Riistakameravalvontaa Häiviäntiellä

Häiffie

Eipä taida olla ihan laillista kuvata Häiviäntiellä kulkevia riistakameralla????

13

301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peurako

      Oltiin lenkillä ja huomattiin sama. Aika erikoista, mutta huvinsa kullakin ;)

    • hirvee-rikos

      putkaako vai liinnaako siitä saa taitaa tuo kuvaaminen olla kaikkien etu

      • eikainyliinnaa

        Joo tosiaan...KAIKKIEN ETU? En kyä ymmärrä viä mite?


      • faktaaaaaaaaa

        "Yksityisillä alueilla omistaja saa poliisin mukaan käyttää valvontakameraa ilman lupaa. Tähän kuuluvat esimerkiksi asunnot, hotellihuoneet, teltat, ajoneuvot ja asunnon piha-alueet.

        - Jos ulkopuolinen kuvaa toisen omistamalla alueella, hän syyllistyy rikoslaissa mainittuun salakatseluun, sanoo komisario Harri-Pekka Pohjolainen.

        Yleisillä paikoilla kuvaamisesta sen sijaan on ilmoitettava tarkasti.

        - Esimerkiksi venerannassa, kunnissa ja yrityksissä on oltava näkyvillä kyltti, niin että jokainen alueelle tuleva havaitsee kameravalvonnan. Porraskäytävä on poikkeus. Siellä on kysyttävä jokaisella asukkaalta henkilökohtaisesti lupa valvontakameran käyttöön, ja myös kyltti on oltava esillä, Pohjolainen sanoo. "


    • Rasismiavastaankameralla

      Se on täysin laillinen kamera. SPR asensi, että saadaan rasistit jalkapuuhun. Tämän takia tästä kamerasta ei saakaan enempää kirjoitella. Nettivahti poistaa loput kirjoitukset.

    • faaaaaaaaaaa

      eiiiiiiiii yksityisalueella, vaan omalla tontilla. on kaksi eri asiaa

      yksityisalueita on kaikki paikat, vaikka naapurin tontti, kirkon piha, kerrostalon piha, niissä ei saa käyttää kameraa.
      kurjaa jos joku varaton lähtee valtion varoilla käräjöimään, en haluais olla kameran asettaja.

      • nxnmdndndldkdld

        olet väärässä. kerrostalon piha on julkinen alue, onhan tästä jo käräjöitykin.
        omakotitalon pihassa taas rajan tekee se, onko se aidattu vaiko ei.
        piha-aluetta saa aina kuvata. siellä olevia ihmisiä ei, jos alue on aidattu.

        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001?search[type]=pika&search[pika]=salakatselu

        se on jännää kun suomessa kaikki lainsäädäntö löytyy netistä, mutta suomalaiset ovat niin tyhmiä etteivät osaa sitä lukea:)


      • TirkistelijälleTiedoksi

        nxnmdndndldkdld kirjoitti:
        "omakotitalon pihassa taas rajan tekee se, onko se aidattu vaiko ei" ja "piha-aluetta saa aina kuvata. siellä olevia ihmisiä ei, jos alue on aidattu"
        "se on jännää kun suomessa kaikki lainsäädäntö löytyy netistä, mutta suomalaiset ovat niin tyhmiä etteivät osaa sitä lukea:)"

        Höpsistä, pieleen meni ja pahasti nimimerkin "tulkinnat" Rikoslaista.
        Näytät juurikin olevan hyvä esimerkki tyhmyydestä ja henkilöstä, joka ei osaa lukea ja/tai ymmärrä lukemaansa.

        Rikoslaissa sanotaan "Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa 1) kotirauhan suojaamassa paikassa...olevaa henkilö... on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen" (Rikoslaki Luku 24 6§)
        Lain mukaan "Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat...asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen" (Rikoslaki Luku 24 11§). Sillä ei ole merkitystä, onko piha aidattu vai ei. Ja onhan tästä aitaamattomalla pihalla ihmisen kuvaamisesta vasta äsken on myös käräjöity ja kuvaaja rangaistuksen saanut.

        Tyhmemmänkin pitäisi ymmärtää, että jos esim. riistakameralla kuvaa naapurinsa pihaa, niin siihen ennen pitkää ihminen ilmestyy, kun näin käy, kuvaaja on syyllistynyt (säälittävään) salakatseluun, josta on rikoslaissa määrätty rangaistus.
        Toki, jos esim. digikameralla kuvaa vaikkapa yksittäisiä ns. stillkuvia, niin silloin voi heti tarkistaa, ettei ihminen siellä pihalla ole, eikä siis kuvaan ole tullut, jolloin kuvaaminen on laillista.

        Tässä vielä rautalangasta väännettynä asiaa, kun tuo lakiteksti näyttää joillekin olevan liian vaikeaselkoista. http://omakotilehdet.fi/katso-mita-kuvaat/


      • Bxndlxkxd

        Väärin. Juuri sinunlaistasi näillä idiooteilla tarkoitin:D
        Ei osaa etsiä yhtä helposti löytyvää pykälää:

        "Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa

        1) kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka

        2) yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten,

        on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

        Yritys on rangaistava."
        RL24:6

        Piha-alueella olevaa saat siis kuvata, ellei alue ole aidattu. Sillä ei ole merkitystä onko se aidattu vaikka läpinäkyvällä verkkoaidalla.
        Sen sijaan esim ikkunoiden läpi et sisällä olevaa saa kuvata.


      • MistäNäitäSikiää

        ^Voi hyvä älykääpiö, onko se kiertokoulukin käymättä, kun et ressukka osaa lainkaan lukea!
        Lainasit juuri: "Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa 1) kotirauhan suojaamassa paikassa...olevaa henkilöä. Ja kohta 2) .... _TAI_ aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä... on tuomittava salakatselusta...

        Ymmärrätkö lainkaan mitä sana 'tai' merkitsee? :D
        Yllä on myös laista lainattu kohta siitä mitä "kotirauhan piiriin" kuuluu.

        Lopeta jo se typerä länkytys siitä aidasta, kotirauhan piirissä olevalla alueella olevaa henkilöä ei saa kuvata, oli alue aidattu tai ei! Luepas tuo yllä oleva linkki (omakotilehdessä ollut kirjoitus), tai pyydä jotain muuta lukemaan se sinulle; sen ovat sinua viisaammat ihmiset kirjoittaneet.

        PS. Purapas saman tien ne kameraviritelmäsi sieltä tontiltasi, ennen kuin niistä ilmoitetaan poliisille, naapurisi ovat perin juurin kyllästyneet tirkistelyharrastukseesi, reppana.
        Tai anna olla vaan, jotta joku käräyttäisi sinut ja pääsisit vaikka lehtiin tällaisen tyypin kaveriksi http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015020919168479_uu.shtml


    • lakimies_

      häiviäntiellä saa ihan rauhassa kuvata, mikään laki ei tule koskaan sitä kieltämään.

      • ertyuiopå

        ei pidä paikkaansa.

        jos salassa pitää niin tuskin ongelmia, mutta kaikki kuvat voidaan katsoa tiedon jakamiseksi ja voi hyvä sylvi, jos niin tulkitsee joku varaton joka saa ilmaisen oikeudenkäynnin.

        riski on pieni, hyvin pieni, mutta jos tulee ongelmia niin puhutaan kymppitonnien laskuista.


    • Häiffie

      Kiitos kaikille! Kamera on poistettu.......tai vaihdettu puuta ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe