Keräilijä.

kopperi

Mistä Kuopiosta voi ostaa postimerkkeilyyn kuuluvaa tavaraa.

7

341

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkdjs

      tilaa netistä alan kauppiailta´..

      • omansahakenut

        Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.


      • kokeillut
        omansahakenut kirjoitti:

        Totta, esim. tori.fi näyttää sisältävän suom. merkkejä ja ensipäivänkuoria.

        Kyllä, yksityiseltä ostettaessa ei tarvitse maksella edes postiennakkomaksua 4,30€, kun maksaa rahat suoraan tilille. Se on niin kätevää ja edukasta.


    • Varovainen

      http://www.spkl.fi/ lista kauppiasta.
      Huuto.net ja systeemi.net sekä tori - näistä löytyy lisää tavaraa.
      Älä osta kallista kohdetta, ennen kuin näet sen ja sillä on aitoutus.
      Väärennettyjä liikkuu aivan liikaa ja välillä myyjällä ei ole edes aikomusta
      toimittaa ostettua kohdetta.

      • onneksiniin

        Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.


      • Varovainen
        onneksiniin kirjoitti:

        Kyllä luotettaviakin myyjiä toki vielä on. Kuvakin jo auttaa tavaran aitouttamisessa. Kannattaa ostaa myyjältä, jolla on useita ilmoituksia, koska silloin vilppi on epätodennäköisempää. Yleensäkin postimerkkeilijät ovat rehellistä väkeä.

        Kerääjä voivat olla rehellisiä, mutta myyjistä ei aina tiedä. Varsinkin Huuto.net ja Tori viliseen kaikken sortin myyjää. Itse olen ostanut systeemistä, huudosta, kerhojen ja kauppiaiden huutokaupoista noin 300-400 kohdetta. Kaksi kohdetta on "hukkunut" matkalla, kerran on tullut väärä kohde ja kerran kohde ei vastannut kuvausta. Ei aika hyvin on mennyt. Nykyisin pyydän aina kirjattuna - postilaatikot lukottomat sellaiset eivät ole turvallisia.

        Nykyisin en osta mitään yli 100€ hintaista ennen kuin ihan itse näen kohteen. Enkä tarjoa huutokauppaankaan ennen kuin ole käynyt kohteen näyttössä. Muutaman kerran on kuvaus ja kohde poikenneet varsin merkittävästi toisistaan - eikä tarjousta ole tullut jätettyä.


      • merkkiuskollinen

        Niinpä, lasten keräämät kansiot ovat joskus huonolaatuisia. Jos esim. liimakkeina on käytetty teipinpätkiä, voi merkkeihin imeytyä ikäänkuin rasvaisia läiskiä. On myös mahdollista, että merkit on liimattu erikeeperillä tai bostikilla viimeisen päälle. Tällaisia koetan välttää. Kun merkit on jostain korteista irroitettu repimällä tai höyryttämällä, paperi on voinut paikoitellen ohentua niin, että läpi näkyy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1423
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      336
      1215
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1013
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      323
      1002
    5. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      135
      849
    6. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      52
      818
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      811
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      708
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      615
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      556
    Aihe