    Äänestä

  • Kantsis funtsaa ekaks, ennenko hyppää jonkun kelkkaan

    Äänestä

  • Levillä sai koiravaljakon reessä porontaljan alla körökorökyytiä, arvaas mistä pidin kiinni!?? t. yx mukana ollu donna

    Äänestä


  • Sartsa Radiojohtajaksi". Ja ain väliin soittaa sitraa.

    Äänestä

  • Nuorisohan ahkeroi Kantolan megapuistossa ja Puun Anna supisee SSSuistossa

    Äänestä

  • kantolan mökälavapuisto työllistää maakunnan kaikki nuoret, sano rva Sari Rautio

    Äänestä

  • Grahn-Laasonen, voivoivoivoi

    Äänestä

  • Pistäkää nyt Sannin kuva ja äkkiä tähän

    Äänestä

  • Energiasyöppöä ja kaljajuoppoa jääkiekkoa sekä tätä karmeeta autohuijausalaa me himoitsimme kaupunkimme ykkösbrändeiksi. Voi tätä ääliömäisyyden ääliömäisyyttä ja junttipuoluepukaroinnin pukarointia.
    Tämän tienoon sisin olemus on kulttuurissa, musiikissa, nimenomaan musiikin jalostavassa ja terapeuttisessa voimassa roimassa!

    https://www.youtube.com/watch?v=FkG31SiTERI

    http://tieku.fi/autot/volkswagen-mita-on-nox?utm_source=nb&utm_medium=email&utm_campaign=ill_fi_2015_10_15_women_nonabo&utm_content=artikel

    Äänestä

  • Miten Karinkin oli mukana scc hankkeessa. Kerhon tukija?

    Äänestä

  • Onko Hämeenlinnan itäisten kaupunginosien sekä Parolan varuskunta-alueen ympäristön paukkeista ja Hornetien alhaalla lentämisestä mittailtu infra-äänien voimakkuuksia ja määriä.
    Entäs sitten Ahveniston moottoridan? Onks tiatoo, jos on, niin kuka vastaa ja kuka puuttuu tähän?

    Onko kaupunginhallitus tietoinen. Jos on, niin mihin toimenpiteisiin aikoo ryhtyä

    Äänestä


  • Parolan terveysasema voisi varmaan kertoa havainnoistaan. Ett onko näitä erikoisia sydän- ym. oireita esiintynyt yliedustetusti. Saattaap nimittäin ollakii.

    Ehkä pistämme Pravdan tutkivaistsurnalistisen osaston keihäänkärjen, Hanna-tädin ottaan selkoo. Hän kun se alvariinsa jaksaa epäillä esivaltaa, politrukkeja ja puolustusvoimia kaikesta.

    Äänestä

  • Onko Hannan syväluotaava juttu jo huomisessa läpyskässä?

    Äänestä

  • Entäs moottoritien melu? Ja autojen sukellus tunneliin ja tunnelista pois? Tuleeko siitä infraääniä? Ne äänetkö ne rupes repiin niitä levyjäkin sieltä tunnelin katosta? Kysymyksiä riittää, vaan uskaltaako joku vastata?

    Muut kuin kaup.hallituksen puhheenjohtajatar, joka varmaan esiintyy siinä Antila-Anderssonin jutussakin asiantuntijana ja tuo Sitran tutkimusosaston näkemyksen asiaan. Hienoa että meillä on tälläsiä kaikkien alojen erikoisasiantuntijoita, joita ei politiikka eikä vapaa markkinatalous pysty jallittamaan!

    Äänestä

  • Et muistanut mainita Raunion etuihin sitä, että Levillä saa, etenkin kun mukana on valikoita seurue. Siellä saa ja kuulemma voi myös antaa. Missä vaiheessa Sitran päättävät pääsivät osille?

    Äänestä


  • Kysysinvaan kirjoitti:

    Et muistanut mainita Raunion etuihin sitä, että Levillä saa, etenkin kun mukana on valikoita seurue. Siellä saa ja kuulemma voi myös antaa. Missä vaiheessa Sitran päättävät pääsivät osille?

    Pöhinä on katkera kun ei päässyt Leville mutt sai potkut.

    Äänestä

  • Ainakin meidän pikku koirulista on tullu aivan hermoheikko täällä Ruununmyllyllä.
    Alan kyllä uskoa, että näiden lisääntyneiden kaameiden paukuttelujen infraäänet ovat kaiken takana. Rupeenpas kyseleen iltalenkillä muilta hauvoilta, että onko ollut oireiluita.

    Äänestä

  • Patarummusta voi tulla pikkasen infraääniä. Seuraava on leikattu Yle Hämeen uutissivuilta, vaan missä oli jääkiekkomailakunniakuja?:

    "Hämeenlinnasta Brysselissä ovat tällä viikolla vierailleet myös muun muassa valtuuston puheenjohtaja Iisakki Kiemunki, kaupunginjohtaja Timo Kenakkala sekä Sibelius-juhlavuoden johtaja Erkki Korhonen sekä kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sari Rautio.

    – Isojen yhteiskunnallisten muutosten aikana kulttuurin merkitys selittäjänä ja hyvinvoinnin lähteenä kasvaa. Hämeenlinnan kaupunki haluaa nostaa Sibeliuksen juhlavuonna monialaisen ja osallistavan kulttuurin esiin. Haluamme, että maailman Sibelius-pääkaupungissa kulttuuri on läsnä jokaisen arjessa, pienimmästä suurimpaan, sanoi Sari Rautio Brysselissä.

    Sibelius itse vieraili kaupungissa vuonna 1900 matkallaan Pariisin maailmannäyttelyyn. Muistopuu istutettiin Sibeliuksen syntymän 150-vuotisjuhlavuoden kunniaksi"

    Äänestä

  • Kiemunki lupasi roskakoritkin.

    Äänestä

  • Voi että

    Äänestä

  • typettää

    Äänestä

Siellä Brysselissä oli kokoomuslaisten itsensä junailema todella "tärkeä tapahtuma", johon valokuvien perusteella osallistui itse Jyrki "Maanpetturi" Käteinen, paksu tyttö Sirpuli Pietikäinen, pianonpimputtaja Erkki Korhonen ja sokerina pohjalla meidän ikioma "Einstein" Sartsa. Puunistutus tuntui olevan "syvästi uskonnollinen" tilaisuus meidän oikeistolaisille isänmaan ja uskonnon edustajille. Paikalle oli saatu tilattua muutama luottotoimittaja, muutoin tilaisuus näytti olevan vähäväkinen ja todella vaatimattomasti mediassa näkyvyyttä saava. Kannattiko maksaa näiden tyyppien lentoliput, majoitus yms. kulut jonkin helvetin koivunvesan istuttamisen ja sisäsiittoisten tunnepitoisten puheiden vuoksi?

P.S. Sari sai kutsun paikalle Sirpulilta, koska muisti nuolla sen persettä kehuessaan Sirpulin idioottimaista ideaa Hki-Tallinna välisestä liikennetunnelista.

Äänestä
  • Sirpuli johtavia hyväsiskojanne.

    Äänestä

  • Sartsan nuoriso raataa yötäpäivää Kantolan rantalepikossa. Hoh hoijjaa

    Äänestä

  • Mee Lulu nukkuun olet riehunut tarpeeksi tänäsesti.

    Äänestä

  • ArbeitMachtFrei- kirjoitti:

    Sartsan nuoriso raataa yötäpäivää Kantolan rantalepikossa. Hoh hoijjaa

    "Sartsan nuoriso raataa yötäpäivää Kantolan rantalepikossa. Hoh hoijjaa"
    ..Ja nuorison vanhemmat painaa pää märkänä kolmessa vuorossa Can_packilla tölkkiä maakuntaan..!

    Äänestä

Patalappu Sartsan veroinen einsteinn.

Äänestä
  • Lue Pravbaa tulet viisaaks opit totuuden

    Äänestä


  • Olet hyvä kehumaan itseäsi.

    Äänestä

  • Tytöt ovat kans kehunnu, kaikki on itse asiassa kehunnu, jokka ei oo pyörtynny!

    Äänestä

  • Kokoomuksen kahvilaosaston keihäänkärki on kovasti kannattanut keskustankin kehittämistä. Ja nys se keskusta si onki jo suurin puolue, pääministeripuolue.
    Kahvilat ovat oikea oikotie Suomen saamisessa nousuun. Juomalla kaksin käsin suuren eläkkeen turvin kahvia ainakin vatsahapot nousee kurkkuun.
    Ja lääkäri tietää, että kahvilan sokerikuorrutteiset munkkirinkilät ovat varsinainen terveyspommi. Super foodia. Niin että siän tulee kansanterveyskin kuntoon samalla.
    Yks pieni mutta on matkassa siän, että enää harvalla on rahaa mennä kahvilaan, kun kova linja on vieny duunimestat ja putsannu köyhäin taskut killingeistä.
    Mutta mitäs niillä pahalle haisevilla köyhillä siell kahvilassa tehtäisiinkään. On rikkaiden reteempi siell omiensa seurassa istuskella ja puhua henkeviä, joita köyhät kertakaikkiaan ei edes osaa.


    Orottakais vähäse, ku tää Sitran kaikkien alojen erityisasiantuntija, rva Rautio, vähän aikaa tossa pöhisee, niin on vasemmisto vähintään tokana, ellei jo aja kepuleista ohikin. Rautiolla kun on koko Sitran budjetti käytössä. Ja se ei olekaan ihan vähän. Sitä tarkoittaa parhaimmillaan tää kehitysyhteistyö.


    http://www.valomerkki.fi/puheenvuorot/kipeita-leikkauksia

    http://areena.yle.fi/1-3001541

    Äänestä

  • Pakko pakinasta antaa täydet pojot! Kiitos!

    Äänestä

  • Lulu huomenta.

    Äänestä


Mitävittua itket täällä Sari Rautiosta? Mene puhumaan kahdenkesken jos on asiaa paitsi että et ymmärrä hörhö mitään.

Äänestä
  • olen kyllä puhunut silmät sirrillään hän katsoo ja kysyy mitä te tarkoitatte ja hetken päästä kysyy mistähän on kyse hänen aikansa kun on mennyt puhelimen räpläykseen ja siihen keskittymiseen. suorrastaan säälin häntä tuo napoleon kompleksi kun ei ole mikään helppo hoidettava

    Äänestä


  • pian-hoitoon kirjoitti:

    olen kyllä puhunut silmät sirrillään hän katsoo ja kysyy mitä te tarkoitatte ja hetken päästä kysyy mistähän on kyse hänen aikansa kun on mennyt puhelimen räpläykseen ja siihen keskittymiseen. suorrastaan säälin häntä tuo napoleon kompleksi kun ei ole mikään helppo hoidettava

    Jokainen tekee noin kun kysyt aivan järjettömiä. Mees pian hoitoo.

    Äänestä


  • Välittäjät ovat pitkään pyytäneet suurimpia palkkioprosentteja Lappeenrannassa. Nyt kallein kiinteistönvälityskaupunki vaihtui.

    Vuoden 2015 kolmannella neljänneksellä kiinteistönvälityksen palkkioprosentit olivat Suomen korkeimmat Hämeenlinnassa, Asuntojenmyynti.fi-sivuston välityspalkkiovertailusta selviää.

    Hämeenlinna ohitti Lappeenrannan, jossa palkkioprosentit ovat olleet Suomen korkeimmat vuoden 2014 alusta asti.

    ”Mielenkiintoisen tilanteesta tekee se, että Hämeenlinnalaisilla välitystoimistoilla oli syyskuun alussa tehdyn otannan mukaan keskiarvollisesti suurista kaupungeista heikoimmat LKV-pätevyystasot”, Asuntojenmyynti.fin tiedotteessa sanotaan.

    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/selvitys-taalla-maksat-asunnonvalittajalle-eniten---palkkioissa-suuria-eroja/EcCTZ3gs?utm_source=leiki&utm_medium=iltalehti&utm_campaign=kontekstuaalinen&_ga=1.223635995.1826730716.1415006765


    http://www.iltalehti.fi/viihde/2015101720528696_vi.shtml

    Äänestä

  • Juu, juu,
    mutta poliittisen nk. päätöksenteon pätevyystasot ovatkin sitten jo aivan tapissa: Sartsa, Ihme-Iisakki, Isosuo!
    Kattokai ny ihmeessä Pravdan Justiina-liiteläpyskän kokosivun kansikuva, hirveetä kulttuuripornoo laidasta laitaan!
    Ja si viäl Pravdan hiukka kokkareisiin kallellaan kahareisin kenottava toimitus panee siähen selityksexi, jotta Selfie otettiin The LEHDEN pyynnöstä. Nythän ei vaan kukaan kuuna kullanvalkiana oisi epäillyt, että vallan valtaisan vallattoman vaatimaton Sartsa sitä ainaskaan omin päin ois ottannu. Eihän toki. Pyydettäessä ei tohtinut kieltäytyä. Hänellähän riittää Sitran kaikkien alojen erikoisasiantuntijan hommissa aivan tarpeeksi miettimistä ja kaupungin luotsaamisessa Kantolan elämöintipuistikosta via Kultahammasrannikko to Moottoritien kansi and Kirstulan kitukasvunen savisauniojankko & Iisakin fallospylooni! No ritiritarillinen Johan Nyt Jotakin Storkärr toki mielellään jeesaa. Hänhän on Katajistonkin kai jo kahteen kerttaan myynny. Ja joka kerta tullu voittoo. Ihan niinko sähvölaitosten myynneissäkin, joka tuota pikaa johtivatten valtakunnan ykkössijalle samoin tein. Nimittäin kaukolämmön ja sähkön hintatilastoissa. Että kyä pätevyystasossa löytyy.

    Äänestä

  • Lulua kalvaa taas valokuva.

    Äänestä

  • Saiko Sartsa kuvauspalkkionsa??

    Äänestä




  • Hynäkynttilä on nerokas

    Äänestä

Potrettikolmikon äo taitaa yhteenlaskettuna niukin naukin yltää sataan asti.

Äänestä
  • Ruma puhe herttaisesta Lulusta.

    Äänestä


  • Ja lipas täynnä

    Äänestä

Sari antoi lupauksen Tapahtumapuistosta, jotta työllistäisi nuoria. Tähän hyvään tarkoitukseen vedoten kansalaiset antoivat suostumukset kalliiseen puistoon. Mutta eipä ole työllistänyt sitten kuitenkaan. Kyseessä on VALHE. VALEPUKKI SARI. VALEPUKKI SARI. Menisit jonnekin muualle valehtelemaan omilla rahoillasi.

Äänestä
  • No voi nunnunnuu taas. Onko joku poliitikko antanut lupauksen? Onko lupaus jäänyt pitämättä? Käsittääkseni Sari on saanut itselleen ihan hyväpalkkaisen työn. Ei siitä pidä olla kateellinen. Mikä sinua estää ryhtymästä poliitikoksi ja hankkimaan itsellesi etuuksia? Oletko kenties tyhmä tai saamaton vai molempia?

    Äänestä

  • Hallintolaisen päivystysvastaisku heii!!

    Äänestä

  • Perziikki Kari päivystää ja loistava lyhyt vasteaika.

    Äänestä

  • PUK-koodi kirjoitti:

    Hallintolaisen päivystysvastaisku heii!!

    Miten meni noin niinkun Can-pack.

    Äänestä

  • CaN CANIA

    Äänestä

tottakai työllistää onhan luvannut tehdä hml.a oikein mallia otettavan pioneerin kotouttamisen saralla

Äänestä
  • Hieno tavoite!

    Äänestä

  • TALOUSTIETEEN OPPIKIRJASSA RAHAN OPETUS KORJATTU

    Yliopistojen pääsykoekirjana laajalti käytössä oleva Matti Pohjolan
    ²Taloustieteen oppikirja² on uudistettu ja rahan luominen on korjattu
    todellisuutta vastaavaksi. Aiemmin (esimerkiksi vuonna 2012
    julkaistussa 7. painoksessa) myönnettiin kyllä, että pankit luovat
    rahaa lainausprosessin yhteydessä.
    Rahan luominen esitettiin kuitenkin tapahtuvan ns. rahakerroinmallin
    mukaan, jossa pankit lainaavat tallettajien rahoja aina uudelleen ja
    uudelleen. Pankit siis tarvitsivat tallettajien rahoja myöntääkseen
    lainoja. Rahakerroinmalli tarkoitti myös, että keskuspankki viime kädessä
    säätelee rahan määrää päättämällä käteisen ja keskuspankkireservien
    määrästä.
    Matti Pohjola korjasi ²Taloustieteen oppikirjaa² sen jälkeen, kun
    Suomen Talousdemokratia ry:n puheenjohtaja Patrizio Lainà oli antanut
    hänelle palautetta. Nyt (esimerkiksi vuonna 2014 julkaistussa 11.
    painoksessa) rahakerroinmalli on unohdettu.
    Rahan luominen opetetaan nyt niin, että pankit eivät tarvitse
    tallettajien rahoja myöntääkseen lainoja vaan ne voivat hankkia
    vähimmäisvarantovaatimuksen täyttämiseksi vaadittavat keskuspankkireservit
    (velkapaperit) joko muilta (jo valmiiksi ylivelkaisilta) pankeilta tai
    suoraan keskuspankista (jotka ottavat velkaa Suomen Pankin kautta
    veronmaksajien piikkiin).
    Pankkien lainaustoimintaa ei siis enää rajoita tallettajien varat, vaan
    pankkien näkemys lainaajien luottokelpoisuudesta. Tämä on selvä parannus
    aiempaan ja vastaa hyvin todellisuutta.

    Talousdemokratia/Tiedote 22. 10 2015 / Patrizio Lainà

    Äänestä

  • YliopistoTaloutta kirjoitti:

    TALOUSTIETEEN OPPIKIRJASSA RAHAN OPETUS KORJATTU

    Yliopistojen pääsykoekirjana laajalti käytössä oleva Matti Pohjolan
    ²Taloustieteen oppikirja² on uudistettu ja rahan luominen on korjattu
    todellisuutta vastaavaksi. Aiemmin (esimerkiksi vuonna 2012
    julkaistussa 7. painoksessa) myönnettiin kyllä, että pankit luovat
    rahaa lainausprosessin yhteydessä.
    Rahan luominen esitettiin kuitenkin tapahtuvan ns. rahakerroinmallin
    mukaan, jossa pankit lainaavat tallettajien rahoja aina uudelleen ja
    uudelleen. Pankit siis tarvitsivat tallettajien rahoja myöntääkseen
    lainoja. Rahakerroinmalli tarkoitti myös, että keskuspankki viime kädessä
    säätelee rahan määrää päättämällä käteisen ja keskuspankkireservien
    määrästä.
    Matti Pohjola korjasi ²Taloustieteen oppikirjaa² sen jälkeen, kun
    Suomen Talousdemokratia ry:n puheenjohtaja Patrizio Lainà oli antanut
    hänelle palautetta. Nyt (esimerkiksi vuonna 2014 julkaistussa 11.
    painoksessa) rahakerroinmalli on unohdettu.
    Rahan luominen opetetaan nyt niin, että pankit eivät tarvitse
    tallettajien rahoja myöntääkseen lainoja vaan ne voivat hankkia
    vähimmäisvarantovaatimuksen täyttämiseksi vaadittavat keskuspankkireservit
    (velkapaperit) joko muilta (jo valmiiksi ylivelkaisilta) pankeilta tai
    suoraan keskuspankista (jotka ottavat velkaa Suomen Pankin kautta
    veronmaksajien piikkiin).
    Pankkien lainaustoimintaa ei siis enää rajoita tallettajien varat, vaan
    pankkien näkemys lainaajien luottokelpoisuudesta. Tämä on selvä parannus
    aiempaan ja vastaa hyvin todellisuutta.

    Talousdemokratia/Tiedote 22. 10 2015 / Patrizio Lainà

    TALOUSTIETEEN OPPIKIRJASSA RAHAN OPETUS KORJATTU

    Yliopistojen pääsykoekirjana laajalti käytössä oleva Matti Pohjolan

    ²Taloustieteen oppikirja² on uudistettu ja rahan luominen on korjattu

    todellisuutta vastaavaksi. Aiemmin (esimerkiksi vuonna 2012

    julkaistussa 7. painoksessa) myönnettiin kyllä, että pankit luovat

    rahaa lainausprosessin yhteydessä.

    Rahan luominen esitettiin kuitenkin tapahtuvan ns. rahakerroinmallin

    mukaan, jossa pankit lainaavat tallettajien rahoja aina uudelleen ja

    uudelleen. Pankit siis tarvitsivat tallettajien rahoja myöntääkseen

    lainoja. Rahakerroinmalli tarkoitti myös, että keskuspankki viime kädessä

    säätelee rahan määrää päättämällä käteisen ja keskuspankkireservien

    määrästä.

    Matti Pohjola korjasi ²Taloustieteen oppikirjaa² sen jälkeen, kun

    Suomen Talousdemokratia ry:n puheenjohtaja Patrizio Lainà oli antanut

    hänelle palautetta. Nyt (esimerkiksi vuonna 2014 julkaistussa 11.

    painoksessa) rahakerroinmalli on unohdettu.

    Rahan luominen opetetaan nyt niin, että pankit eivät tarvitse

    tallettajien rahoja myöntääkseen lainoja vaan ne voivat hankkia

    vähimmäisvarantovaatimuksen täyttämiseksi vaadittavat keskuspankkireservit

    (velkapaperit) joko muilta (jo valmiiksi ylivelkaisilta) pankeilta tai

    suoraan keskuspankista (jotka ottavat velkaa Suomen Pankin kautta

    veronmaksajien piikkiin).

    Pankkien lainaustoimintaa ei siis enää rajoita tallettajien varat, vaan

    pankkien näkemys lainaajien luottokelpoisuudesta. Tämä on selvä parannus

    aiempaan ja vastaa hyvin todellisuutta.

    Talousdemokratia/Tiedote 22. 10 2015 / Patrizio Lainà

    Äänestä

  • mitäs jos ruukki loppuu mistä sitten töitä. uhka on vieläkin

    Äänestä






  • Aamun Pravdassa oli juttu: Naispäättäjät uskovat maahanmuuttajien tuovan
    e l i n voimaa! Nii-in.

    Äänestä


  • tarkoittaakohan tuo nopea kotoutus että lammin pojat siirretään suorraan eläkkeelle. vai onko sari jonkun viisasten kiven kääntänyt kun euroopassa tuo homma ei ole onnistunut vuosienkaan saatossa. eikä tule onnistumaan

    Äänestä

  • Lulu ja Sartsa, hei,
    kattokai toi tosi tarkkaan, ja tehkää si yhress tandemtuottavuusloikka vihriäisiin. Se on meitin uus suunta ny, nää saakelin Soinit ja Stubit sekä Kataiset on ryssineet oikein raskaasti:

    http://areena.yle.fi/1-2449085?autoplay=true

    Äänestä

  • ELINVOIMAA- kirjoitti:

    Aamun Pravdassa oli juttu: Naispäättäjät uskovat maahanmuuttajien tuovan
    e l i n voimaa! Nii-in.

    No jos peittojen heilumista käytetään aktiivisuusindeksinä, niin siinä etelän pojat saavat aikaan oman "piikin". Aivan varmaan rupee vällyistä pölyt lähtemään Hämeessäkin, kun ensikontaktit on saatu luotua.

    Äänestä

  • Suuri ajattelija, Sairion Vanaja, Sitran Sartsa on sanonut: Jääkiekko on kontaktilaji!

    Äänestä



  • paska myy

    Äänestä







  • Sari meitin on kultakokkareita,
    kaunoluistimii kannatamme ja jääkiekkohokkareita ...

    Äänestä



  • Edellisten vinkkaajalle valoisat kiitokset!

    Äänestä

  • uskomattomia

    Äänestä

Lulustoorei.

Äänestä

Sari työllistää nuoret ja Can-pack heidän vanhempansa.

Äänestä

Totaali kaaos

yle.fi/uutiset/professori_hallituskriisista_kurssi_joko_kaantyy_tanaan_tai_suomi_syoksyy_kaaoksen_reunalle/8436516

Äänestä

Toivakan perheen touhuilut kiteyttää erittäin hyvin kokoomuslaisten ajatusmaailman: Rahat mulle, verot sulle!! Olen ihan varma, että kokoomusääliö Sartsa puolustaisi tällaista toimintaa ihan rehellisenä ja hyväksyttävänä liiketoimintana. Toiminta on tehty lailliseksi lain säätäjien toimesta. Lainsäätäjiä me itse valitsemme joka kerta eduskuntavaalien yhteydessä.
Rikkaat kyllä osaavat hakea eksperttiensä avulla kaikki mahdolliset lakien ja säädösten porsaanreiät, jotta välttyvät verojenmaksulta. Sitten nämä samaiset kieroilijat kyynelehtivät itsenäisyyspäivänjuhlissa yhteisen isänmaamme puolesta ja vakuuttavat vankkaa isänmaallisuuttaan. Rikkaiden isaänmaallisuus loppuu siihen, kun itsenäisyyden rakentaminen ja ylläpito alkaa maksaa heille edes jotakin.
Heidän rahojaan ja verottajalta piiloon hinattua omaisuutta meidän sitten pitäisi puolustaa kriisiaikoina! Ei taida tulla kauppoja siitä asiasta.

Äänestä

sari on luvannut työllistää mamut entä me omat työttömät vai onko möly puistossa töitä 9.e pv. meille

Äänestä
  • Lupailu on ilmaista.

    Äänestä

  • Perziikki Heini sen tietää.

    Äänestä

  • Ai hei-hi heini!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mistärahat kirjoitti:

mistähän sari meinaa tuolle piristys ruiskeelle töitä löytää. no valoon tietysti 100 ja onhan niitä muitakin huu haa firmoja mutta me ne hölmöilyt viime kädessä maksetaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu