Miten pääsis eläkkeelle?

vinkkejä_kaivataan

Moikka!

Olen alle 40 vuotias mies. Kaikki meni pienten-vero-kirjanpito-rikosten ja konkurssin seurauksena.
Miten pääsis eläkkeelle niin, että ei tarvisi tätä joka kuukautista toimeentulotuen hakua tehdä?

Ajatuksena olis muuttaa etelään ja pystyisi netin kautta laittamaan eläkeasiat aina kun tarve vaatii.

Nyt kun saa työttömyysrahaa ja pienen summan sossusta joutuu pyörittelemään papereita paljon.

Mitään motivaatiota ei ole töitä tehdä koska kaikki menee ulosottoon jne. koskaan en tule vaikka töissä olis niitä maksettua

6

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistänäitä

      Eläkkeelle pääsee, kun tietty eläkeikä saavutetaan. Työkyvyttömyyseläkkeelle pääsee tai joutuu, kun on niin sairas, että työn tekeminen ei onnistu. Lisää kysymyksiä?

    • PariNeuvoo

      Todennäköisesti et ihan noin vain eläkkeelle pääse jos kyseessä on asennevammasta johtuva työkyvyttömyys.

      Parempi vain luovut kämpästäsi, laitat osoitteeksesi poste restante ja muutat ulkomaille töihin. Näin saat ulkomaiseen palkkaasi kivan 500e/kk lisän muun palkkasi lisäksi ja ulkomailla asuminen on huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Työmarkkinatuesta ei voi vouti vetää välistä ja sitä on helppo hakea netin kautta ulkomailta, toisin kuin toimeentulotukea sillä sossu huomaa helpommin ulkomailla asumisesi kuin kela.

    • asiaaantuntijac

      Miten voittais lotossa?

    • karhunpalvelusta

      Rolli ihan selvästi. Jokainen täysjärkinen tietää ettei työkyvyttömyyseläkkeelle noin vain onnistu jäämään. Se on pitkä prosessi sairauksineen ja todellisuudessa sinne ei pääse edes oikeasti työkyvyttömät. Työ on itsestään arvo ja ulosoton jälkeenkin jäisi elämiseen osa. Vain niin voit saavuttaa itsekunnioituksen ja antaa itsestäsi osan läheisillesi.
      En usko että oli oikea kysymys, vaan jonkun luulotautisen rolli, joka antaa vääristynyttä mielikuvaa tahallaan.
      Mutta rehellisyys maan perii sanoo jo vanha sanalasku. Huijaamalla toisia huijaakin itseään ja tekee itselleen karhunpalveluksen.

      • lkdkdvkdvkdv

        tuo Työ on ennen ollut arvotettu asia , nyt ei ole enää hävettävää jäädä pois töistä kun vero rahat tuhlataan elintasopakolaisiin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11


    • Lkdollari

      Totta. Yhteiskunnan moraali on heikentynyt ja seurauksena myös kansalaisten moraali. Surullista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe