Palvelin Vekaralla 3/90 saapumiserässä.Alokasajan tupakavereista Pitkänen oli ko.vaunussa.Hiljainen ja perheellinen mies.Itse olin AUKssa ja pelaamassa jalkapalloa,kuten myös aikaisempi kommentoija.Aamulla aikainen herätys ja koko päivän shokki niin varusmiehille kuin kapiaisille!Hiljaisin päivä armyssä....
Taipalsaari 1991
8
331
Vastaukset
- Panhidat
14. kesäkuuta vuonna 1991 seitsemän varusmiestä hukkui Taipalsaarella heidän kuljettamansa BTR-60:n upottua. Onnettomuuden syynä oli vaunun väärä lastaustapa. Onnettomuuteen liittyi lastauksen yläpainotteisuus, sillä osa miehistöstä ja varusteista oli kannella. Tämä tosin pelasti heidät. Vaunussa oli moottorien jäähdytyksen venttiilit, joiden kuului olla vesiajossa siirtämässä hukkalämpöä suoraan veteen. Ne olivat kuitenkin "talviasennossa", jolloin jäähdytys toimi vajaasti ja moottorien lämmöt nousivat. Vaununjohtaja oli komentanut avaamaan kansiluukkuja jäähdytyksen parantamiseksi, mikä oli vesiajossa kiellettyä. Jonossa vaunun vauhti hidastui, ja peräaalto tuli sisään avoimista jäähdytysluukuista. Lastauksen vuoksi kiikkerä vaunu upposi heti. Kannella olleet pelastuivat muihin vaunuihin.
- Anonyymi
Muista myös, että osaamaton yliluutnantti oli lastauttanut vaunun väärin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muista myös, että osaamaton yliluutnantti oli lastauttanut vaunun väärin.
Kuinka tuollaista voi edes käydä että on osaamaton yliluti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka tuollaista voi edes käydä että on osaamaton yliluti.
Ne on kaikki osaamattomia kun tarkemmin tarkastellaan!
Ei mitään uutta auringon alla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka tuollaista voi edes käydä että on osaamaton yliluti.
Niin ja kun kysymys ryssän vehkeistä niin aina sattuu ja tapahtuu. Olin itse parolannummella ja nämä nuljupyörät oli aina rikki?
- Anonyymi
Syyllisten pitäisi istua linnassa edelleenkin jos oltaisiin oikeusvaltiossa!
- Anonyymi
Mutta ollaankin suomessa!
- Anonyymi
Yleensä onneton älynväläys että vesistön ylityksessä miehet on rautalootassa sisällä. Kun muistaa miten onnettomat oli poistumisluukut jo kuivalla ja maalla ja rauhallisessa tilanteessa pujotella läpi tetsarit ja rensselit päällä. Pitäis jopa kapiaisen ymmärtää että kannella seilataan ellei ole ehdoton pakko olla sisällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3021165Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83981- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701