Suomalainen jalkapallokulttuuri on masentavaa.

Peledona

Linkittäkää tätä postausta kaikille futisfoorumeille.

Jalkapallon EM-karsinnat ovat loppumaisillaan. Suomella on yhä mahdollisuus selviytyä EM-kisoihin.
Mitä olemme saaneet viimeisen puolen vuoden aikana lukea ja kuulla tästä tilanteesta: "Suomi on epäonnistunut, täysi nolla, tulosta ei tule, valmentajat ulos, kuinka me voimme olla näin huonoja, mistään ei tule yhtään mitään, jotain on tehtävä".
Hetkinen, meillä siis on yhä mahdollisuus päästä kisoihin, joukkue on pelannut aika hyvin.
Jalkapalloasiantuntijat ja fanit ovat kuitenkin tuutanneet ulos aivan toisenlaista ja yksipuolista tööttiä kuukaudesta toiseen: olemme kriisissä ja syvällä suossa.
Pitäisikö meidän johtaa karsintalohkoa viidellä pisteellä, ennen kuin täällä alettaisiin kannustaa ja analysoida joukkueen hyviä karsintoja? Missä on ymmärrys pitkää karsintaa kohtaan? Missä on tieto jalkapalloilun tasosta maailmalla ja tieto Suomen perustasosta?
Suomalaisen jalkapalloilun suurin ongelma on luovuttaminen kaikilla muilla tasoilla kuin maajoukkueen tasoilla. Lamaantuneet ja negatiiviset fanit ja asiantuntijat saavat sellaista futista kuin haluavat.

4

123

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi_kymysys

      Eikö se ole samanlaista muuallakin? Jos oma joukkue töpeksii vähänkin, vaaditaan valmentajien päätä vadille ja median kommentit ovat musertavia.

      • Peledona

        Kyllä, en sanonut, ettei maajoukkueen esityksiä saisi kritisoida.
        Mutta the point: muualla ei lyödä hanskoja tiskiin mediassa ja fanijoukoissa jo vuotta ennen kuin karsintapaikka itseasiassa on mennyt. Kolumneissa ja baaripöydissä on puhuttu vain kriisistä. Kannustusta ja hekumoivaa analyysia ei ole kuulunut, vaikka kisapaikka on yhä huulilla teoriassa. Esimerkiksi lätkässä tällainen dissaamiskulttuuri ei tulisi kyseeseenkään maajoukkuetasolla.


    • Ammattijeesaaja

      Suomi pääsee EM-kosoihin sinä vuonna, jolloin tulee junioreista tuttu termi KAIKKIPELAA! Ennemmin sinne on turha haihatella... Ehkä nousee Pohjanpaloja enemmän seuraavan 10 vuoden aikana, silloin voisi jotain saumaa olla. 0-0 kun ei riitä eikä Suomen tasoisella joukkuueella yksi maaliriitä. Kysykää vielä tietoa, niin voin vastata näihin helppoihin kysymyksiin;)

    • Eivoiollatottakaan

      Huvitti tuo kolme kulmaa ekalla puoliajalla... oikea käsi ylhäällä naama kentälle päin... matala etutolpalle. Naama kentälle päin ja kaksi kättä ylhäällä pitkä takatolpalle tai pilkun taakse... Sitten tämä taktinen osuus;) Vasen käsi ylhäällä ja SELKÄ kentälle päin ja tässä kohtaa sekosi jo selostaja ja asiantuntija ja sanoi että nyt tulee lyhyt etutolpalle kun on yksi käsi ylhäällä;) Vaan eipä tullut.. ompas tämä taktinen ja ajattelua vaativa laji;) Tuo kuvaa kaiken yksinkertaisuuden lajia pelaavista ja seuraavista, valitettavasti. Se me vielä katsotaan miten asiantuntijat kommentoi, kun mennään kulmalipulle molemmat kädet ylhäällä ja selkä kentälle päin... juontajaduo sanoo siihen että pitkä takatolpalle kun on molemmat kädet ylhäällä;) No sanotaanko, että onhan tuossa neljässäkin asiassa puolet liikaa ymmärtää;) Terveisin: erään muun lajin taktikko!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe