Täydellinen häpeän puute

Välillä saan hävetä mieheni käytöstä silmät päästä. Saattaa laukoa mitä vaan vailla häpeää. Tavallinen ihminen ei myöskään tee mitä hän saattaa tehdä, sekin vailla häpeää. Mielisairas mieheni ei ole, mutta täytyy olla kysymys jostakin luonnehäiriöstä. En osaa sanoa. Psykopaatti ja masentunut käyttäytyä hällä väliä tyylillä?
24230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

No minulla on iäkäs narsistivanhempi, jolla ei ole empatiakykyä myötäelää toisen ihmisen tunteita. Hän ei myöskään tunne minkäänlaista syyllisyyttä tekemisistään *rötöksistä*.
Valehtelee ja mustamaalaa lapsiaan sumeilematta, saavuttaakseen *hovinsa* sympatiat ja säälin. On ikään kuin, itse uhrina. Siis, jotenkin ymmärtää aiheuttamansa kärsimyksen, koska osaa kääntää sen niin, että hän on *kärsijä* ja hänen todellinen uhrinsa kaiken pahan aiheuttaja.

Elää nykyisin, kuin *pellossa*. Jakaa rahaa ja lahjoo lapsenlapsensa ikäisiä nuoria naisia. Kuvitellen, että hänessä on vielä todellista *vetovoimaa*.
Ja muut, huomattavasti nuoremmat miehet, ovat todella kateellisia hänelle , näistä *ihanista naisista*. Ei ymmärrä lainkaan sitä tosiasiaa, että *satasenkulma* saa tyttöset hymyilemään entistä leveämmin ja on todella helppoa *tienistiä* näille *ystäville*.
Eikä edes ymmärrä sitä, että on jo tehnyt itsensä täysin naurettavaksi, ikäistensä ihmisten silmissä.

Äänestä

Vetääkö miehesi jotakin psykoaktiiveja? Resepti- tai katuhuumeita? Monet, jotka ovat noita huumeita vetäneet käyttäytyvät hyvin estottomasti. Kaikille ei vain tule ensimmäisenä mieleen, että terveyskeskuksesta jaettu reseptiaine voisi sellaista tehdä. Jos miehesi ei käytä tai ole koskaan käyttänyt niin sitten saattaa olla, että sellainen hän on luonteeltaan. Jotkut ovat äkkipikaisia ja tempperamenttisia ihan syntymästään. Elämänasenteella on iso vaikutus kuinka raskaasti asioihin suhtautuu tai kuinka pikkutarkasti niihin puuttuu.

Äänestä
  • Pamit ja lyricat ja xanorit voi saada ihmisen laukomaan estottomasti kaikenlaista. Sitten jos on vielä luonnevikainen niin estojen täydellinen poistuminen voi saada puhumaan aika törkeitä.

    Äänestä

  • Tämä muuten pitää täysin paikkaansa. Monet ahdistuslääkkeet vie estot ja ns.ujot ihmiset menettää usein ehkä osan sosiaalisesta maineesta, koska ovat lääkkeissä jolloin normaali kontrolli häviää ja puhuvat yli suunsa asioita, joita eivät ole aijemmin puhuneet häpeän takia. Eivät ole välttämättä ollenkaan luonnevikaisia eikä narsisteja, mutta lääkkeiden takia holtittomia ja häpeilemättömiä. Miksi pitää vetää niitä lääkkeitä eikä saa olla vaan hiljaa ja ujo ja kontrollissa?

    Äänestä

Minun vanhemmat on muslimeita. Ne ei välitä pätkääkään, kun veljeni tekee rikoksia suomalaisia vastaan, esimerkiksi varastaa pyöriä. Muutin pois kotoa ja jätin pois huivin, jota olen pitänyt kolmevuotiaasta asti. Häpeän narsismimaista uskontoa. Nyt olen heille kuin muukalainen. En saa mennä kotiin, koska minulla on suomalainen poikaystävä sekä en hyväksy muslimiuskontoa.
Törkeää pakottaa pikkutytöt pitämään pään peittävää huivia. Lapsille pitäisi antaa oikeus elää normaali ihmisen elämää, ja käydä mm. kesällä uimassa muiden lasten kanssa. En koskaan päässyt mukaan kun naapurin tytöt lähtivät uimarannalle.
Muslimiuskonto aiheuttaa luonnehäiriön, joka ei välitä ihmisten kärsimyksistä, ei omien lastensakaan tuskasta.

Äänestä
  • Huono juttu on. Itselläni ei ole varsinaisesti koskaan ollut mitän muslimeita vastaan, mutta aika järkyttävilt ja kummallisilta kuulostavat nuo kunniamurhat ja ISIS:sen touhut. Ymmärrän toki että muslimeja on erilaisia, laidasta laitaan.. Itselläni ei ole nykyään mitään uskontoa koska itseäni alkoi ärsyttää kristinuskon tekopyhyys ja ns. tapakristillisyys, jossa maksetaan kirkolle rahaa siihen kuulumisesta, mutta ei silti olla millään tavalla uskovaisia tai tekemisissä kirkon kanssa. Miksi siis maksaa turhaan?

    Äänestä

Ei ole lääkkeiden väärinkäyttäjä eikä käytä huumeita. On niitä vastaa. Tuo piirre olla tuntematta katumusta on pitkäaikainen. Joku on luonnehtinut miestäni verbaaliagropaatiksi, toinen sanasepoksi. Ihmettelen miten jollakin voi olla niin terävä kieli. Onhan puhelahjatkin lahjoja. Ennen lentokentälläkin virkailija alkoi itkeä mieheni asioitua. Moni muukin on itkenyt, toiset sanovat hän on ihana. Itse olen niin tottunut, etten osaa arvioida.

Äänestä
  • Niin, mutta käyttääkö tai onko joskus jotakin reseptihuumetta? Reseptihuumeita ovat kaikki niin sanotut masennus-, ahdistus- ja psykoosilääkkeet.

    Jos ei ole niin ehkä miehesi saa kiksejä toisten loukkaamisesta? Ehkä se saa hänet tuntemaan itsensä paremmaksi kuin ne joiden kimppuu käy verbaalisesti. Vaikea sanoa. Jotkut ihmiset pönkittävät omatuntoaa siten ja vaikka millä kummallisin tavoin. Sellaisia ihmiset ovat. Tietenkin käytöstapoja pitäisi jo 18-vuotiaana olla, mutta ikä ei takaa mitään. Se on vain numero. Käytöstavat opitaan tai ei opita ennen hautaa.

    Äänestä

  • Ei pönkitä egoa, ei ole sellainen, kylläkin ihailee itseään ja suorituksiaan. Ei yksinkertaisesti huomaa loukkaavansa. Kokee itsensä väärinymmärretyksi tahallisesti ja siihen vastaa niin, että toisella tuntuu. Ei tietenkään aina riitele ei. On joidenkin mielestä hurmaava, toisten jotain muuta. Iän kuluessa ukko on rauhottunut. Ei ehkä enään niin särmikäs. Jos olisikin joku lääke mikä auttaisi. En minä tiedä.

    Äänestä

Onko ollut aina samanlainen, vai muuttunut? Aika pahat pinkit lasit on olleet silmilläsi, jos olet nainut häiriintyneen ihmisen. Et kertonut, miten muuten tulette juttuun, miten arki sujuu, miten muut ihmissuhteet menevät, miten työ sujuu? Myöhempiä sairauksia voisi olla vaikkapa tietyt otsalohkodementiat (voivat alkaa varsin nuorenakin). Jos tilanne on kehittynyt hitaasti, et välttämättä tajua muutosta (olen itse ollut naimisissa neurologista persoonallisuutta muuttavaa sairautta sairastaneen ihmisen kanssa, ja minun on hyvin vaikea palauttaa mieleen, millainen puolisoni oli alunperin). Entä joki aspergerin tyyppinen juttu, tosin niistä en tiedä mitään, ne ovat tosin synnynnäisiä? Koeta saada puolisosi lääkärin arvioon.

Äänestä
  • Ei lääkärin mukaan tarvitse psykiatrista hoitoa. Ei terapiaa. Nuorempana oli pahempi. Kaipa hänessä oli sitä jotain kun alettiin styylata. Olisi ollut muita kiinnostuneita myös. Mikä kuulostaa hullulta, olen mustasukkainen hänestä!

    Äänestä

Kiitos teille jotka laitoitte tämän linkin, joka auttaa minua ymmärtämään vaimoni sairauden johtuvan lääkkeistä. Nyt olemme vieroittamassa häntä. Lääkäri on samaa mieltä.

http://jeesus-on-herra.com/?p=278

Äänestä
  • Aloittajana ihmettelen kuinka tämä viesti liittyy aloitusotsikkoon? Ei tässä ole kirkon kanssa mitään tekemistä, eikä uskontojen.

    Äänestä

Uskonnolla tai sen puuttumisella on tekemistä paljonkin psyykkisissä sairauksissa.

Äänestä

Uskonto on sekä parantanut että sairastuttanut ihmisten mieliä.

Äänestä

Muslimiuskonto sairastuttaa vaarallisesti. Irtopäitä alkaa lentelemään.

Äänestä

"Syyriasta Ruotsiin tulleen Asmarin perhe omistaa pitserian Göteborgissa. Hiljattain sen seinään oli ilmestynyt ISIS-symboleja ja punainen graffiti; "kääntykää tai kuolkaa”.
ISIS-jihadistijärjestön tiedetään vainoavan eritoten vääräuskoisina pitämiään kuten kristittyjä ja jesidejä. ISIS vaatii kaikkia valtaamiensa alueidensa asukkaita kääntymään muslimeiksi ja noudattamaan järjestön ankaraa Islamin tulkintaa. Toinen vaihtoehto on kuolema"

Pysyn uskossa Jeesukseen, mutta en kirkossa pysy.

Äänestä

Maailma täällä pohjolassa on muuttunut paljon muutamassa vuodessa. Ei meidän pitäisi kuunnella muslimien vaatimuksia, vaan ohjata heidät elämään täällä suomalaisittain. Ja niskuroivat pois meiltä.

Äänestä

Muslimit ovat suvaitsemattomia julmuudessaan. Väittävät pääsevänsä paratiisiin, jos tappavat toisin uskovaisia.

Äänestä

Ei ole koskaan ollut muslimiuskontoa pahempaa vitsausta ihmiskunnassa.

Äänestä

On pahempaakin, muhamettilaisuus ja islam.

Äänestä

Oletko noin tietämätön tosissasi? Muhamettilaisuus ja islam on muslimiuskontoa. Luulitko niitä eri lahkoiksi?

Äänestä

Isis on muslimiuskontoa.

Äänestä

Muslimien ryntäys Suomeen on jo siinä mallissa, että elleivät päättäjät suojele kansalaisia muslimiuskonnolta, niin kansa ottaa oikeuden omiin käsiinsä. Onko sekin sitten luonnehäiriöistä? Mellakointia ei sen alettua enää voi estää. Esivalta ei taida jättää muuta mahdollisuutta.

- Muslimit tuhosivat venäläisen koneen. Ovatko ne ihmisiä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unetonuneton kirjoitti:

Välillä saan hävetä mieheni käytöstä silmät päästä. Saattaa laukoa mitä vaan vailla häpeää. Tavallinen ihminen ei myöskään tee mitä hän saattaa tehdä, sekin vailla häpeää. Mielisairas mieheni ei ole, mutta täytyy olla kysymys jostakin luonnehäiriöstä. En osaa sanoa. Psykopaatti ja masentunut käyttäytyä hällä väliä tyylillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu