Tietoja tekijöistä kaksi alle 15 vuotiasta poikaa saatu kiinni. Onko pojat oman kylän pahantekijöitä? vai mistä kuka tietää. Ei siinä kotikasvatusta ole opetettu ettei toisten omaisuutta saa rikkoa, varastaa ja ainakaan tuhopolttaa kenenkään taloa. Mistäpä tietää ettei samat kaverit laita tuleen taas jonkun taloa nämähän on pedofiilejä. Vaikka alaikäisiä niin teosta pitäisi antaa tuomio ja vahinhonkorvausvastuu tejoista ja sitten, kun on täysikänen niin ei, kun vaan linnaan lusimaan ja miettimään tekosiaan. Sanotaan, että lapset ottaa mallia vanhemmistaan kukapa tietää, vaikka vanhemmat olisivat rikollisia.
Mökkipalo ja mökkimurtoja Petäjäveden Kuivasmäessä
10
384
Vastaukset
- pikkukriminaalithoitoon
Suuri kiitos alueen POLIISIVOIMILLE, ku ootte selvittänyt mökin tuhopolton ja ns.karkkivarkaat. erittäin hyvää työtä.KIITOS!
- tietoo
Ovatkohan kylän nuorisoo?
- kummunmäkikylä
enennen mummun mk aikaan .jos joku sytytti rakennuksen.jossa sähköt ja asumusta. oli pääsääntöisesti MURHAPOLTTO. vieläkö on näin.??
- tietoo
Keitähän olivat pahanteossa kuka tietää???
- eitullutrikollista
Nuorena se on vitsa väännettävä, poikaset on jo alle kolmekymppisinä kokeneita rikollisia ja useasti olleet jo linnanjuhlissa.
Tällaista se on kun herranpelko on nykyään tuntematon käsite ja tuntematon käsite on myös kunnon selkäsauna koivun oksalla joka ennen muinoin piti itse käydä vielä hakemassa ja jos ei oksaa ehtinyt rankaisija saamaan niin oksan virkaa toimitti nahkavyö.
Tällaista oli -70 luvulla vielä, mutta osattiin sitä vastatoimet, piilouduin niin pitkäksi aikaa että molemmat vanhemmat oli hädissään mihin poika on mennyt, ei kai vaan järveen, hihittelin vanhan veneen alla kiukku kurkussa.
- TurpiinVaanJaOnnea
Siinä isä voi varmaan antaa muutaman tunnin kurinpalautuksen pojille laskun saadessaan. Mökin arvoa sisältöineen ei tavallisen duunarin palkalla makseta muutamaan kymmeneen vuoteen. :)
- Maireeimökötäenää
Ovatko pojat jonkun YH jälkikasvua.vai kunnon perheen vintiöitä.jossa lasten oma äiti ja isä asuvat samassa kodissa??onko pojilla jo mopot hallussa ja mopon ajokortti suoritettu autokoulussakin.??
- mopo-
Keitähän ne tallaiset ovat??? jos ajelevat mopoilla. 15-vuotias saa ajaa vain liikenteessä mopolla ja pitää olla suoritettu mopokortti.
- koivuniemenherra-
Ovatko tehneet muualla ilkivaltaa, tuhotöitä?
- Anonyymi
koivuniemenherra- kirjoitti:
Ovatko tehneet muualla ilkivaltaa, tuhotöitä?
Ovat !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1594253
- 153142
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352690- 252288
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.552183Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191838Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391695Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301684Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581286Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341151