Mistä Kuopiosta voi ostaa postimerkkeilyyn kuuluvaa tavaraa.
Keräilijä.
7
189
Vastaukset
- kkdjs
tilaa netistä alan kauppiailta´..
- omansahakenut
Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.
- kokeillut
omansahakenut kirjoitti:
Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.
Kyllä, yksityiseltä ostettaessa ei tarvitse maksella edes postiennakkomaksua 4,30€, kun maksaa rahat suoraan tilille. Se on niin kätevää ja edukasta.
- Varovainen
http://www.spkl.fi/ lista kauppiasta.
Huuto.net ja systeemi.net sekä tori - näistä löytyy lisää tavaraa.
Älä osta kallista kohdetta, ennen kuin näet sen ja sillä on aitoutus.
Väärennettyjä liikkuu aivan liikaa ja välillä myyjällä ei ole edes aikomusta
toimittaa ostettua kohdetta.- onneksiniin
Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.
- Varovainen
onneksiniin kirjoitti:
Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.
Kerääjä voivat olla rehellisiä, mutta myyjistä ei aina tiedä. Varsinkin Huuto.net ja Tori viliseen kaikken sortin myyjää. Itse olen ostanut systeemistä, huudosta, kerhojen ja kauppiaiden huutokaupoista noin 300-400 kohdetta. Kaksi kohdetta on "hukkunut" matkalla, kerran on tullut väärä kohde ja kerran kohde ei vastannut kuvausta. Ei aika hyvin on mennyt. Nykyisin pyydän aina kirjattuna - postilaatikot lukottomat sellaiset eivät ole turvallisia.
Nykyisin en osta mitään yli 100€ hintaista ennen kuin ihan itse näen kohteen. Enkä tarjoa huutokauppaankaan ennen kuin ole käynyt kohteen näyttössä. Muutaman kerran on kuvaus ja kohde poikenneet varsin merkittävästi toisistaan - eikä tarjousta ole tullut jätettyä. - merkkiuskollinen
Niinpä, lasten keräämät kansiot ovat joskus huonolaatuisia. Jos esim. liimakkeina on käytetty teipinpätkiä, voi merkkeihin imeytyä ikäänkuin rasvaisia läiskiä. On myös mahdollista, että merkit on liimattu erikeeperillä tai bostikilla viimeisen päälle. Tällaisia koetan välttää. Kun merkit on jostain korteista irroitettu repimällä tai höyryttämällä, paperi on voinut paikoitellen ohentua niin, että läpi näkyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t833218Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881757Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131357Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241173Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121- 501118
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481109- 511016