Mistä Kuopiosta voi ostaa postimerkkeilyyn kuuluvaa tavaraa.
Vastaukset 7
- kkdjs
tilaa netistä alan kauppiailta´..
- omansahakenut
Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.
- kokeillut
omansahakenut kirjoitti:
Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.
Kyllä, yksityiseltä ostettaessa ei tarvitse maksella edes postiennakkomaksua 4,30€, kun maksaa rahat suoraan tilille. Se on niin kätevää ja edukasta.
- Varovainen
http://www.spkl.fi/ lista kauppiasta.
Huuto.net ja systeemi.net sekä tori - näistä löytyy lisää tavaraa.
Älä osta kallista kohdetta, ennen kuin näet sen ja sillä on aitoutus.
Väärennettyjä liikkuu aivan liikaa ja välillä myyjällä ei ole edes aikomusta
toimittaa ostettua kohdetta.- onneksiniin
Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.
- Varovainen
onneksiniin kirjoitti:
Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.
Kerääjä voivat olla rehellisiä, mutta myyjistä ei aina tiedä. Varsinkin Huuto.net ja Tori viliseen kaikken sortin myyjää. Itse olen ostanut systeemistä, huudosta, kerhojen ja kauppiaiden huutokaupoista noin 300-400 kohdetta. Kaksi kohdetta on "hukkunut" matkalla, kerran on tullut väärä kohde ja kerran kohde ei vastannut kuvausta. Ei aika hyvin on mennyt. Nykyisin pyydän aina kirjattuna - postilaatikot lukottomat sellaiset eivät ole turvallisia.
Nykyisin en osta mitään yli 100€ hintaista ennen kuin ihan itse näen kohteen. Enkä tarjoa huutokauppaankaan ennen kuin ole käynyt kohteen näyttössä. Muutaman kerran on kuvaus ja kohde poikenneet varsin merkittävästi toisistaan - eikä tarjousta ole tullut jätettyä. - merkkiuskollinen
Niinpä, lasten keräämät kansiot ovat joskus huonolaatuisia. Jos esim. liimakkeina on käytetty teipinpätkiä, voi merkkeihin imeytyä ikäänkuin rasvaisia läiskiä. On myös mahdollista, että merkit on liimattu erikeeperillä tai bostikilla viimeisen päälle. Tällaisia koetan välttää. Kun merkit on jostain korteista irroitettu repimällä tai höyryttämällä, paperi on voinut paikoitellen ohentua niin, että läpi näkyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS682093Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.14861Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43692- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35574- 49550
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546