kolesteroli koetta ennen

Eli vaikuttaako edellisen päivän syömiset kolesteroliarvoon?
Jos vetäisen iltapalaksi maggaraa ja maissia voilla valeltuna, näyttääkö kolesteroli aamulla korkeampaa kuin jos söisin kaurapuuroa? Pohdiskelen vain ☺
7875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kolesteroli ei nouse hetkessä, et voi huijata koetta

Äänestä

Tästäkin asiasta vähän ristiriitaista tietoa joka paikka täynnä.

Äänestä
  • Kokonaiskolestrolini oli 3.9.2015 Kol 6.7 ,siis hdl 2.07 ,LDL 4.0 ja trig 1.40..Nooh,18 päivän kuluttua, (otinkerran päivässä atorvastatiinia 10mg,jätin pois oliviiöljyn ja kerran päivässä nauttimani valkosipulikynnen ,eikä tippaakaa alkoholia) (muutenkin olen erittäin kohtuukäyttäjä),,,JA KATSO,KOKONAISKOSTROLI OLI 3.9. Siis muuttui todella lyhyessä ajassa. Revi siitä sitten?

    Äänestä

  • Tossa on Nopelin arvonen tulos.
    Kiirjoota kirja ja/tai julkaise ruokavalio/elämäntaparemonttisi, varma bestselleri.
    Nopeeli tulee myös oitis.

    Taikka valehtelijoiden kerhon kiertopalkinto ;)

    Äänestä

Kiitos,mutta olipa kirjoituksesi täysin aiheeton.

Äänestä

Eikös tuo kolesterooli koe ole ns. paastokoe labroissa ? Eli sun täytyy olla edelliset 12 tuntia syömättä ja juomatta joten tätä taustaa vasten ajatellen ei pitäisi olla vaikutusta juuri edellisen päivän syömisillä ?
Ottamasi atorvastatiini on juuri kolesterolia alentava lääke jota olet ottanut lähes 3 viikkoa niin se tuohon tulokseen nähdäkseni eniten vaikuttaa.
Kokonaiskolesterolisi on 3,9 (on hyvä) mut puhutaan noista hyvistä ja huonoista kolesteroleista eli hdl ja ldl arvoista jotka tuntuvat aika korkeilta eli tulos ei välttämättä olekaan niin hyvä jos katsot netistä vaikka viitearvoja missä noiden lukujen pitäisi kohdallasi (nainen/mies) - olla löytyy ihan googlaamalla.
Itselläni tuo hdl (hyvä kolesteroli) on 1,2 mmol/l ja se paha kolesteroli ldl 2,4 mmol kokonaiskolesteroli 3,8. Trigly 0,86.
Kyllähän noita saa ruokailutottumuksilla muutettua helpostikin ylöspäin niin kait sama pätee myös alaskin päin mutten usko et ihan yhdessä yössä. Atorvastatiini auttaa saavuttamaan nopeastikin tuloksia.

Äänestä

Kyllä,,,Hdl on ollut 45 vuotiaasta saakka( ,-nyt olen65v), aina 2.05-2.4 välillä,mitattu on vuosittain,kiitos hyvän työterveyshuollon (olen sydäntautisukua)., ja trig olleet 0.4-1.2. Nyt vaan pomppas tuossa kesän jälkeisessä tuloksessa.
Geenit ,ne geniit,ei muutako lenkille ja salille,se on kivaa.Pari pallolajennukset tehty viime vuosina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nununu kirjoitti:

Eli vaikuttaako edellisen päivän syömiset kolesteroliarvoon?
Jos vetäisen iltapalaksi maggaraa ja maissia voilla valeltuna, näyttääkö kolesteroli aamulla korkeampaa kuin jos söisin kaurapuuroa? Pohdiskelen vain ☺

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu