Haluaisin neuvoja kissanpentujen ja emon hoitamiseen synnytyksen jälkeen. Kissani synnyttää kohta.
kissani synnyttää
7
4193
Vastaukset
- peeri
neuvoja kaipaava,tämä on ensimmäinen narttu ja nyt se on raskaana,melkein viimeisillään..mietin vain että pärjäänkö synnytyksen kanssa?miten tosiaan hoitaa?
koko ikänihän mulla kissoja on ollut mutta ei narttuja ja nyt olen vähän pulassa..
Neuvoja siis tännekkin päin!! - Daisy
Kissat synnyttävät yleensä hyvin ja ilman ongelmia. Joskus kuitenkin etenkin ensikertalainen emo saattaa tarvita ihmisen apua synnytyksessä tai pentujen hoidossa. Kissan synnytys alkaa avautumisvaiheella, joka saattaa kestää monta tuntia. Seuraava vaihe on ponnistusvaihe, ja sen kesto on yleensä alle puoli tuntia. Useimmat kissanpennut syntyvät pää edellä, mutta takajalat edellä tuleminenkaan ei ole harvinaista ja silloin emo tarvitsee usein vähän apua. Pentuun pitää tarttua varovasti esim. sideharsolla ja vetää emon supistusten tahdissa. Jos emo ei osaa katkaista pentujen napanuoria, auttajan pitää tehdä se. Istukat pitää ehdottomasti laskea, niitä pitää olla yhtä monta kuin pentujakin. Sisäänjäänyt istukka aiheuttaa helposti kohtutulehduksen. Useimmat emot syövät istukat, mutta useampi kuin kaksi istukkaa voi laittaa kissan mahan sekaisin. Pennut pitää punnita heti syntymän jälkeen ja joka päivä ainakin kahden viikon ikään asti. Hyvä painonlisäys on väh. 10 g päivässä. Jos pennun paino pysyy samana, pitää tätä pentua tarkkailla. Jos paino alkaa laskea, on joku vialla ja usein joko emo tai pentu tarvitsee eläinlääkärin apua. Kissanpentujen silmät avautuvat kun pennut ovat n. viikon ikäisiä ja tänä aikana ne täytyy pitää hämärässä (kirkas valo voi vahingoittaa silmiä). Jos pentujen emo on ulkokissa tai jos sitä ei ole madotettu tiineysaikana, pennut ja emo pitää madottaa kun pennut ovat 2-3 viikkoa vanhoja. Seuraavat madotukset kahden viikon välein kunnes pennut ovat 10-viikkoisia. Jos emo on odotusaikana madotettu sisäkissa, riittää kaksi madotusta ennen luovutusta- toinen 4-5 viikkoisille ja toinen 9-10 viikkoisille pennuille (ja emolle samaan aikaan). Kiinteää ruokaa pennut alkavat syödä 3-4 viikkoisina. Luovutusiässä ne ovat 12-viikkoisina, ihanne olisi jos pennut olisivat rokotettuja uuteen kotiin lähtiessään. Jos emo on ulkokissa, se täytyy pitää imetysaikana sisällä ja leikata, kunhan pennut ovat muuttaneet uusiin koteihinsa (tai muuten se tulee heti uudestaan tiineeksi).
- sanna
Ihan ensimmäinen perusneuvo on se, että ihmisen ei pidä OSALLISTUA synnytykseen. Voit toimia apuna JOS ongelmia ilmenee, mutta se, että olisit mukana häsläämässä koko ajan häiritsee kissaa. kissa haluaa yleensä synnyttää "salaa". ja tätä toivomusta tulisi kunnioittaa.
Itse varaan nartulleni rauhallisen paikan, mielellään erillisen huoneen, jonne muilla kissoilla ei saa olla mitään asiaa. Sinne teen hämärän nurkkauksen vaikkapa vaatekaappiin tai pahvilaatikkoon. Varmista että paikka on lämmin ja vedoton muttei kuuma. Laatikkoon pehmusteita sekä synnytyksen ajaksi jokin pestävä/pois heitettävä kangas, esim. pyyhe.
Pentujen vararuokintaan kannattaa varautua ostamalla apteekista kissanmaidon korviketta ja muutama ruisku, ruokintaa varten.
Emo hoitaa pentunsa itsenäisesti noin 2 viikkoon asti. 3 viikon iässä pennuille voi tarjota varovaisesti lämmitettyä maitoa lautaselta, sekä viikon kuluttua tästä hyvälaatuista purkkiruokaa.
Muistathan, että maatiaispennuillakin on oikeus hyvään ja luotettavaan kotiin. Tästä syystä niilläkin on hinta. Ilmaisten kissanpentujen kohtalo on usein surkea. - neuvoja odottava
Kiitos kaikille neuvoista. Kissani on ocicat rotua ja on mielenkiintoista nähdä miten emo tulee toimeen ensisynnyttäjänä. Mukana seuraamassa on myös perheemme koira, jota kissamme on pienenä toisinaan pitänyt melkein emonaan.
- kissailija
sanna kirjoitti:
Ihan ensimmäinen perusneuvo on se, että ihmisen ei pidä OSALLISTUA synnytykseen. Voit toimia apuna JOS ongelmia ilmenee, mutta se, että olisit mukana häsläämässä koko ajan häiritsee kissaa. kissa haluaa yleensä synnyttää "salaa". ja tätä toivomusta tulisi kunnioittaa.
Itse varaan nartulleni rauhallisen paikan, mielellään erillisen huoneen, jonne muilla kissoilla ei saa olla mitään asiaa. Sinne teen hämärän nurkkauksen vaikkapa vaatekaappiin tai pahvilaatikkoon. Varmista että paikka on lämmin ja vedoton muttei kuuma. Laatikkoon pehmusteita sekä synnytyksen ajaksi jokin pestävä/pois heitettävä kangas, esim. pyyhe.
Pentujen vararuokintaan kannattaa varautua ostamalla apteekista kissanmaidon korviketta ja muutama ruisku, ruokintaa varten.
Emo hoitaa pentunsa itsenäisesti noin 2 viikkoon asti. 3 viikon iässä pennuille voi tarjota varovaisesti lämmitettyä maitoa lautaselta, sekä viikon kuluttua tästä hyvälaatuista purkkiruokaa.
Muistathan, että maatiaispennuillakin on oikeus hyvään ja luotettavaan kotiin. Tästä syystä niilläkin on hinta. Ilmaisten kissanpentujen kohtalo on usein surkea."Pentujen vararuokintaan kannattaa varautua ostamalla apteekista kissanmaidon korviketta ja muutama ruisku, ruokintaa varten."
Vararuokintaan kannattaa mieluummin varautua hankkimalla ruokintaletku (saa ainakin Felinasta) ja käymällä eläinlääkärissä, joka näyttää, miten letku pannaan paikoilleen. Letkuruokinta on pienelle pennulle turvallisempi ja vaarattomampi tapa kuin osaamattoman tekemä ruokinta ruiskun avulla. Letkulla ruoka menee varmasti mahalaukkuun. Ruiskun kanssa toimiessa on aina olemassa riski, että ruoka meneekin keuhkoihin, jolloin pentu sairastuu keuhkokuumeeseen ja se on usein kohtalokas tauti.
- peeri
myös täältäpäin..Teistä oli paljon apua.Kissani on tavallinen maatiaiskissa ja sisäkissa(jota meidän kolli kävi nusasemassa kun en ollu vielä leikkauttanu narttua,leikkaus on edessä melko pian..),pennut menee todella tutuille ihmisille eli hyvään kotiin johon pääsen katsomaan niitä.
Se on mulle todella tärkeää että pennut menee luotettavaan kotiin,koska tämä on narttuni ensimmäinen ja viimeinen pentue.
Kiitos todella paljon kaikille vastanneille!! - *kisun hoitaja*
Sun kannattaa tehdä emolle ja kissanpenuille varjoisa koppa esim. pahvilaatikko kelpaa vie se rauhalliseen paikkaan ja hoida niitä rauhallisesti ei mitään meteliä eikä äkki juttuja. Älä nostele pikkusia ellei ole ihan pakko! Penutujen on oltava hämärässä eikä saa tulla yhtään valoa sinne missä ne ovat. Anna emolle ravitsevaa ruokaa ja kannusta sitä synnyttämään. anna esim. jotain kaupasta ostettua valmissäilykkeitä ja paljon juotavaa mato on hyväää!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1484455Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1842934Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis132691Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872687Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262337Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu521942Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321858En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131785Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat71371Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain361003