Huomasin just eläneeni yli varojeni. Kuukausi näin alussa ja rahaa enää muutama satanen. Aloitin projektin, johon ei olisi pitänyt ryhtyä nyt syksyllä.
Ilman sitä olisin pärjäillyt hyvin.
Elin kuin kuplassa, nyt pystyn toteuttamaan vuosia hiertäneen korjauksen. Nyt tuntuu tosi kurjalta. Mutta enpä ole tässä yksin. Aika on nyt kurja.
Ilman sitä olisin pärjäillyt hyvin.
Elin kuin kuplassa, nyt pystyn toteuttamaan vuosia hiertäneen korjauksen. Nyt tuntuu tosi kurjalta. Mutta enpä ole tässä yksin. Aika on nyt kurja.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli kenen rahoilla elät....
Kukako elättää?
Töitä, jotka eivät kaikille kelpaisi olen tehnyt ikäni. Ei niistä paljon eläkettä kertynyt.
Korvessa aikuiseksi eläneenä en viihdy kerrostaloasunnossa. Sain jopa sydämen rytmihäiriön.
Muutin vanhan pienkiinteistön saunakamariin, ja kas, rytmihäiriö poistui.
Siihen aikaan pankeista sai helposti lainaa. Ovela huijari kauppasi minulle täystuho-ok talon. Kaikki pitää ajan kanssa uusia vesikatosta alkaen.
Puuhamies olen aina ollut. Sossun ovea en ole kehdannut avata tiukkoinakaan aikoina.
Nyt pankki korotti luottokortti summaa, jolla keplottelen jälleen rimaa hipoen eteenpäin.
ehkä saisit toimeentulotuesta jotain tai sitten joku läheisistäsi lainaisi, maksat sitten takaisin vaikka pienissä erissä.
Jossakin jaellaan, kirkko, hyvtek.järjestöt ruokakasseja, jospa sellaisen paikan löytäisit omalta asuinpaikkakunnaltasi, niin saisit ainakin jotain ruokaa.
Jatkoa aloitukseen.
Traumojen raunioittama psyykeni tekee mahdottomaksi laita sukulaisilta yhtään mitään. Jouduin lainaamaan kun osatekoproteesit olivat niin kalliit, myös välttämättömättömät.
Mutta kuinkas ollakaan. Valoa näkyy tunnelin suulla. Eikä se ole lähestyvä tavarajuna. Kosteusvaurio pakotti korjaustyöhön.
Tähän taitoni ja voimani eivät riittäneet. Pankkilainan turvin tilasin aikoinani ammattimehen tekemään parhaan kesän aikana tarvittavan remontin.
Tämä oli kesällä 2014. Avulias työkaveri tekia veroilmoituksen. Nyt saan joulukuussa 1550€ veronpalautuksen.
Yksinäisenä henkilönä teen ruokani tietenkin itse. Peruna on halpaa. Halpahallista ostan säilykelihaa, aletarjouksena. Tai makaroonia.
Lasken päiviä. En käy törsäämään rahat saatuani. Pankki nappaa päältä osansa sopimuksestamme. Sitten en tarvitse mennä nolona pankkitiskille pyytämään kuukausierän maksulykkäystä.