Viittaako masennus nivelrikkoon?

Olen 17v lukiota käyvä poika. Viime kesänä kun koulut loppui, niin sairastuin masennukseen. Samoihin aikoihin minulle kehitty nivelrikko. Eli voiko masennus vaikuttaa nivelrikkoon mitenkään?
8192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei

Äänestä
  • Mahdollisesti voi vaikuttaa. Syytä nivelrikkoon ei vielä tiedetä vaikka se on kaikista yleisin nivelsairaus. Itselläni reuma, jonka puhkeamista taatusti edesauttoi vuosikausien ahdistus. Myöhemmin todettiin myös nivelrikko. Masennus/ahdistus voi olla yhtenä laukaisevana tekijänä muiden tekijöiden kuten unettomuuden ja huonon ruokavalion kanssa. Nivelrikkohan on tulehdussairaus ja en epäile etteikö stressi vaikuttaisi tulehduksen puhkeamiseen. Nivelrikko voi olla myös periytyvää, että jos on isällä tai äitillä ollut myös nuorena niin sitten on sitä perua.

    Älä kuitenkaan masennu lisää. Panosta niihin asioihin mistä pidät ja koeta pitkällä tähtäimellä toteuttaa vaikka jokin realistinen unelmasi. Ihminen kykenee paljon enempään kuin itse uskoo.

    Äänestä

Söitkö kuurin ssri lääkkeitä, ja sormet turposivat ja tulivat kipeiksi?

Äänestä

Pidempiaikaisesta stressistä puhkee usein masennus ja ahdistus. Siitä seuraa tulehdusta, joka vaikuttaa niveliin. Liikunta ja hyvä ruokavalio vähentää tulehdusta. Myös masennuslääke poistaa tulehdusta.

Äänestä

"Viime kesänä kun koulut loppui, niin sairastuin masennukseen."

Oikea nimitys tuolle on vitutus.

Jos kuvittelee masnetuneensa, ihminen sairastuu aivan varmasti ennenpitkää ja MENETTÄÄ KOKOELÄMÄNSÄ.

Jos sanoo että vituttaa, niin paranee tuossa tuokiossa.

Kukaan ei halua elättää loisia.

Äänestä

No niin. Tässä meillä on elävä esimerkki nuoren sukupolven edustajasta, joka on mediasta ja viranomaisten piiristä tulleen uuskielen ansiosta alkanut nähdä masennuksen fyysisenä sairautena.

Yksi yliampuvimmista teorioista (todistamaton teoria, totta kai) on, että olisi olemassa masennus-virus, joka tarttuu ihmisestä toiseen, aiheuttaa tulehdusreaktion aivoissa, tuhoaa välittäjäaineiden reseptoreita ja aiheuttaa haluttomuutta, apaattisuutta tai liiallista toimeliaisuutta, mielihyvän tuntemisen vaurioita.

Äänestä

Ja minä sano perk_leen puoskarit.

Kun masentuu voi se todellakin olla oire aineenvaihdunta, puutostilasta tai muusta yleensä tulehdussairaudesta siinä kuin pidemmälle menneenä sitten aiheuttaa kudos ja niveloireita.

Toisaalta niveloireet alkaa kyllä pidemmän päälle vituttaa ja masentaa joka on täysin normaalia eikä mikään heikkolahjaisuuden tai aivopesun ja nyky-yhteiskunnan ongelma. Se kertoo siitä, että ihminen on ihminen!

Periksi antamattomuus, lepo ja virikkeiden keksiminen sekä toiminta ovat lääkettä, mutta niin on myös jääräpäinen ja sinnikäs todellisen ja pohjimmaisen syyn etsiminen.

Äänestä

Luulosairautta___

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wertuers kirjoitti:

Olen 17v lukiota käyvä poika. Viime kesänä kun koulut loppui, niin sairastuin masennukseen. Samoihin aikoihin minulle kehitty nivelrikko. Eli voiko masennus vaikuttaa nivelrikkoon mitenkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu