Mökkipalo ja mökkimurtoja Petäjäveden Kuivasmäessä

syytteeseen

Tietoja tekijöistä kaksi alle 15 vuotiasta poikaa saatu kiinni. Onko pojat oman kylän pahantekijöitä? vai mistä kuka tietää. Ei siinä kotikasvatusta ole opetettu ettei toisten omaisuutta saa rikkoa, varastaa ja ainakaan tuhopolttaa kenenkään taloa. Mistäpä tietää ettei samat kaverit laita tuleen taas jonkun taloa nämähän on pedofiilejä. Vaikka alaikäisiä niin teosta pitäisi antaa tuomio ja vahinhonkorvausvastuu tejoista ja sitten, kun on täysikänen niin ei, kun vaan linnaan lusimaan ja miettimään tekosiaan. Sanotaan, että lapset ottaa mallia vanhemmistaan kukapa tietää, vaikka vanhemmat olisivat rikollisia.

10

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkukriminaalithoitoon

      Suuri kiitos alueen POLIISIVOIMILLE, ku ootte selvittänyt mökin tuhopolton ja ns.karkkivarkaat. erittäin hyvää työtä.KIITOS!

      • tietoo

        Ovatkohan kylän nuorisoo?


    • kummunmäkikylä

      enennen mummun mk aikaan .jos joku sytytti rakennuksen.jossa sähköt ja asumusta. oli pääsääntöisesti MURHAPOLTTO. vieläkö on näin.??

    • tietoo

      Keitähän olivat pahanteossa kuka tietää???

      • eitullutrikollista

        Nuorena se on vitsa väännettävä, poikaset on jo alle kolmekymppisinä kokeneita rikollisia ja useasti olleet jo linnanjuhlissa.

        Tällaista se on kun herranpelko on nykyään tuntematon käsite ja tuntematon käsite on myös kunnon selkäsauna koivun oksalla joka ennen muinoin piti itse käydä vielä hakemassa ja jos ei oksaa ehtinyt rankaisija saamaan niin oksan virkaa toimitti nahkavyö.

        Tällaista oli -70 luvulla vielä, mutta osattiin sitä vastatoimet, piilouduin niin pitkäksi aikaa että molemmat vanhemmat oli hädissään mihin poika on mennyt, ei kai vaan järveen, hihittelin vanhan veneen alla kiukku kurkussa.


    • TurpiinVaanJaOnnea

      Siinä isä voi varmaan antaa muutaman tunnin kurinpalautuksen pojille laskun saadessaan. Mökin arvoa sisältöineen ei tavallisen duunarin palkalla makseta muutamaan kymmeneen vuoteen. :)

    • Maireeimökötäenää

      Ovatko pojat jonkun YH jälkikasvua.vai kunnon perheen vintiöitä.jossa lasten oma äiti ja isä asuvat samassa kodissa??onko pojilla jo mopot hallussa ja mopon ajokortti suoritettu autokoulussakin.??

      • mopo-

        Keitähän ne tallaiset ovat??? jos ajelevat mopoilla. 15-vuotias saa ajaa vain liikenteessä mopolla ja pitää olla suoritettu mopokortti.


      • koivuniemenherra-

        Ovatko tehneet muualla ilkivaltaa, tuhotöitä?


      • Anonyymi
        koivuniemenherra- kirjoitti:

        Ovatko tehneet muualla ilkivaltaa, tuhotöitä?

        Ovat !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 70
      1062
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      994
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      925
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      707
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe